Jak zerwać z chłopakiem, który mnie kocha?

Warunkiem dobrego związku jest przede wszystkim wzajemność. Weszłaś w związek z przyjacielem głównie z sympatii czy nawet litości, a teraz nie wiesz, jak się z tego wyplątać? A może Twoje uczucia wygasły lub zakochałaś się w kimś innym i nie wiesz, jak mu to powiedzieć? Jeżeli znalazłaś się w takiej sytuacji, stajesz przed przykrym pytaniem: jak zerwać z chłopakiem, który mnie kocha? Nie ma na to tak naprawdę dobrego sposobu, można jednak postarać się zranić go jak najmniej….

Pozostawanie w związku z kimś, kogo się nie kocha, wydaje się absurdalne. W takiej sytuacji znajduje się jednak wielu ludzi – niektórzy z wyrachowania, większość jednak z powodu braku asertywności. Jeżeli i Ty zadajesz sobie pytanie „jak zerwać z chłopakiem, który mnie kocha”, przygotuj się na przykrą konfrontację, którą możesz jednak zaplanować tak, by sprawić mu jak najmniejszy ból. 

jak zerwać z chłopakiem, który mnie kocha

źródło: pixabay.com

Jak zerwać z chłopakiem, który mnie kocha? 7 kroków 

Krok 1: Zastanów się, dlaczego chcesz z nim zerwać 

Jeżeli czujesz, że chcesz zerwać ze swoim partnerem, spróbuj na chłodno przemyśleć, dlaczego. Nie kieruj się gniewem czy zazdrością, ale też nie lekceważ swojego instynktu. Nasza podświadomość często rejestruje znacznie więcej bodźców, niż świadomość jest w stanie przeanalizować. Dlatego często odczuwamy gwałtowne emocje z jakiegoś powodu, który wydaje się irracjonalny, ale ma swoje logiczne podłoże. Musisz do niego dotrzeć.

Zastanów się, czy w ogóle kiedykolwiek byłaś w nim zakochana? Jeżeli tak, czy zerwanie to jedyna opcja? Być może dotknęło Was wypalenie lub syndrom przechodzonego związku, który jednak można z powrotem ożywić. A może Twój chłopak źle Cię traktuje i to z tego powodu uczucia wygasły lub… zdecydowałaś się na ten związek tylko dlatego, że masz problemy z asertywnością? Upewnij się, że nie będziesz żałować swojej decyzji. Gdy już dojdziesz do ładu z własnymi motywacjami, podejmij decyzję i trzymaj się jej. Jeżeli nie potrafisz mówić „nie” i to dlatego zdecydowałaś się na związek, Twój partner łatwo może prośbami lub szantażem emocjonalnym przekonać Cię do pozostania w nim – a do tego będziesz się teraz czuła winna, że go zraniłaś, i związek stanie się jeszcze bardziej toksyczny … 

Krok 2: Poradź się kogoś bliskiego 

Pełna poczucia winy i przytłoczona związkiem, w którym nie czujesz się dobrze, możesz mieć wrażenie, że sama już nie wiesz, czego chcesz. Poradź się kogoś bliskiego, kto dużo z Wami przebywał i ma swoje własne obserwacje i spostrzeżenia na temat Waszego związku. Punkt widzenia osoby trzeciej może rzucić nowe światło na dobrze znane Ci sprawy. Pamiętaj, by była to osoba, która nie będzie Cię osądzać, ale spokojnie przeanalizuje z Tobą całą sytuację. Uwielbiająca Twojego chłopaka mama, przeciwna rozstaniom konserwatywna babcia czy przeciwnie, zazdrosna o niego przyjaciółka nie będzie dobrym doradcą! Pamiętaj też, by wybrać dyskretną osobę – chyba nie chcesz, by Twój partner dowiedział się o rozstaniu od kogoś innego, niż Ty?

Krok 3: Nie przeciągaj struny 

Jeżeli zdecydowałaś się zostawić swojego chłopaka, związek w Twojej głowie jest już martwy. Nie ma sensu go przeciągać. Dobierz czas i sposób zerwania tak, by nie upokorzyć partnera. Telefon, mail czy komunikator internetowy są wykluczone! Jeżeli chcesz, napisz wiadomość do siebie, w której przećwiczysz to, co mu powiesz. Jeżeli jednak zerwiesz z nim w ten sposób,  sprawisz wrażenie osoby, która nie interesuje się nim nawet na tyle, by przekazać mu taką ważną wieść twarzą w twarz! 

