Jak zostać dietetykiem bez studiów?
Zapotrzebowanie na dietetyków i technologów żywności nieustannie wzrasta. Powód jest prosty – coraz więcej osób zmaga się z chorobami układu pokarmowego i innymi dolegliwościami, w których odpowiednia dieta jest absolutną podstawą. Rośnie również świadomość żywieniowa w Polsce, przez co specjalista w tej dziedzinie jest na wagę złota. Sprawdź, jak zostać dietetykiem bez studiów i zrobić karierę w dynamicznie rozwijającej się branży.
Spis treści:
Czy można zostać dietetykiem bez studiów?
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, które regularnie powtarza się w internecie: czy można zostać dietetykiem bez studiów? Jak najbardziej. Zdobycie kierunkowego wykształcenia wyższego jest pierwszą opcją. Drugą z nich jest ukończenie kursu prowadzonego przez instytucję oświatową, która jest do tego uprawniona – w tym przypadku jest to Polski Instytut Dietetyki.
Kurs na dietetyka – na czym polega?
Jak zostać dietetykiem bez studiów? Jak już wspomnieliśmy, należy ukończyć specjalne szkolenie organizowane przez Polski Instytut Dietetyki, który otrzymał Certyfikat Jakości ISO 9001:2015. To 3-stopniowy kurs na dietetyka, który obejmuje:
- „Kurs Dietetyki Podstawowy”
- „Kurs Dietetyki Zaawansowany”
- „Kurs dietetyka”
Ukończenie wszystkich stopni kursu na dietetyka wiąże się z uzyskaniem tytułu i dyplomu z kodem zawodu, które są potwierdzeniem niezbędnych kompetencji. Oprócz tego kursanci otrzymują po każdym etapie szkolenia certyfikat w języku polskim i angielskim oraz dokumentację zgodną z wymogami Ministerstwa Edukacji i Nauki. Sam kurs na dietetyka jest prowadzony zgodnie z:
- ustawą o prawie oświatowym,
- rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki,
- ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
Czego nauczysz się w trakcie 3-stopniowego kursu na dietetyka?
Oto moduły tematyczne znajdujące się w programie kursu na dietetyka:
- Podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka. Funkcjonowanie organizmu człowieka.
- Charakterystyka składników pokarmowych.
- Stosowanie zasad racjonalnego żywienia.
- Zalecenie dietetyczne w otyłości.
- Charakterystyka funkcji narządów organizmu człowieka.
- Określenie stanu odżywienia człowieka.
- Zalecenia zdrowego żywienia w różnych schorzeniach.
- Dieta niskowęglowodanowa.
- Podstawowe suplementy stosowane w treningu.
- Wellness Business – suplementy, produkty zdrowotne, wzbogacanie żywności.
- Szkoła zdrowego żywienia dzieci.
- Planowanie żywienia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych.
- Praca z pacjentem.
Jeśli po ukończeniu 3-stopniowego kursu na dietetyka zdecydujesz, że chcesz się dalej rozwijać, to możesz zapisać się na inne szkolenia prowadzone przez Polski Instytut Dietetyki: kurs dietetyki klinicznej, dietetyki sportowej, psychodietetyki czy dietetyki ketogenicznej.