Jak zorganizować udane Andrzejki – zwyczaje i wróżby andrzejkowe

Zabawa andrzejkowa zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas w ten weekend będzie świętować Andrzejki. Podpowiadamy więc, jak zorganizować imprezę andrzejkową.

Andrzejki to święto obchodzone w dniu imienin patrona narodów słowiańskich podczas których zaglądamy w przyszłość. Jeśli nie masz ochoty iść do klubu, pomyśl o zorganizowaniu domówki u siebie. Zostało mało czasu, ale my zdradzimy Ci jak szybko i skutecznie zrobić udaną imprezę.

 

 

Zabawy andrzejkowe

Tradycyjne wróżby andrzejkowe to między innymi lanie wosku przez dziurkę od klucza lub obieranie jabłka. Najdłuższa skórka jabłka ułoży się w literę, która będzie rozpoczynać imię Twojej sympatii. Popularnością cieszy się również wróżenie za pomocą kubków. Pod trzema kubeczkami ukrywamy obrączkę, krzyż oraz monetę. Ostatni zostawiamy pusty, a następnie przeprowadzamy losowanie. Jeśli osoba trafi na obrączkę, niedługo weźmie ślub, jeśli trafi na krzyż – zostanie duchownym, jeśli na monetę – stanie się bardzo bogata. Pusty kubek oznacza samotność. Nie zapominajmy o zabawie we wróżenie ze słomek. Ten, kto wylosuje najdłuższą słomkę będzie miał największe szczęście w kolejnym roku.

Osobę, która najszybciej zmieni swój stan cywilny pomoże nam wskazać tradycyjna wróżba polegająca na układaniu butów. Zaczynamy od jednej strony pokoju ustawiając pierwszego buta zaraz przy ścianie, a za nim następnego. Po ułożeniu butów wszystkich uczestników naprzemiennie przestawiamy ostatni but na sam początek kolejki. Posiadacz buta, który jako pierwszy dotknie czubkiem progu, najszybciej stanie przed ślubnym kobiercem. Dla urozmaicenia imprezy, możesz wymyślić temat przewodni. Wieczór nabierze kolorów, jeśli nasi goście przygotują pomysłowe przebrania i przeniosą się do lat 60′ lub 80′.

 Poczęstunek

Podczas andrzejkowej imprezy najlepiej sprawdzą się szybkie i łatwe w przygotowaniu przekąski. Dobrym pomysłem będą koreczki z serem i warzywami lub kolorowe kanapki.

Życzymy udanej zabawy i pomyślnych wróżb!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...