Jak zniwelować żółty odcień na włosach?
Marzyłaś o pięknym, platynowym lub miodowym blondzie, a zamiast tego Twoje włosy przybrały słomkowy odcień jak u postaci z kreskówki? Sprawdź, co możesz zrobić, by zniwelować ten efekt domowymi sposobami!
Blond to jeden z najbardziej problematycznych odcieni włosów. Niezależnie od tego, czy urodziłyśmy się jako blondynki, czy też stosujemy rozjaśniającą koloryzację, blond na naszej głowie ma tendencje do wpadania w nienaturalne żółte tony – zarówno pod wpływem źle zastosowanej farby, jak i nadmiernej ekspozycji na słońce. Zastanawiasz się, jak zniwelować żółty odcień na włosach, by zamiast żółtego blondu móc cieszyć się chłodniejszą, modną i bardziej twarzową tonacją? Sprawdź nasze metody na usunięcie „efektu kurczaczka” i ciesz się piękną kobiecą fryzurą!
Rozjaśniacze do włosów działają ocieplająco na zastaną barwę. W pierwszej kolejności z włosów wytrąca się niebieski pigment (odpowiadający za najbardziej pożądaną, chłodną tonację), drugi w kolejce do zmian jest pigment czerwony, który usuwa się już dużo trudniej, a dopiero na końcu najbardziej oporny, wielocząsteczkowy pigment żółty. To właśnie dlatego nasze kosmyki farbowane na blond częstokroć stają się żółte lub rudawe, a każdorazowe nakładanie farby na naturalnie ciemne czy niezdekoloryzowane włosy wiąże się z ryzykiem i absolutną nieprzewidywalnością końcowego efektu. Co zrobić w sytuacji, gdy jest już za późno na rozważenie ewentualnych konsekwencji, bo na naszej głowie na dobre rozgościły się nieestetyczne rudości lub żółcie?
Jak zniwelować żółty odcień na włosach? Żółtemu blondowi mówimy nie!
Sięgnij po płukankę lub szampon
Aby skutecznie zneutralizować niechciany żółty lub rudawy odcień na włosach, sięgnij po płukanki i szampony koloryzujące o krótkiej trwałości. Żółcie najlepiej zneutralizują kosmetyki do mycia włosów z fioletowym barwnikiem (np. opalizujące, pełowe: acid violet 43 lub ci 60730). Nieźle sprawdzą się także te z barwnikiem różowym i srebrnym (o ile nie przesadzisz z ich ilością i częstością użycia – no, chyba, że zmienisz zdanie i zamarzysz o pastelowym błękicie czy różu!) Najlepszym remedium na rudości będą natomiast szampony i płukanki niebieskie (np. odcienie: blue, basic blue 99, ci 61585). Barwniki zawarte w takich kosmetykach zbudują na naszych włosach cienką warstewkę koloru, nietrwale się z nimi wiążąc, a co za tym idzie, delikatnie modyfikując ich odcień.
Uwaga: produkty do tymczasowej koloryzacji mocno wysuszają łuski włosów, dlatego nie zapomnij o odżywce! Weź również pod uwagę, iż zaraz po aplikacji i przetrzymaniu fioletowego szamponu na głowie, skóra Twojego skalpu może być lekko zaczerwieniona, swędząca i ściągnięta, zaś włosy skołtunione i zmatowione.
Jak zniwelować żółty odcień na włosach?
Zamień żółć na gołębi blond
Opcją natychmiastowej metamorfozy, idealną dla niecierpliwych, jest przefarbowanie włosów na szarawy/srebrzysty „gołębi blond”. Dobrze przyjmie się on na żółtawych włosach, nadając im zdecydowanie chłodniejszą, spokojną tonację. Możesz też wykonać „gołębie” ombre.
Jak zniwelować żółty odcień na włosach?
Zastosuj maseczkę gencjanową
Wodny roztwór fioletu gencjanowego to doskonały pomocnik na drodze do ochłodzenia i zgaszenia nazbyt ciepłego, żółtego odcienia. Pozwala on bowiem kontrolować intensywność barwienia i tonować uderzającą żółć, nie przesuszając i nie niszcząc naszych kosmyków (o ile oczywiście połączymy go z nawilżającą maską, a nie z wodą)! Przy odrobinie wysiłku gencjana zamieni niechciany żółty odcień w przyjemny, stonowany beż.
Jak zrobić fioletową maseczkę?
