Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Kamień nazębny nie pojawia się od tak po prostu. Jest on wynikiem przede wszystkim nieodpowiedniej i niedostatecznej higieny jamy ustnej. Niestety sami go nie usuniemy, a zrobi to jedynie dentysta. Istnieje jednak sposób, by zapobiec jego odkładaniu, poprzez usuwanie płytki nazębnej. Dowiedz się, czym jest kamień nazębny i jak mu zapobiegać?

jak-zapobiegać-powstawaniu-kamienia-nazębnego

Nie ma kamienia bez płytki

Kamień nazębny to nic innego, jak płytka nazębna z dodatkami, która uległa stwardnieniu. Ta z kolei tworzy się na powierzchni zębów, ich granicy oraz na dziąsłach. Jest ona złogiem bakterii, resztek pokarmu oraz śliny, które zaczynają gromadzić się w jamie ustnej już w kilka godzin po umyciu zębów. Mimo, że z początku jest bezbarwna, można ją wyczuć na powierzchni zębów językiem. Ten delikatny nalot to właśnie świeża płytka nazębna. By się jej pozbyć należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, czyli codziennie szczotkować zęby minimum dwa razy, stosować nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej, który w dużym stopniu opóźnia jej powstawanie.

Jak powstaje kamień nazębny?

Gdy na powierzchni zębów znajduje się przez dłuższy czas płytka nazębna, która nie jest w prawidłowy sposób usuwana, dołączają do niej twardniejące kryształy wapniu i fosforanu, tworzące kamień nazębny. Już sama jego obecność powoduje utrudnione usuwanie nowo namnożonych bakterii i wszelkich zanieczyszczeń. Kamień nazębny powoduje przebarwienia zębów, a narastając na podstawę zęba może odsłonić szyjkę i doprowadzić do poważnych chorób, łącznie z utratą zębów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Oprócz codziennej i prawidłowej higieny jamy ustnej zawierającej w sobie odpowiednią pastę na kamień nazębny, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, zaleca się dwa razy do roku profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym. U niektórych osób proces odkładania się płytki nazębnej oraz kamienia postępuje szybciej i mogą być konieczne częstsze wizyty u dentysty. W codziennej pielęgnacji należy stosować pasty i płyny do płukania, które zawierają substancje hamujące rozwój kryształów kamienia nazębnego i zabezpieczają zęby przed przebarwieniami. Warto wybierać między innymi pasty do zębów z fluorem oraz ze składnikiem antybakteryjnym, który zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej na zębach oraz dziąsłach. Takim składnikiem jest kopolimer obecny w pastach Colgate Total. Dobrej jakości pasty do zębów mogą opóźnić jej przyrost to nawet 12 godzin.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...