Jak zdrowo grillować? Poradnik na majówkę

Majówka to doskonały czas, by rozpocząc sezon grillowy. Kochamy  smak grillowanych kiełbasek, ryb, czy wołowiny, zapominając niestety o kilku ważnych zasadach, których nieprzestrzeganie może zakończyć się problemami zdrowotnymi. Dlatego warto znać zasady, jak zdrowo grillować.

 

Lekarze alarmują! Badania przeprowadzone w kilku krajach Europy nie pozostawiają wątpliwości, iż grillowane potrawy mogą zawierać niebezpieczne dla nas związki organiczne. Nie jest tajemnicą, że podczas spalania węgla do naszych potraw przedostawać mogą się szkodliwe związki (nadtlenki, benzopiren, akrylamid, czy wolne rodniki). Badania przeprowadzone przez francuskich specjalistów wykazały, że upieczenie na grillu węglowym czterech nóżek indyka, czterech dużych steków i ośmiu kiełbasek przez 2 godziny spowodowało wydzielenie się tyle samo dioksyn, co przy wypaleniu 220 tys. papierosów! Wyniki te są naprawdę porażające, jednak wystarczy przestrzegać kilku technicznych i kulinarnych zasad, by nasze potrawy były zawsze zdrowe i smaczne.

Jak zdrowo grillować? Poznaj zasady wyboru sprzętu

Nasza troska o zdrowie powinna zacząć się już podczas wybierania grilla. Należy zwracać uwagę nie tylko na materiały z jakich jest on wykonany (w tym jaką farbą został pomalowany), ale również w przypadku grilli węglowych na jakość węgla, czy podpałki. Jeśli naprawdę zależy nam na naszym zdrowiu nie powinniśmy oszczędzać na jakości sprzętu.
Grill węglowy, czy gazowy? W ostatnim czasie w Europie, a także w Polsce coraz większą popularność zdobywają grille gazowe. Ich pojawianie się na naszym rynku, głównie za sprawą marki Broil King zaowocowało wieloma dyskusjami wśród zaprawionych grillowiczów. Na forach internetowych można natknąć się na długie dyskusje na temat wyższości grilli gazowych nad węglowymi i odwrotnie. Ich zwolennicy wśród ich zalet wymieniają: szybkość przyrządzenia potraw, czystość, czy możliwość łatwego kontrolowania temperatury. Przeciwnicy zarzucają im brak specyficznego zapachu wydzielanego podczas pieczenia potraw oraz charakterystycznego syczenia kapiącego tłuszczu. Ale nas interesować powinno przede wszystkim to, który z nich pomoże nam przyrządzić zdrowszy posiłek. Wybierając grill węglowy zadbać musimy nie tylko o sam sprzęt, ale również o dobrej jakości podpałkę i węgiel.

Pamiętać musimy także o kilku podstawowych zasadach jak:

– należy używać wyłącznie węgla drzewnego lub drewna z drzew liściastych.

– jako podpałki nie należy używać kartonów, gazet, czy lakierowanego drewna. Użyte do barwienia substancje podczas spalania wydzielają toksyczne związki.

– rozpałkę można stosować tylko na początku, kiedy na ruszcie nie ma jeszcze żadnych potraw. Nie dodajemy rozpałki podczas grillowani, kiedy np, żar zaczyna wygasać.

Mimo to, nie ustrzeżemy się negatywnego procesu, jakim jest spalanie się tłuszczu. Charakterystyczne syczenie, które dla wielu osób jest oznaką dobrze pieczonego mięsa, może mieć dla nas nieprzyjemne skutki. Kapiący i spalający się na rozgrzanym węglu tłuszcz wydziela toksyczne i niebezpieczne dla naszego organizmu opary, które osiadają na grillowanym jedzeniu. Ten problem nie występuje w przypadku grilla gazowego. Nadmiar tłuszczu skapuje do specjalnej miseczki, a reszta odparowuje z belek zapachowych podczas grillowania. Grill gazowy nie naraża nas więc na wdychanie toksycznych oparów.

