Jak zorganizować nietypowe wesele na świeżym powietrzu

Coraz częściej para młoda  chce przełamać dotychczasowy schemat wesela organizowanego w domu weselnym i szuka nietypowego miejsca na to najważniejsze dka nich wydarzenie. Jednym z pomysłów jest przyjęcie weselne pod gołym niebem. Niewatpliwie może to być bardzo romantyczne, ale nie można dać się w pełni ponieść wyobraźni. Organizując takie wesele trzeba pamiętać o  zdrowym rozsądku. Pomagamy Wam przemyśleć kilka zasadniczych kwestii,  zanim podejmie się ostateczna decyzję.

wesele-na-zewnatrz

Wybierz odpowiednie miejsce

Musi być nie tylko urokliwe i romantyczne ale przede wszystkim powinno spełniać wszystkie warunki do organizacji przyjęcia. Uroda krajobrazu nie może być jedynym kryterium, które będziemy brać pod uwagę. Ustronna, „cywilizacją nieskażona” polanka w tym wypadku nie wchodzi w grę. Przestrzeń i odpowiednia infrastruktura są priorytetem. Goście powinni mieć zapewnione warunki które sprawią iż będą się czuć komfortowo. „Przyziemne” problemy dotyczące chociażby braku toalety w pobliżu nie mogą zakłócać ich dobrej zabaw.

Istoty jest również dojazd. Ciche zakątki mają to do siebie iż drogę do nich znają nieliczni, warto zatem wybrać takie miejsce do którego dojazd nie będzie stanowił większego problemu. Z drugiej jednak strony wesele to moment, który wspomina się przez całe życie, dlatego zasługuje na wyjątkową oprawę. Natura jest doskonałym architektem, dlatego przy trafnym wyborze miejsca można zaoszczędzić na wydatkach związanych z dodatkowym wystrojem. Co więcej goście dzięki temu, iż cała uroczystość odbywa się na świeżym powietrzu, nie odczuwają dotkliwych skutków zmęczenia związanych z całonocną zabawą. Nie są zmuszeni do przebywania w tłocznych i dusznych pomieszczeniach dzięki czemu poczują się znacznie swobodniej. Nie pozostaje to bez wpływu na wzajemne relacje gości. Luźna atmosfera sprzyja nawiązywaniu kontaktów wśród współbiesiadników.

Wybór miejsca z pewnością należy do kwestii kluczowych. Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni wybór czasu organizacji imprezy

Pomyśl o porze roku

W przypadku wesela na świeżym powietrzu oczywistym wyborem jest sezon wiosenno-letni. Co prawda w naszym kraju pogoda lubi zaskakiwać, zatem warto skupić się nie tylko na optymistycznych scenariuszach. W momencie, gdy zdecydujemy się na wesele pod namiotem, musimy liczyć się z tym, iż ryzyko związane ze zmianą pogody wywiera znacznie większy wpływ na przebieg uroczystości. Deszcz i niska temperatura wpływają na obniżenie nastrojów. Warto zatem przygotować się na taką ewentualność. Jeżeli już pogoda nas zaskoczy należy postarać się by odwrócić uwagę gości od niefortunnej aury. Jeżeli będą się dobrze czuć się w swoim towarzystwie a humor będzie im dopisywał, w pamięci zostaną same pozytywne wspomnienia.

Wybierz odpowiednią firmę do obsługi wesel plenerowych

Firmy specjalizujące się w obsłudze wesel plenerowych w swojej ofercie posiadają bogaty zakres usług, który nierzadko daleko wykracza poza samo udostępnienie namiotu. Swoim klientom są w stanie zaoferować cały niezbędny sprzęt, umożliwiający kompleksową obsługę uroczystości. Wydawać by się mogło, iż gdy decydujemy się na imprezę w plenerze, która nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z wynajęciem lokalu, uda nam się ograniczyć ograniczyć wydatki weselne. Niestety nie jest to do końca prawda. Koszty przyjęcia pod namiotem są wyższe od przeciętnego, tradycyjnego wesela. Konieczna jest organizacja od podstaw, związana nie tylko z wynajęciem namiotu i cateringu ale także stołu, parkietu i podłogi itp. W przypadku, gdy decydujemy się na wesele na ustronnej polance, musimy liczyć się z faktem iż rodzi to dodatkowy koszt związany z wykorzystaniem generatorów prądotwórczych.

W kwestii wydatków można znaleźć pewien kompromis. Korzystnym rozwiązaniem jest wynajem  namiotów, które na stałe stoją przy restauracjach, dworkach czy pałacach. Z miejsca wykluczamy kwestię dostarczenia dodatkowego źródła prądu. Co więcej restauracja serwuje dania z kuchni, nie trzeba organizować dla cateringu dodatkowego aneksu. Można wtedy też liczyć na stoły i zastawę gratis – odpadają koszty wynajmu. Jako że taka forma organizacji przyjęcia weselnego staje się coraz bardziej popularna,w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku pojawiają się kolejne firm, które są w stanie zająć się organizacją imprez w plenerze.

Reasumując

Przed podjęciem decyzji o miejscu wesela należy dobrze się zastanowić. Trzeba mieć na uwadze, że wesele to duże przedsięwzięcie, będące jednocześnie sporym wyzwaniem organizacyjnym. By mieć pewność, iż dokonało się właściwego wyboru, najlepiej przeanalizować szeroki wachlarz ofert, ustalić kryteria, które będą dla nas najważniejsze i dokonać optymalnego wyboru. Jak sama nazwa wskazuje wesele ma być źródłem radość dla wszystkich jego uczestników. Dlatego by zaoszczędzić sobie stresu i w pełni cieszyć się tą piękną chwilą, należy dobrze przygotować wszystkie kwestie organizacyjne, których znaczenia na pewno nie można bagatelizować.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (220 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. marcia7  18 marca 2015 16:40

  takie mi się marzy

  Odpowiedz
 2. efffciaa  10 maja 2016 12:09

  Pomysł kapitalny , ale niestety trudny do zrealizowania w Polsce , gdzie ostatnio pogoda jest mocno nieprzewidywalna , a na takiej imprezie było by miło gdyby nie padało i było ciepło .

  Odpowiedz
 3. Ania  23 sierpnia 2017 09:09

  Sama widziałam kilka razy, że rano pogoda była wymarzona, a po południu, zaraz po ślubie – goście wychodzą złożyć życzenia i zaczyna lać jak z cebra. Od razu robi się chłodno i nieprzyjemnie. Swój ślub planuję w restauracji, bo to bezpieczne. Mamy już zarezerwowaną salę w Rozdrożu na przyszły rok.

  Odpowiedz
 4. Piter  10 lutego 2018 11:11

  Przy organizacji wesela i generalnie wszelkich plenerowych imprez ja bym jeszcze zwrócił uwagę na oddzielenie terenu imprezy. Można w tym celu wykorzystać taśmy ostrzegawcze i w ten sposób wytyczyć „granice” przyjęcia. To pomocne zwłaszcza wtedy kiedy na weselu są dzieci, bo na widok taśmy zawsze są trochę bardziej zdyscyplinowane. To taki mały protip z mojej strony 🙂

  Odpowiedz
 5. Janusz i Roman  25 kwietnia 2021 21:19

  Wystarczy zadzwonić do poważnej firmy , która obsługuje takie imprezy i potrafi wszystko zorganizować i doradzić co nieraz wychodzi taniej i bezpieczniej niż samemu wynajmować od kilku firm różne potrzebne rzeczy.
  W Małopolsce np. polecam JiR Catering Service , zawodowcy z dużym doświadczeniem.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany