Ekspert radzi: jak zatrzymać wypadanie włosów? Odwiedź trychologa!

Wypadające włosy a w związku z tym mało atrakcyjna fryzura damska czy męska to obecnie problem dużej części społeczeństwa. Nieodpowiednia dieta, stres, przyjmowane leki lub przebyte choroby stają się przyczyną szpecących zmian na skórze głowy, z którymi bardzo trudno jest walczyć samodzielnie. Jeżeli łysienie jest także Twoim problemem, przeczytaj porady eksperta z dziedziny trychologii i dowiedz się, jak zatrzymać wypadanie włosów.

wpadanie włosów

fot. freepik

Ekspert radzi: jak zatrzymać wypadanie włosów? Odwiedź trychologa!

Zajrzyj również: Wypadające włosy – jak temu zaradzić?

Wypadanie włosów to złożona przypadłość, której przyczyna często tkwi nie tylko w wierzchniej warstwie skóry głowy. Równie często, a może nawet częściej, schorzenie to jest powiązane ze stanem zdrowia pacjenta lub jego złą kondycją psychiczną. W sytuacji, gdy gubieniu włosów nie można zaradzić, stosując dietę bogatą w witaminy i minerały lub przyjmując odpowiednie suplementy, najlepiej udać się do trychologa.

Zadaniem trychologa jest zdiagnozowanie przyczyny problemu i ustalenie strategii przeciwdziałania. Wypadanie włosów często jest tylko symptomem – nawet bardzo ciężkiej – choroby. Może być także skutkiem ubocznym tego, co działo się w naszym życiu np. 3 miesiące temu. Włosy reagują zawsze później, bowiem jest to związane z fazami i cyklem ich wzrostu.

Wstępne badanie trychoskopowe rozpozna symptomy choroby poprzez dokładną analizę stanu skóry głowy, cebulek włosów, schorzeń powiązanych ze skórą głowy. Specjalista może wtedy zasugerować badania laboratoryjne jak również skierować pacjenta na dodatkowe konsultacje medyczne. Na końcu dobiera odpowiedni dla niego, indywidualny sposób pielęgnacji włosów.

 

 

jak zatrzymać wypadanie włosów

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog

Ekspert radzi: jak zatrzymać wypadanie włosów? Odwiedź trychologa!

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci?

– Większość moich pacjentów to kobiety. Dla nich włosy to prawdziwy skarb. Ponadto bardziej niż mężczyźni przykładają wagę do swojego wyglądu. Wiele z nich cierpi niestety z powodu utraty włosów,co może prowadzić nawet do depresji. Jeśli kobieta przechodzi chemioterapię, częstokroć bardziej martwi ją fakt, że traci włosy, niż to, że jest poważnie chora. Dlatego też, w pracy trychologa holistyczne, kompleksowe podejście do pacjenta to absolutna podstawa. Należy pamiętać, że wsparcie psychiczne odgrywa duża rolę – mówi Anna Kuznetsova, specjalista trycholog.

Nie polecam jednak zajmować się samoleczeniem i diagnostyką przy pomocy informacji wyszukanych w książkach czy Internecie.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa?

Ważne jest, by na pierwszą wizytę przyjść w dobrym nastroju i z pozytywnym nastawieniem do specjalisty. Problemy z włosami (o czym nie każdy wie) często zaczynają się nie na czubku głowy, ale w jej wnętrzu, powodowane stresami i zmartwieniami. Ponadto przed wizytą u trychologa należy odpowiednio przygotować włosy. Muszą być one nie tylko czyste, ale także wolne od wszelkich kosmetyków do stylizacji, odżywek lub balsamów. Warto również stworzyć i przynieść ze sobą listę niepokojących objawów i dolegliwości związanych z włosami oraz skórą głowy. Pozornie błahe symptomy mogą okazać się kluczowe przy określaniu diagnozy. Warto też mieć ze sobą aktualne wyniki krwi – dodaje Anna Kuznetsova, specjalista trycholog.

Pamiętajmy, włosy są zawsze odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia. Aby były w dobrej formie należy najpierw wyeliminować przyczynę ich złej kondycji. Często leczenie jest długotrwałym procesem, wymagającym wiele cierpliwości i systematyczności. Ważną rolę w leczeniu włosów oprócz terapii trychologicznej odgrywają prawidłowe żywienie, hormonoterapia, właściwa suplementacja oraz optymalnie dobrane preparaty pielęgnacyjne.

Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów pomagam osiągnąć i – co najważniejsze – utrzymać wymarzone efekty, tak, aby włosy były powodem do dumy, a nie do zmartwienia – dodaje Kuznetsova.

 

Materiał został przygotowany we współpracy ze specjalistą trycholog z kliniki Dr Beaty Dethloff – Anną Kuznetsovą.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (204 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...