Jak zdrowo grillować? Zasady kulinarne

Kiedy wybierzemy już grill dla siebie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach kulinarnych, które pozwolą nam się cieszyć zarówno pysznymi potrawami z grilla jak i długim zdrowiem.

Po pierwsze mięso przed położeniem na rożnie powinno być zamarynowane. Takie mięso nie wymaga tak długiego pieczenia, a co za tym idzie nie traci tak wielu wartości odżywczych i lepiej smakuje. Z drugiej strony uważamy, by nie spożywać mięsa niedopieczonego, bo to może spowodować zatrucie bakteriami.

Pamiętamy również o tym, że do grillowanej potrawy powinniśmy zjeść odpowiednią ilość surowych warzyw. Zawarte w nich substancje zniwelują działanie wolnych rodników.

Pamiętać należy również o tym, żeby wszystkie kładzione na ruszt potrawy miały temperaturę pokojową (nie grillujemy zamrożonego mięsa, czy warzyw!)

Jeśli weźmiemy sobie do serca wszystkie te rady – nie będziemy musieli martwić się o nasze zdrowie i będziemy mogli oddać się czystej przyjemności grillowania. Smacznego i na zdrowie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (376 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  3 czerwca 2013 20:56

  No niestety,grillować kocha co drugi z nas i pewnie zdarzają się tacy,którzy w ogóle się nie martwią szkodami jakie sami sobie możemy wyrządzić.Macie rację zdrowie jest najważniejsze i te kilka zasad powinno się zapamiętac i stosować.

  Odpowiedz
 2. martucha180  1 maja 2015 10:54

  Bardzo cenne rady!

  Odpowiedz
 3. macierzanka  1 maja 2015 12:47

  Ważne zasady zdrowego grillowania.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  1 maja 2015 15:18

  Ciekawe porady…

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  1 maja 2015 16:42

  Porady jak najbardziej pasujące na zaczynający się sezon grillowy. Warto znać takie informacje.

  Odpowiedz
 6. Elżbieta Wawer  1 maja 2015 18:00

  Te porady akurat znam i dostosowuję się do nich staram się aby grilowane mięso było zdrowe i nie szkodziło
  a wszyscy tak lubimy robic sobie grila

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  2 maja 2015 09:02

  Dobre rady. Dzisiaj wieczorem wcielę je w życie.

  Odpowiedz
 8. bbo  2 maja 2015 20:25

  U mnie grilla obsługuje mąż, a ja będę pilnował przestrzegania zasad!

  Odpowiedz
 9. Anita  6 maja 2015 13:51

  mmm, pyszności!

  Odpowiedz
 10. martuska665  7 maja 2015 11:23

  ja jednak jestem za grillem węglowym, charakterystycznym zapachem i syczącym tłuszczem..mmm..

  Odpowiedz
 11. Ewelina  9 maja 2015 22:24

  ciekawe, ale nic nowego

  Odpowiedz
 12. IwonaLFC  10 maja 2015 17:53

  Ważne porady, które jednak były mi już znane 🙂 Nabrałam ochoty na małe grillowanko 😀

  Odpowiedz
 13. gusia.  14 maja 2015 09:03

  Czyli ogólnie grillowanie nie jest zdrowe.Nie da się zdrowo upiec mięsa na węglu drzewnym.Proces spalania tłuszczu skapujące na węgiel wydziela toksyczne i niebezpieczne opary,zdrowo tzn zamienić na elektryczny 🙂 Już wszystko wiadomo.

  Odpowiedz
 14. Hidari11  28 października 2016 11:57

  Kolega kiedyś kupił zwykłego grilla na stacji benzynowej- taki mały, przenosny, kwadratowy z rozpałką. Z drugim kolegą nie umieli go rozpalić i utrzymać ognia, więc ja dmuchałam- jak wstałam, to mi się kręciło w głowie, miałam pewnego rodzaju chwilowe zawroty i lekki ból głowy, od razu więc pomyślałam, że to z dawki czadu, jakim musiałam się inhalować przez czas dmuchania w rozpałkę. Zachodzi tam spalanie niecałkowite, powstaje tlenek węgla (II), tak nie powinno być, toteż te grille nie powinny być w ogóle w sprzedaży.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany