Jak zatrzymać czas choć na kilka chwil? Te metody pozwolą Ci subiektywnie spowolnić jego upływ!

Czas to najcenniejsza waluta w naszym świecie. Piszemy o nim książki, kręcimy filmy i tworzymy coraz to nowe teorie naukowe na temat jego działania, ale wciąż nie potrafimy go okiełznać. Nigdy nie mamy go dość, a jedną z najczęściej powtarzanych wymówek, uniemożliwiających nam zrobienie rozmaitych rzeczy jest właśnie brak czasu. Co zrobić, by subiektywnie spowolnić jego upływ, bardziej cieszyć się poszczególnymi chwilami i lepiej je zapamiętywać? Mamy dla Was kilka wskazówek!

W dzieciństwie dni wydawały się wlec w nieskończoność. Podając komuś swój wiek, dodawałyśmy do lat także miesiące, odliczałyśmy lata do ukończenia podstawówki i osiemnastych urodzin. Dziś każdy kolejny rok upływa jak mgnienie oka, a godziny i ich znaczenie dosłownie przeciekają nam przez palce. Palącym pytaniem staje się więc to, jak zatrzymać czas. I choć nie ma na niej jednej dobrej odpowiedzi, pozwalającej dosłownie zahamować bieg zegara istnieje kilka sposobów, by móc lepiej wczuć się w upływające chwile. Poznajcie je!

jak zatrzymać czas

źródło: www.unsplash.com; Alex Guillaume

Jak zatrzymać czas choć na kilka chwil? Te metody pozwolą Ci subiektywnie spowolnić jego upływ!

Ponieważ żyjemy w epoce sukcesu mierzonej zdolnością do multitaskingu, bardzo trudno jest nam wczuć się w upływający czas. Wypychamy bowiem swoje check listy zadaniami do granic możliwości, a później ścigamy się z zegarem, by zdążyć je wszystkie odkreślić. W ten sposób nasze dni wydają się nam nie tylko wyjątkowo krótkie, ale też… monotonne. Dzieje się tak, ponieważ są podobne do siebie i się ze sobą zlewają. Najwyższy czas z tym skończyć. Jak zatrzymać czas?

 

Otwórz się na nowe doświadczenia

jak zatrzymać czas

www.unsplash.com; Iiona Virgin

Kiedy sięgasz myślami w przeszłość, na pewno lepiej pamiętasz dni, w których wydarzyło się coś wyjątkowego niż te, kiedy wykonywałaś swoją codzienną rutynę, prawda? Muzyczne festiwale, spływy kajakowe w gronie przyjaciół, pierwsza lekcja belly dance, weekend w Paryżu, spotkanie z ulubionym pisarzem, oświadczyny Twojego męża… To naturalne, że wyjątkowe chwile zapadają nam w pamięć dużo bardziej i zdają się w niej trwać. Dobra wiadomość jest taka, że możesz tworzyć takie momenty świadomie, otwierając się na nowe doświadczenia. Nie czekaj aż życie podsunie Ci ciekawe scenariusze. Przynajmniej kilka razy w miesiącu próbuj nowych rzeczy!

Wypróbuj nowe, ekscentryczne hobby, które zawsze Cię kusiło. Ugotuj danie narodowej kuchni, jakiej nie miałaś jeszcze okazji posmakować. Udaj się na spacer do nowej dzielnicy w Twoim mieście. Zaproś znajomych na oryginalny wieczorek tematyczny. Przestaw meble w pokoju. Namów swojego partnera na nową wspólną aktywność. Zadzwoń do starej znajomej, z którą dawno nie rozmawiałaś. Kreuj nowe początki i momenty, które z Tobą zostaną. Zobaczysz, że kalendarz wypełniony ciekawymi doświadczeniami z miejsca wyda Ci się bardziej pojemny!

 

Otocz się ludźmi

jak zatrzymać czas

www.unsplash.com; Simon Maage

Trwająca pandemia i związana z nią społeczna izolacja ma destrukcyjny wpływ na nasza psychikę. Objawia się to zarówno stanami przygnębienia i melancholii, jak i poczuciem pustki i zmarnowanego czasu. W miarę możliwości postaraj się więc dzielić swój czas z innymi. Dzwońcie do siebie, rozmawiajcie na czatach i jak najczęściej wymieniajcie się emocjami. Jeśli zaś Ty i Twoje koleżanki mieszkacie w jednym mieście, postarajcie się spotykać przynajmniej na spacerach po parku i piknikach na świeżym powietrzu. Nic nie zastąpi czasu spędzonego wśród bliskich nam osób! Tylko w takich okolicznościach pobudzamy mózg do aktywnego działania i lepszego rejestrowania zdarzeń, odczuć i mijających chwil.

 

Utrwalaj wspomnienia

jak zatrzymać czas

www.unsplash.com; Sarandy Westfall

Większość z nas ma zwyczaj wybiegania myślami w przyszłość. Zastanawiamy się, co wydarzy się jutro, zapisujemy w kalendarzu kolejne obowiązki i martwimy się o kolejne dni. Zamiast tego warto obejrzeć się za siebie i zakotwiczyć na chwilę w mijających właśnie, wspaniałych momentach. Można to zrobić, wspominając przed snem, co dobrego dał nam wczorajszy dzień. Lepszym sposobem będzie jednak zapisanie kilku zdań w pamiętniku i robienie zdjęć. Możesz prowadzić prosty scrapbookingowy album typu 365 dni, w którym codziennie umieścisz jedno zdjęcie (np. wykonane polaroidem) i krótki podpis, ozdoby bądź naklejkę z hasłem. Ważne, by utrwalać upływający czas, bo to przypomni nam, że był wypełniony wieloma pięknymi i ważnymi momentami.

 

Wciskaj przycisk pauza

jak zatrzymać czas

www.unsplash.com; Daria Nepriakhina

Pamiętasz jeszcze piosenkę „Niech ktoś zatrzyma wreszcie świat, ja wysiadam?”. Otóż spełnienie marzeń jej bohaterki leży w Twoim zasięgu. Znajdź krótki moment w ciągu dnia i włącz pauzę, odrzucając jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Usiądź na moment przy kawie i poczytaj ulubione czasopismo. Wyjdź na balkon i wsłuchaj się w śpiew ptaków. Zanurz się na dwadzieścia minut w gorącej kąpieli z pianką. Obejrzyj odcinek ulubionego serialu. Początkowo może się wydawać, że nie masz na to czasu. Szybko przekonasz się jednak, że świat się przez to nie zawali, a Twoje otoczenie poradzi sobie bez Ciebie przez parę chwil. W ten sposób zauważysz i docenisz upływające chwile. Zatrzymasz czas na parę magicznych momentów!

 

Znacie jakieś inne sposoby na to, by zatrzymać czas? Jeśli tak, koniecznie się nimi z nami podzielcie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (75 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...