Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły. Sprawdź, jak zrobić domek dla pszczół, który wspomoże ginące gatunki dzikiej pszczoły

Rozwój cywilizacji przyczynił się do nadejścia ery, którą naukowcy już teraz nazywają czasem Wielkiego Wymierania Zwierząt. Najbardziej zagrożone wyginięciem są owady. Szacuje się, że od 1990 roku z naszej planety zniknęło aż 53 procent wszystkich motyli i 46 procent pszczół! Oznacza to, że jeśli nie zmienimy swojego postępowania, gatunki, które istnieją na Ziemi od stu milionów lat wymrą całkowicie nim końca dobiegnie XXI wiek! Nie pozwólmy na to. Zróbmy choć mały krok, by pomóc im przetrwać!

Myśląc o pszczołach, kojarzymy je przede wszystkim z gatunkiem, który wytwarza tak uwielbiany przez nas miód o właściwościach nie do przecenienia. Tymczasem na łąkach, działkach i w ogrodach występują także dzikie pszczoły z gatunku murarka ruda. Nie produkują one miodu ani nie tworzą roju. Prowadzą samotniczy tryb życia, specjalizując się za to w zapylaniu kwiatów i to w większej ilości oraz o szerszym gatunkowym zróżnicowaniu niż ma to miejsce w przypadku pszczół miodnych. Zachęcając je do osiedlenia się w naszym ogrodzie, w naturalny sposób zwiększymy więc plony i wspomożemy prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Podpowiadamy, jak zrobić domek dla pszczół, który je przy nas zatrzyma!

jak zrobić domek dla pszczół

źródło: www.pixabay.com

Jak zrobić domek dla pszczół, który wspomoże ginące gatunki dzikiej pszczoły? Instrukcja krok po kroku

Dawniej owady bez problemu potrafiły znaleźć miejsca lęgowe w słomianych strzechach domów i zakamarkach drewnianych bądź glinianych budynków. Dziś nie mają już gdzie się schować, dlatego warto wesprzeć te najpożyteczniejsze z nich, takie jak murarka ruda czy łowik (polujący na muchy i osy). Wystarczy, że posłużymy się materiałami w rodzaju tych, po które sięgają same owady. Doskonałym budulcem będą drewniane klocki czy pieńki, glina i słoma oraz pęczki pędów – pustych w środku (jak bambus, trzcina, suche łodygi bylin) lub takich, z których łatwo usunąć rdzeń (na przykład gałęzie forsycji, maliny, czarnego bzu). Pszczoły „ucieszą” się też z szyszek, leśnych badyli i innych naturalnych, suchych elementów, pozatykanych wokół i wewnątrz domku.

 

Jak zrobić domek dla pszczół?

W drewnianym klocku lub pieńku nawiercamy otwory i dorabiamy do niego daszek z deseczek. Pęki gałązek związujemy drutem i przycinamy tak, by stworzyły równą płaszczyznę. Jeśli zaś chcemy zbudować „owadzi hotelik” z prawdziwego zdarzenia, możemy połączyć różne elementy, tworząc budkę na kształt drewnianej chatki o różnych kondygnacjach. Większe luki można uzupełnić sianem. Minimalistyczna wersja domku może powstać nawet z puszki po konserwie w kształcie walca wypełnionej pustymi łodygami!

Do domku trzeba natomiast koniecznie dorobić uchwyty, by zawiesić go w powietrzu, inaczej owady mogą być narażone na wizyty niechcianych „gości”, takich jak koty albo zatruć się trującą zawiesiną z oprysków zalegającą na trawach czy chwastach. Oczywiście można również postawić domek na palu czy słupku lub dorobić do niego nóżki. Taka konstrukcja jest już jednak nieco bardziej skomplikowana.

 

Gdzie zawiesić owadzi hotel?

Gotowy domek powinien wisieć w zacisznym, słonecznym miejscu, najlepiej od południowej lub południowo-wschodniej strony budynku. Idealnie byłoby, gdyby w wybranej przestrzeni nie sięgała go deszczówka ani silny wiatr. Spokojnie możemy umieścić go pod wiatką gospodarczego pomieszczenia, gdyż pszczoły murarki nie są ani trochę agresywne i nie mają instynktu bronienia swojego terytorium. Murarki wylęgają się z poczwarki już jesienią, ale pozostają w gnieździe aż do marca. Wtedy to decydują się je opuścić i aż do czerwca kręcą się wśród kwiatów, pracowicie je zapylając. Nadszedł więc idealny moment, by zaoferować im dom, w którym będą mogły złożyć jaja, przedłużając istnienie gatunku!

 

Zobacz więcej inspiracji na domek dla pszczół:

 

Zrobicie taką konstrukcję we własnym ogrodzie? A może już ją macie? Jeśli brak Wam zapału, pamiętajcie, że w sklepach takich jak Carrefour, Leroy Merlin czy na internetowych platformach zakupowych bez problemu kupicie gotowe domki!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (101 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. m258  18 maja 2019 21:46

    fajne

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany