Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Korzystanie z pomocy psychoterapeutycznej jest bardziej popularne. Mimo to, częściej także słychać niezadowolone głosy pacjentów, którzy twierdzą, że terapia im nie pomogła, a wręcz zaszkodziła. Na co zwrócić uwagę, podczas weryfikacji ofert gabinetów psychoterapeutycznych? W jaki sposób określić wiarygodność eksperta, aby mieć poczucie bezpieczeństwa, że trafiliśmy w dobre ręce? Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę ?

Rozmowa z terapeutą

fot. Freepik

 

Musisz wiedzieć, że psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to nie są te same zawody

Osoba będąca psychologiem może np. wykonać testy i wydać opinię dotyczącą funkcjonowania, inteligencji, prowadzić poradnictwo psychologiczne. Tylko psychoterapeuta może prowadzić profesjonalną terapię mającą na celu pomoc w rozwiązaniu życiowego problemu. Z kolei psychiatra jest lekarzem, który może pomóc, przepisując środki farmaceutyczne. Bez skończenia odpowiednich szkoleń nie ma jednak uprawnień do prowadzenia psychoterapii. W Polsce zawód psychoterapeuty wciąż nie jest regulowany prawnie. To oznacza, że osoby bez odpowiedniego wykształcenia i przygotowania bezkarnie mogą otworzyć gabinet terapeutyczny. Ten brak kontroli może stwarzać duże zagrożenie dla osób szukających pomocy.

Zapytaj swojego terapeutę o kwalifikacje

Udając się do specjalisty sprawdź jego przygotowanie zawodowe. Upewnij się, że posiada certyfikat jednego z uznanych towarzystw psychoterapeutycznych lub, że skończył 4-letnie, profesjonalne szkolenie. Dobry terapeuta, zapytany o swoje kwalifikacje, odpowie na pytania otwarcie, bez zdziwienia czy zażenowania. Pamiętaj, że aby móc się emocjonalnie otworzyć, musisz mieć zaufanie do swojego terapeuty. W trakcie terapii możesz poruszać trudne tematy, dlatego relacja z psychoterapeutą jest kluczowym elementem w procesie zdrowienia.

Jak znaleźć zaufanego psychoterapeutę?

Nie zwracaj się do przypadkowego specjalisty. Popytaj wśród znajomych lub skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki psychoterapeutów szukamterapeuty.pl. Portal prezentuje sylwetki tylko sprawdzonych, certyfikowanych psychoterapeutów oraz psychoterapeutów po profesjonalnych 4-letnich szkoleniach, będących w trakcie certyfikacji.

Szukaj informacji i dokonuj świadomych wyborów

Dowiedz się, jaki rodzaj psychoterapii będzie dla Ciebie najefektywniejszy. Czy ukierunkowanie na przeszłość czy przyszłość? Aktywna czy bierna rola psychoterapeuty? Psychoanaliza czy terapia behawioralna? Na portalu szukamterapeuty.pl znajdziesz praktyczne odpowiedzi na te pytania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...