Bardzo delikatną sprawą jest też wybór czasu i okazji. Najtrudniejsze są zerwania w okolicach świąt czy ważnych dla niego wydarzeń. Z jednej strony nie chcesz go zostawiać przed tym dniem, by nie psuć mu radosnych chwil. Z drugiej strony…zastanów się, jak Twój chłopak się poczuje, gdy zerwiesz z nim natychmiast po ślubie jego kolegi czy Świętach z jego rodziną? Gdy dotrze do niego, że już przed tym dniem chciałaś z nim zerwać, święto i tak będzie mu się kojarzyło źle…

Krok 4: Mów o sobie 

Jak zerwać z chłopakiem, żeby go nie zabolało? To będzie Ci trudno osiągnąć. Przede wszystkim nie obwiniaj chłopaka o rozpad związku. Przedstaw mu sytuację z Twojego punktu widzenia, jednak bez wchodzenia w niepotrzebne szczegóły. Nie dawaj mu też nadziei na powrót – musi wiedzieć, że Twoja decyzja jest nieodwołalna, inaczej będzie trzymał się kurczowo wspomnień, zamiast poradzić sobie ze złamanym sercem. Unikaj złośliwości i wyrzucania mu win – to nic nie da. Jeżeli uważasz, że był w stosunku do Ciebie zbyt zaborczy lub lekceważył Twoje potrzeby, możesz mu to delikatnie zasugerować, aby nie popełniał tych samych błędów w kolejnych związkach.

Krok 5: Unikaj klisz!

Jeśli zastanawiasz się, jak delikatnie zerwać z chłopakiem, unikaj ogranych zdań typu „nie chodzi o Ciebie, tylko o mnie” lub „zasłużyłeś na kogoś lepszego”. Twój chłopak jest dorosły i jeżeli zdecydował się na związek z Tobą, to znaczy, że chciał Ciebie, a nie kogoś lepszego. Postaraj się zachować spokój i wyjaśnić mu różnice, które Twoim zdaniem uniemożliwiają Wasz związek. Szczególnie unikaj słów „zostańmy przyjaciółmi”. To może się udać jedynie wtedy, kiedy uczucia obu osób wygasły. Jeżeli on wciąż jest w Tobie zakochany, nie ma mowy o przyjaźni – doczekasz się najwyżej obsesji z jego strony. 

Krok 6: Nie wykorzystuj go 

Jeśli Twój chłopak wciąż Cię kocha, możliwe, że będzie próbował utrzymać nawet drobne nici, które Was łączą. Nie zgadzaj się na pomoc w przeprowadzce, opiekę nad psem, którego wspólnie kupiliście, a już z całą pewnością na ostatni seks. Wszystko to będzie niezręczne dla Ciebie, a bolesne dla niego – w głębi duszy on doskonale wie, że to tylko namiastka. 

Krok 7: Odpocznijcie od siebie

Nawet jeżeli będziesz tęsknić za jego celnymi spostrzeżeniami, zabawnymi opowieściami czy… pysznymi obiadami, które gotował, po zerwaniu koniecznie zerwij z nim kontakt, przynajmniej na jakiś czas. Oboje musicie dojść do ładu ze swoimi uczuciami. Ty musisz się zastanowić, czego naprawdę oczekujesz od związku i co zrobić, by nigdy więcej nie stworzyć relacji, której nie jesteś pewna. On musi przeboleć stratę i nauczyć się, że miłość nie zawsze jest odwzajemniona. 

Pamiętaj, że powyższe rady nie dotyczą zrywania relacji przemocowych! Jeżeli Twój chłopak jest w stosunku do Ciebie agresywny czy chorobliwie zaborczy, pamiętaj przede wszystkim o sobie! Powyższe punkty mogą nie zadziałać w konfrontacji z taką osobą, a wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej ją rozjuszyć. Jeżeli starasz się wydostać z przemocowego związku, koniecznie znajdź sojuszników, którzy pomogą Ci zrobić to w sposób bezpieczny, i nie obwiniaj się – to Ty jesteś tutaj ofiarą.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...