Jak zmyć SPF z twarzy? Zobacz dlaczego jest to tak ważne

Choć nie każdy pamięta o tym, że filtry SPF powinno używać się tak naprawdę przez cały rok to w czasie lata mało kto o nich zapomina. Wystarczy nawet niewielka eskpozycja na działanie słońca, by szybko pojawiły się na niej przebarwienia czy oznaki starzenia. Kosmetyki z SPF w czasie ciepłego sezonu używamy więc codziennie. Tylko jak pozbyć się ich ze skóry przed pójściem spać? Zobacz jak zmyć SPF z twarzy!

Spis treści:

jak zmyć SPF

Zmywanie SPF ze skóry powinno być dwuetapowe/Fot. The Yuri Arcurs Collection, Freepik

Jak działają kremy z filtrem SPF?

Kremy z filtrem SPF tworzą na skórze barierę przeciwsłoneczną chroniącą ją przed negatywnymi skutkami promieniowania. Ich działanie polega na odbijaniu i rozpraszaniu promieni UV. Im wyższy faktor – tym większa ochrona. Aktywne składniki kosmetyków z SPF zapobiegają poparzeniom słonecznym. Można powiedzieć, że działają jak wodoodporny makijaż. Ich usunięcie przez położeniem się do łóżka jest zatem niezbędne. Dlatego warto wiedzieć jak zmyć SPF z twarzy!

Czym zmyć SPF?

Jest wiele sposobów na to jak zmyć SF z twarzy. Z pomocą przychodzą tu przede wszystkim produkty do demakijażu. Nie każdy z nich jednak zrobi to skutecznie. Warto zatem szczegółowo zapoznać się z opisem działania konkretnego kosmetyku zanim zdecydujemy się na jego kupno. Z produktów, które sprawdzą się w usuwaniu filtrów przeciwsłonecznych z twarzy można wymienić np. mleczko do makijażu, żele myjące, mydła czy nawet specjalne galaretki i do mycia twarzy. Do zmywania SPF doskonale nadają się także masełka i olejki, bo emulgują na skórze przez co szybko rozpuszczają filtry.

Czy SPF można zmyć płynem micelarnym?

Płyn micelarny także idealnie nadaje się do zmywania z twarzy filtrów przeciwsłonecznych. Tego rodzaju kosmetyk przyciąga zanieczyszczania niczym magnes doskonale usuwając ze skóry wszelkie zabrudzenia oraz warstwy kosmetyków, w tym także filtry SPF. Do tego idealnie oczyszcza zatkane pory przez co skóra wygląda na zdrową, gładką i odmłodzoną.

oczyszczanie skóry

Filtry przeciwsłoneczne wymagają dokładnego usunięcia, aby skóra w nocy mogła się regenerować/Fot. Freepik

Zobacz dlatego kremy z filtrem należy stosować przez cały rok w poniższym artykule:

Czy SPF zmywa się w wodzie?

Choć na produktach kosmetycznych z filtrem przeciwsłonecznym można znaleźć informację o tym, że po kilku godzinach proces nakładania ich na skórę należy powtórzyć nie oznacza to, że zmywają się one w pełni. Kąpiele wodne oczywiście stopniowo zmywają filtr SPF ze skóry, ale nie robią tego w 100%. Dlatego skuteczne usunięcie go z twarzy pod koniec dnia jest koniecznością, aby ponowić aplikację na czystą skórę o poranku.

Jak zmyć SPF z twarzy?

Rekomenduje się, aby zmywanie SPF z twarzy odbywało się dwuetapowo. Co to oznacza w praktyce? Otóż w pierwszym kroku dobrą praktyką jest po sięgnięcie po tłuste kosmetyki, które doskonale rozpuszczą filtr. Mogą to być stworzone do tego celu olejki czy masełka. W kolejnym etapie można użyć produktów „lżejszych”, czyli tych pod postacią pianek czy żelu. W ten sposób zyskany pewność, że na skórze nie ma żadnych pozostałości filtrów, a cera jest czysta, świeża i solidnie przygotowana do nocnej regeneracji.

piękna czysta skóra

Kosmetyki z filtrem do must have w letniej kosmetyczce/ Fot. yaroslav-astakhov-, Freepik

Czy można opalać się w makijażu? Odpowiedzi szukaj w tekście poniżej:

Dlaczego należy zmywać SPF ze skóry?

Filtry naniesione na skórę zmywają się jedynie powierzchniowo, reszta pozostaje w porach skórnych. Dlatego rezygnacja z usunięcia filtrów SPF z twarzy pod koniec dnia często jest porównywalna do pójścia spać w makijażu. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Na skórze pojawią się z czasem trudne do usunięcia zaskórniki i drobne zmarszczki.

demakijaż skóry

Niedokładne usunięcie filtrów SPF może prowadzić do powstania zaskórników/Fot. benzoix, Freepik

Czym zmyć krem z filtrem z niemowlaka?

Skóra niemowląt jest szczególnie narażona na negatywne skutki promieniowania. Jest delikatna i dużo cieńsza niż w przypadku dorosłych, więc szybciej może pojawić się na niej zaczerwienie czy nawet posłoneczna wysypka. Stosowanie filtrów ochronnych, zwłaszcza latem jest więc koniecznością, a kosmetyki dedykowane maluchom można stosować już od pierwszych dni ich życia. Wiele  osób nie wie jednak jak zmyć SPF z niemowlaka. Czy są na to specjalne sposoby? Okazuje się, że w przypadku tak małej pociechy z powodzeniem wystarczy użycie hipoalergicznego mydła dla dzieci. Chcąc wybrać jak najlepszy produkt warto poczytać opinii dermatologów na ten temat oraz wybrać produkty atestowane.

Zobacz także dlaczego nie warto przesadzać z opalaniem:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnia: 1,00 z 5)
zapisuję głos...