Jak zorganizować chrzciny – chrzciny w domu czy restauracji?

Chrzciny to najczęściej pierwsze „duże” wydarzenie, które muszą zorganizować świeżo upieczeni rodzice. Podniosły charakter okazji wymaga sięgnięcia po sprawdzone rozwiązania, które zagwarantują elegancką oprawę uroczystości. W zależności od indywidualnych preferencji oraz liczebności rodziny i bliskich przyjaciół – chrzciny organizujemy w domu lub w restauracji. Kiedy warto postawić na świętowanie w domowych warunkach, a kiedy zdecydowanie lepiej wybrać chrzciny w lokalu?

 

Chrzciny w domu

Na organizację imprezy z okazji chrztu w domu decydują się rodzice planujący bardzo skromną uroczystość, na którą zaproszą maksymalnie kilku gości (najczęściej wyłącznie najbliższą rodzinę). Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na warunki lokalowe – w małych i średniej wielkości mieszkaniach wyzwaniem byłoby podjęcie większej liczby gości i zagwarantowanie im komfortowych warunków przy stole. Zresztą stół i krzesła to  jest istotny również w przypadku, gdy świeżo upieczeni rodzice mieszkają w przestronnym apartamencie lub domu – większość z nas dysponuje bowiem stołami i krzesłami, przy których wygodnie może usiąść maksymalnie 8-10 osób.

Plusy i minusy organizacji chrzcin w domu

Przyjęcie w domu to gwarancja swobodnej, rodzinne i intymnej atmosfery, z dostępem do wszystkich rzeczy małego bohatera lub bohaterki tego dnia (łóżeczko, przewijak, ubranka, akcesoria… – to wszystko mamy pod ręką i w każdej chwili możemy z nich skorzystać).

Jednak organizacja chrzcin w domu każe nam się również zmierzyć samodzielnie z szeregiem wyzwań: od przygotowania domu na wizytę gości (sprzątanie!) i wspomnianej już konieczności zapewnienia wszystkim gościom miejsc siedzących przy stole (wypożyczenie dodatkowych stołów i krzeseł może się wiązać z koniecznością poniesienia ekstra opłat), przez przygotowanie posiłków (samodzielne gotowanie, wynajęcie kucharza, zamówienie cateringu – każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy), deserów i tortu, po dekorację wnętrz… A na koniec? Sprzątanie po imprezie! Z tym również będziemy musieli uporać się samodzielnie!

Większość z wymienionych wyżej obowiązków odpada, gdy zdecydujemy się na organizację przyjęcia w restauracji!

Chrzciny w restauracji

Chrzciny w restauracji to rozwiązanie, po które sięga coraz więcej rodzin. Jest to bowiem najprostszy sposób na podjęcie gości w maksymalnie komfortowych warunkach oraz ograniczenie do minimum formalności i wyzwań związanych z organizacją przyjęcia. Wybierając sprawdzoną restaurację możemy liczyć na wsparcie obsługi lokalu w zaplanowaniu i przeprowadzeniu całej imprezy.

 

Plusy i minusy organizacji chrzcin w restauracji

Za minus organizacji przyjęcia z okazji chrzcin w restauracji można uznać konieczność odpowiedniego przygotowania malucha do tego dnia. Powinniśmy spakować rzeczy i akcesoria, które pozwolą zapewnić dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas kilku godzin, które spędzimy z nim poza domem. Wózek, ubranka na zmianę, akcesoria, zabawki…

Zdecydowanie więcej jest jednak plusów tego rozwiązania. Przede wszystkim lokal zostanie przygotowany przez obsługę, zgodnie z wcześniej poczynionymi ustaleniami i umową zawartą z przedstawicielem restauracji (również jeśli chodzi o spersonalizowane dekoracje). Nie będziemy również musieli martwić się o jedzenie – wszystkie zaplanowane w menu pozycje pojawią się na stołach w odpowiedniej kolejności i czasie (oczywiście doskonale przygotowane i elegancko podane!). Obsługa pomoże nam również w kwestii tortu i deserów – wskaże sprawdzonego cukiernika, u którego warto zamówić słodkości, przechowa je dla nas, a następnie zaserwuje gościom w wybranej przez nas formie (na zbiorczych paterach lub indywidualnych talerzykach deserowych).

Ponadto organizując imprezę w lokalu nie musimy martwić się o jego sprzątanie (ani przed, ani po przyjęciu), liczbę stołów i krzeseł czy miejsca parkingowe dla gości.

Koszt przyjęcie w restauracji

Obecnie organizacja przyjęcia weselnego w lokalu jest przedsięwzięciem, na które może sobie pozwolić zdecydowana większość świeżo upieczonych rodziców. Biorąc pod uwagę koszty, które musielibyśmy ponieść w związku z przygotowanie imprezy w domu, zamówieniem jedzenia (usług kucharza lub cateringu plus produktów spożywczych) czy zadbaniem o dodatkowe miejsca do siedzenia – może się okazać, że tyle samo wydamy na organizację przyjęcia w domu, co w restauracji!

Przyjęcie z okazji chrztu w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny to idealna lokalizacja na organizację tego typu przyjęć. To klimatyczne miasto, o niezwykłej atmosferze, otoczone majestatyczną przyrodą, jest wręcz stworzone do celebrowania ważnych wydarzeń w naszym życiu. Przyjęcie z okazji chrztu może odbyć się w jednej z kazimierskich restauracji (jeśli jesteście spoza Kazimierza – warto wybrać tę, która oferuje dodatkowo usługi noclegowe – to wygodne rozwiązanie dla rodziców dziecka i gości). Pamiętajcie również, że Chrzest Święty można zaplanować i zrealizować poza parafią, do której należycie – wystarczy tylko uzyskanie pisemnego przyzwolenia na chrzest. Chrzest i chrzciny w Kazimierzu Dolnym? Brzmi doskonale!

Za pomoc w napisaniu tekstu dziękujemy Willi Pod Basztą, w której regularnie organizowane są nie tylko chrzciny, ale również niewielkie przyjęcia ślubne i komunie. Sprawdź na stronie https://podbaszta.pl/restauracja/sala-na-chrzciny/.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (98 głosów, średnia: 4,23 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  26 listopada 2019 12:02

  Chrzciny robiłam w domu. To nie była duża impreza, a chciałam mieć w pobliżu sypialnię z łóżeczkiem małego by mógł odpocząć w znanych warunkach. Tylko pomogliśmy sobie kateringiem.

  Odpowiedz
 2. Natalia  10 grudnia 2019 09:31

  My chrzciny robiliśmy w hotelu Best Western Efekt Express w Krakowie – znajoma nam poleciła – i byliśmy zadowoleni. Wyszło naprawdę fajne spotkanie z rodziną, z dobrym jedzeniem i w miłym otoczeniu.

  Odpowiedz
 3. Basia  21 stycznia 2020 12:51

  Ja zrobiła m chrzciny w restauracji – chciałam pobyć z gośćmi a nie stać przy garach. Urządziliśmy je w Trattori Venezia w Krakowie – jedzenie tam jest naprawdę przepyszne, mają też ładne, kameralne sale

  Odpowiedz
 4. Marysia  10 czerwca 2021 10:42

  Wiadomo w restauracji mamy czas na gości.
  Ewentualnie jak w domu to uważam katering

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany