Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Korzystanie z pomocy psychoterapeutycznej jest bardziej popularne. Mimo to, częściej także słychać niezadowolone głosy pacjentów, którzy twierdzą, że terapia im nie pomogła, a wręcz zaszkodziła. Na co zwrócić uwagę, podczas weryfikacji ofert gabinetów psychoterapeutycznych? W jaki sposób określić wiarygodność eksperta, aby mieć poczucie bezpieczeństwa, że trafiliśmy w dobre ręce? Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę ?

 Psychoterapia

Musisz wiedzieć, że psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to nie są te same zawody

Osoba będąca psychologiem może np. wykonać testy i wydać opinię dotyczącą funkcjonowania, inteligencji, prowadzić poradnictwo psychologiczne. Tylko psychoterapeuta może prowadzić profesjonalną terapię mającą na celu pomoc w rozwiązaniu życiowego problemu. Z kolei psychiatra jest lekarzem, który może pomóc, przepisując środki farmaceutyczne. Bez skończenia odpowiednich szkoleń nie ma jednak uprawnień do prowadzenia psychoterapii. W Polsce zawód psychoterapeuty wciąż nie jest regulowany prawnie. To oznacza, że osoby bez odpowiedniego wykształcenia i przygotowania bezkarnie mogą otworzyć gabinet terapeutyczny. Ten brak kontroli może stwarzać duże zagrożenie dla osób szukających pomocy.

Zapytaj swojego terapeutę o kwalifikacje

Udając się do specjalisty sprawdź jego przygotowanie zawodowe. Upewnij się, że posiada certyfikat jednego z uznanych towarzystw psychoterapeutycznych lub, że skończył 4-letnie, profesjonalne szkolenie. Dobry terapeuta, zapytany o swoje kwalifikacje, odpowie na pytania otwarcie, bez zdziwienia czy zażenowania. Pamiętaj, że aby móc się emocjonalnie otworzyć, musisz mieć zaufanie do swojego terapeuty. W trakcie terapii możesz poruszać trudne tematy, dlatego relacja z psychoterapeutą jest kluczowym elementem w procesie zdrowienia.

Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Nie zwracaj się do przypadkowego specjalisty. Popytaj wśród znajomych lub skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki psychoterapeutów szukamterapeuty.pl. Portal prezentuje sylwetki tylko sprawdzonych, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychoterapeutów po profesjonalnych 4-letnich szkoleniach, będących w trakcie certyfikacji.

Szukaj informacji i dokonuj świadomych wyborów

Dowiedz się, jaki rodzaj psychoterapii będzie dla Ciebie najefektywniejszy. Czy ukierunkowanie na przeszłość czy przyszłość? Aktywna czy bierna rola psychoterapeuty? Psychoanaliza czy terapia behawioralna? Na portalu szukamterapeuty.pl znajdziesz praktyczne odpowiedzi na te pytania.

Więcej informacji na szukamterapeuty.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  23 października 2015 08:37

  Mam nadzieję, że nigdy nie będę zmuszona korzystać z pomocy specjalisty.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  23 października 2015 14:35

  Czasami każdemu przydalaby się taka rozmowa. Żeby nie zwariowac.

  Odpowiedz
 3. AnnaKwasniak  23 października 2015 20:05

  Chyba jeszcze nie potrzebuję takich rozmów ;D

  Odpowiedz
 4. martus2833  23 października 2015 22:08

  Na szczęście to już nie jest temat tabu. Rozmowa może czasem zdziałać cuda.

  Odpowiedz
 5. bbo  27 października 2015 14:41

  Jak zaufać i opowiedzieć o sobie… wszystko?

  Odpowiedz
 6. Aneta  29 października 2015 12:43

  Najlepiej jest chyba zawsze zrobić rozeznanie wśród znajomych.

  Odpowiedz
 7. Anita  29 października 2015 18:21

  niestety, coraz ciężej znaleźć kogoś, kro naprawdę pomoże..

  Odpowiedz
 8. Patriszia  4 listopada 2015 19:02

  Póki co nie potrzebuję takiego specjalisty, ale kto wie co się wydarzy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany