Aplikacje pomagają dbać o kondycję fizyczną!

Według najnowszych badań, które przeprowadzone na zlecenie firmy Samsung, aż połowa Europejczyków nie stosuje się do powszechnego zalecenia ekspertów, aby trzy razy w tygodniu lub częściej uprawiać ćwiczenia fizyczne. Zmiana przyzwyczajeń może sprawiać nam trudność, m. in. z powodu braku skutecznych motywatorów. Prof. Pieter Kruger, znany psycholog kliniczny wskazuje problemy i porady, z pomocą których łatwiej będzie zmobilizować się do dbania o kondycję fizyczną.

Aplikacje pomagają dbać o kondycję fizyczną

 

Korzyści płynące z aktywności fizycznej, zdrowej diety i zrównoważonego stylu życia nie podlegają w dzisiejszych czasach dyskusji. Mimo to otyłość osiągnęła na całym świecie rozmiary epidemii. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku w wyniku nadwagi lub otyłości umiera co najmniej 2,8 mln ludzi. Dlaczego zmiana zachowań ciągle sprawia nam tak wielką trudność?

Jednym z wyzwań, z którymi musimy sobie radzić podczas prób zmiany zachowania jest nierealistyczny optymizm. Badania wskazują, że wierzymy, że jesteśmy mniej zagrożeni niż inni, a przekonanie to jest silniejsze w sytuacjach negatywnych – twierdzi prof. Pieter Kruger z LPP Consulting. Przekonujemy samych siebie, że nic nam nie będzie i możemy się tym zająć później – dodaje. Innym wyzwaniem jest to, że mózg ludzki działa na tej samej zasadzie, co prąd elektryczny – eksperci wskazują, że wolimy robić rzeczy łatwe i nieskomplikowane niż trudne. Dodatkowo preferujemy wykonanie czynności, która sprawi nam przyjemność natychmiast, a nie za jakiś czas.

Kolejnym wyzwaniem stojącym przed osobami chcącymi zmienić swoje nawyki jest czynnik motywacyjny. Często narzekamy, że nie mamy motywacji do zmiany zachowania – podjęcia aktywności fizycznej, zmiany diety i ogólnego stylu życia. Konieczność posiadania motywacji przed podjęciem zmian to mit. W rzeczywistości proces ten działa w odwrotną stronę, tzn. działanie poprzedza motywację. Trzeba zacząć coś robić, żeby pojawiła się motywacja do kontynuacji działania – podsumowuje Kruger.

W jaki sposób uzyskać motywację do działania? Prof. Pieter Kruger przygotował zestaw porad, które mogą pomóc w zmianie stylu życia na zdrowszy:

  • Łatwe wygrywa z trudnym – trzeba pamiętać o kupowaniu właściwej żywności, żeby uniknąć pokusy niezdrowego jedzenia. Decyzję o pójściu na siłownię należy podjąć poprzedniego dnia wieczorem. Trzeba wtedy zdecydować, jaki strój wybieramy, znaleźć torbę i ją spakować.
  • Należy ustanowić sygnały i „przypominajki” pomagające w monitorowaniu niektórych działań, zwłaszcza zachowań, które chcemy zmienić.
  • Teraźniejszość wygrywa z przyszłością – trzeba sobie przypominać, dlaczego chcemy robić to, co jest właściwe, a nie to, co jest łatwe. Należy śledzić osiągnięcia w zakresie ruchu i odżywiania, żeby pamiętać, dlaczego warto jest trwać w postanowieniu poprawy.
  • Działanie poprzedza motywację – bez znaczenia jest to, czy mamy na coś ochotę, czy nie. Jeśli wiemy, że aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie będą miały pozytywny wpływ na nasze dobre samopoczucie, należy zacząć opracowywać konkretne plany, jak chcemy osiągnąć stan docelowy.
  • Jeśli nie chodzimy na siłownię, trzeba próbować wbudować aktywność fizyczną w normalny plan dnia: nie należy siedzieć za biurkiem więcej niż 90 minut bez przerwy; trzeba wstać i pospacerować przez kilka minut; nie powinniśmy stać na schodach ruchomych tylko iść; te prawie niezauważalne aktywności fizyczne trzeba rejestrować przy pomocy aplikacji na smartfonie. Zdziwimy się, jak szybko te małe zmiany zachowań przyniosą sumaryczne efekty.
  • Dieta: powinniśmy pić dużo wody (co najmniej 1,5 litra dziennie); powinniśmy też zminimalizować przyjmowanie wszelkiej żywności przetworzonej i cukrów prostych; nie należy się głodzić. Trzeba się dowiedzieć, co jest dla nas dobre i dlaczego; warto prowadzić dziennik, w którym codziennie zapisujemy wszystko, co jemy. Dzięki aplikacjom takim, jak S Health, zawsze możemy mieć te dane przy sobie i uzupełniać je na bieżąco. Szybko przestaniemy bez sensu podjadać, kiedy zobaczymy, jak dodają się kalorie.

Zmiana w stylu życia ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i na ogólne samopoczucie i uczucie szczęścia. Czy potrzeba czegoś więcej, by zacząć te zmiany wprowadzać od razu?

Samsung zaprasza również do odwiedzenia strony pieknieproste.pl, gdzie można przeczytać m. in. porady lekkoatlecistki Anny Jagaciak jak dbać o formę i dobre samopoczucie.

Badanie dotyczące aktywności fizycznej i korzystania z urządzeń elektronicznych zostało przeprowadzone przez Kandace International na zlecenie Samsung na grupie 920 respondetów z Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,63 z 5)
loading... zapisuję głos...