Jak zgubić brzuch po ciąży – 5 najlepszych ćwiczeń na powrót do dawnej figury
Ciąża to niewątpliwie stan błogosławiony, choć często w jej trakcie nie czujemy się najlepiej. Narodziny dziecka zaś to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu, który porównujemy do cudu. Niestety jakiś czas po porodzie dopada nas depresja, dostrzegamy że oprócz radości z powitania nowego członka rodziny, towarzyszy nam smutek i żal za utraconą wolnością czy dawną sylwetką.
To właśnie nadprogramowe kilogramy wywołują naszą frustrację i wpędzają nas w kompleksy. Brzuch pociążowy jest częścią ciała, której najbardziej się wstydzimy – choć jeszcze do niedawna stanowił przedmiot dumy. To w końcu w nim rozwijało się nowe życie! Po ciąży jednak stracił on swoją jędrność, zwiększył objętość, a w niektórych przypadkach zyskał znamiona w postaci rozstępów. Nic więc dziwnego, że chowamy się w zbyt obszernych ubraniach i szukamy sposobu na odzyskanie dawnej figury. Tylko czy powrót do formy i sylwetki jest możliwy? Jak zgubić brzuch po ciąży i poczuć się atrakcyjną i pewną siebie mamą? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie czytaj dalej!
Jak zgubić brzuch po ciąży – 5 najlepszych ćwiczeń na powrót do dawnej figury
Zanim podejmiesz aktywność fizyczną
Przede wszystkim słuchaj głosu rozsądku i konsultuj się ze specjalistami! Nie podejmuj sama decyzji o podjęciu forsownego treningu – zwłaszcza jeśli przed ciążą i w jej trakcie nie byłaś aktywna. Kobiety, które prowadziły zdrowy tryb życia wypełniony ruchem fizycznym znacznie szybciej wracają do formy. Jeśli dotąd unikałaś siłowni bądź basenu musisz pozwolić swojemu organizmowi na regenerację po ciąży i trudach porodu. Zwłaszcza jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie – wtedy musisz wstrzymać się z ćwiczeniami od 6 do 8 tygodni.
Kiedy okres połogu minie odwiedź ginekologa i fizjoterapeutę, którzy stwierdzą czy jesteś gotowa na więcej ruchu i na ile tak naprawdę możesz sobie pozwolić. Na dobry początek dużo spaceruj, stopniowo oswajaj się z wysiłkiem fizycznym. Następnie zaplanuj ćwiczenia o niezbyt dużej intensywności, które wzmocnią i rozciągną mięśnie.
W wielu przypadkach otyłość brzuszna jest konsekwencją rozejścia się mięśni prostych brzucha. W trakcie ciąży rozchodzą się one na boki, robiąc miejsce dla powiększającej się macicy. Po porodzie mięśnie powinny powrócić do stanu pierwotnego, bywa, że tak się nie dzieje. Wtedy mówi się o rozstępie czy też przepuklinie mięśni prostych. A to z kolei sprzyja rozrostowi tkanki tłuszczowej i utraty prawidłowej jędrności i kształtu brzucha. Warto wtedy wybrać się do fizjoterapeuty, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.
Ćwiczenia, które pomogą Ci zgubić brzuch po ciąży
Pompki. Przyjmij pozycję jak do typowych, dobrze znanych pompek, ale stopy ustaw na szerokości bioder. Następnie podnieś jedną nogę tak wysoko, jak tylko potrafisz i zrób pompkę. Zmień nogi i powtórz całe ćwiczenie. Wykonaj trzy serie pompek po 10 powtórzeń.
Podnoszenie miednicy. Połóż się na podłodze, zegnij nogi w kolanach i ustaw stopy na podłożu. Powoli podnoś miednicę i chwilę wytrzymaj w tej pozycji, zanim położysz się z powrotem na podłodze. Zrób trzy serie po 15 powtórzeń.
Nożyce. Połóż się na podłodze, umieść dłonie pod pośladkami i przyciśnij plecy do podłoża. Podnieś jedną nogę około 25 cm ponad podłogę i powoli kładź ją z powrotem. Obniżając jedną nogę, unieś drugą. Wykonuj trzy serie nożyc po 10 powtórzeń.
Brzuszki. Połóż się na macie, zegnij nogi w kolanach i ustaw stopy na podłożu. Połóż dłonie po bokach pępka. Naciśnij dolną część brzucha dwoma palcami z obu rąk. Delikatnie zacznij przyciągać dolną część brzucha do podłogi, ale nie poruszaj miednicą, nie podnoś klatki piersiowej. Przestań wciągać brzuch jak tylko poczujesz napięcie mięśni. Utrzymaj tę pozycję przez 10-15 sekund, oddychając normalnie. Wykonaj 10 powtórzeń.
Rowerek. Połóż się na macie, dociskając do niej mocno, dolny odcinek pleców. Ugnij ramiona, a dłonie przyłóż do skroni. Unieś nogi i ugnij kolana pod kątem 90 stopni. Uda rozstaw prostopadle do podłoża. Wyprostuj prawe kolano, przyciągając jednocześnie lewe do prawego łokcia. Napnij maksymalnie mięśnie brzucha przez sekundę. Powróć do pozycji wyjściowej, wykonując wdech powietrza. Powtórz tę samą sekwencję, ale z drugą stroną. Ćwiczenie powtarzaj seriami.