Weź ulubioną nawilżającą maskę do zniszczonych włosów i przełóż do miseczki odpowiednią dla siebie ilość (najlepiej około 3 łyżek stołowych). Sięgnij po roztwór wodny 1% gencjany (pamiętaj, że wersja spirytusowa, bazująca na alkoholu etylowym, nie nadaje się do tego celu) i za pomocą kroplomierza odmierz 1 kroplę gencjany (nie przesadź, barwnik jest naprawdę intensywny i koloryzuje wszystko, co napotka na swej drodze!). Dodaj gencjanę do maseczki i dokładnie wymieszaj całą miksturę. Gotową maskę nakładaj grubymi pasmami na umyte i osuszone ręcznikiem włosy – nie bezpośrednio na skórę głowy, lecz zachowując minimalny odstęp od niej.
Wersja dla zaawansowanych
Zanim przygotujemy maseczkę, warto wziąć pod uwagę, że włosy nie są jednakowo podatne na zabarwianie. Największą skłonność do koloryzacji na fioletowy odcień będą przejawiać końcówki i dolne partie kosmyków, ponieważ są one starsze w stosunku do pozostałych części włosa, a co za tym idzie, najbardziej porowate. Jeśli zatem niepokoisz się, że góra włosów zyska przyjemny, beżowy odcień, podczas gdy ich dolne partie pochłoną zbyt dużą ilość fioletowego barwnika i staną się różowe, najpierw przygotuj maseczkę z bardzo niewielką ilością gencjany (np. połową kropli, odmierzoną i dodaną do maski za pomocą wykałaczki) i nałóż ją na dolne partie włosów, a następnie dodaj jeszcze trochę barwnika i zaaplikuj maskę na ich górną część. Ten sposób zapewnia gencjanie wyższość nad gotowymi fioletowymi płukankami, które nie przewidują możliwości tonowania koloryzacji.
Kolorystyczne ryzyko?
W przypadku gencjany praktycznie nie wchodzi ono w grę, gdyż jest to odcień różowawego fioletu, bez niebieskiego pigmentu, a zatem nie musimy się obawiać, że wyjdą nam zielonkawe lub niebieskie pasemka (co często dzieje się w sytuacji, kiedy na potraktowane rozjaśniaczem włosy kładziemy popielaty blond). Jedynym „efektem ubocznym” mogą być różowawe refleksy na włosach. Pamiętajmy jednak, że gencjana to barwnik nietrwały – kolorowy poblask wypłucze się po zaledwie kilku (a nawet już po jednym) myciu.
Jak zniwelować żółty odcień na włosach?
Wyciśnij cytrynę
Ten prosty domowy sposób może wprawdzie nieco przesuszyć włosy (jest to wynik naturalnego działania kwasu cytrynowego), jednakże jednorazowe zastosowanie owej metody zniweluje żółty, pomarańczowy, a nawet zielonkawy odcień na włosach. Wystarczy połączyć 1/4 szklanki ulubionej odżywki do włosów z 3/4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z cytryny i nałożyć mieszankę na całą głowę (lub tylko na odrosty, jeśli to one są naszym utrapieniem). Poczekać do wyschnięcia (jeżeli chcemy osiągnąć efekt szybciej, wysuszmy włosy pokryte miksturą suszarką), a następnie umyć głowę jak zawsze.
Jak uniknąć dalszych błędów w koloryzacji włosów na blond?
Kiedy już uda Ci się zniwelować niechciany żółty (ewentualnie rudawy) odcień na włosach, zakoduj sobie w głowie następujące fakty:
- farba w odcieniu blond najlepiej przyjmuje się na włosach blond (także tych mocno pociemniałych) i siwych, zaś dużo gorzej na głowach szatynek,
- włosy, które planujemy rozjaśnić powinny być grube, mocne i dobrze nawilżone,
- jeśli farbujesz ciemne odrosty, dostosuj czas trzymania farby na głowie do zaleceń producenta – w przeciwnym razie odrosty mogą zrobić się żółte i kontrastować z odcieniem na starszej części włosów,
- rozjaśnianie rozjaśniaczem to naprawdę trudna sztuka – lepiej pozostaw ją fryzjerowi (w przeciwnym razie możesz spalić swoje włosy lub nadać im kilka odcieni żółci jednocześnie),
- nie dobieraj zimnego odcienia blondu do ciemnych włosów – ich ostateczny kolor może wyglądać na nijaki.
Chcesz dowiedzieć się więcej o farbowaniu włosów? Sprawdź także: