Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Kamień nazębny nie pojawia się od tak po prostu. Jest on wynikiem przede wszystkim nieodpowiedniej i niedostatecznej higieny jamy ustnej. Niestety sami go nie usuniemy, a zrobi to jedynie dentysta. Istnieje jednak sposób, by zapobiec jego odkładaniu, poprzez usuwanie płytki nazębnej. Dowiedz się, czym jest kamień nazębny i jak mu zapobiegać?

jak-zapobiegać-powstawaniu-kamienia-nazębnego

Nie ma kamienia bez płytki

Kamień nazębny to nic innego, jak płytka nazębna z dodatkami, która uległa stwardnieniu. Ta z kolei tworzy się na powierzchni zębów, ich granicy oraz na dziąsłach. Jest ona złogiem bakterii, resztek pokarmu oraz śliny, które zaczynają gromadzić się w jamie ustnej już w kilka godzin po umyciu zębów. Mimo, że z początku jest bezbarwna, można ją wyczuć na powierzchni zębów językiem. Ten delikatny nalot to właśnie świeża płytka nazębna. By się jej pozbyć należy zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, czyli codziennie szczotkować zęby minimum dwa razy, stosować nici dentystyczne oraz płyn do płukania jamy ustnej, który w dużym stopniu opóźnia jej powstawanie.

Jak powstaje kamień nazębny?

Gdy na powierzchni zębów znajduje się przez dłuższy czas płytka nazębna, która nie jest w prawidłowy sposób usuwana, dołączają do niej twardniejące kryształy wapniu i fosforanu, tworzące kamień nazębny. Już sama jego obecność powoduje utrudnione usuwanie nowo namnożonych bakterii i wszelkich zanieczyszczeń. Kamień nazębny powoduje przebarwienia zębów, a narastając na podstawę zęba może odsłonić szyjkę i doprowadzić do poważnych chorób, łącznie z utratą zębów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Oprócz codziennej i prawidłowej higieny jamy ustnej zawierającej w sobie odpowiednią pastę na kamień nazębny, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, zaleca się dwa razy do roku profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie dentystycznym. U niektórych osób proces odkładania się płytki nazębnej oraz kamienia postępuje szybciej i mogą być konieczne częstsze wizyty u dentysty. W codziennej pielęgnacji należy stosować pasty i płyny do płukania, które zawierają substancje hamujące rozwój kryształów kamienia nazębnego i zabezpieczają zęby przed przebarwieniami. Warto wybierać między innymi pasty do zębów z fluorem oraz ze składnikiem antybakteryjnym, który zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej na zębach oraz dziąsłach. Takim składnikiem jest kopolimer obecny w pastach Colgate Total. Dobrej jakości pasty do zębów mogą opóźnić jej przyrost to nawet 12 godzin.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (115 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Patriszia  4 maja 2015 14:35

  Cenne rady 😉

  Odpowiedz
 2. macierzanka  4 maja 2015 14:48

  Ważne informacje ,trzeba wybierać więc pasty ze składnikiem antybakteryjnym.

  Odpowiedz
 3. Juseczka  4 maja 2015 15:46

  Mam obsesje na punkcie swoich zębów, niestety są bardzo słabe :/

  Odpowiedz
 4. martucha180  4 maja 2015 15:51

  Czyli zmieniamy pastę do zębów…

  Odpowiedz
 5. Elżbieta Wawer  4 maja 2015 20:22

  Teraz jest tyle produktów które ułatwiają dbanie o zęby a do tego sż ciągle reklamy i artykuły które pomagaja nam w dbaniu o zęby

  Odpowiedz
 6. bbo  4 maja 2015 21:30

  Lepiej zapobiegać, bo usuwanie kamienia może uszkodzić szkliwo…

  Odpowiedz
 7. Kmakolagwa  4 maja 2015 22:58

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  5 maja 2015 08:41

  Z zębami to od początku , przez całe życie jest jakiś problem:-).

  Odpowiedz
 9. Wusia  5 maja 2015 10:56

  Postępuje zgodnie ze wszystkimi regułami ,ale i tak muszę 2 razy w roku zaliczać dentystyczne usuwanie kamienia.

  Odpowiedz
 10. Anita  6 maja 2015 13:27

  oj znam ten problem 🙂

  Odpowiedz
 11. luko  13 maja 2015 10:36

  Dodała bym jeszcze, że raz w roku możemy poprosić dentystę o usuniecie kamienia na koszt NFZ.

  Odpowiedz
 12. gosia141088  15 maja 2015 12:41

  fajnie ze powstał taki artykuł ale słyszałam ze stosowanie nici dentystycznych codziennie nie jest zalecae bo moze to sprzyjać powstawaniu szczelin przerw między zębami, a po drugie nie należy stosować (nie powinno i to wiem od dentysty ) sie pasty która w swojej nazwie ma WHITE ponieważ to nic innego jak drobno zmielone cząsteczki w pyłek które mają w połączeniu ze szczotkowaniem ścierać ze szkliwa osody jednoczesnie uszczadzając je 🙂 Także nie wiadomo co robić aby było wszystko dobrze:) W podstawówce całe życie uczyli nas żeby zęby szczotkowac okrężnymi ruchami dokładnie i długo, natomiast osoatnio słyszałam że technika krótkich pociągnięć dokładnych jest o wiele bardziej sprzyjającą naszemu uzębieniu. Można zwariować

  Odpowiedz
 13. Kasia  6 czerwca 2021 19:18

  Pasta Elgydium do tego szczoteczka soniczna i irygator (zwykłe tanie modele nie muszą być jakieś waterpiki czy philipsy, sama mam TrueLife za połowę ceny) i ząbki będą piękne zdecydowanie dłużej (higienizacje i tak wskazane). Warto jednak stosować nici albo szczoteczki międzyzębowe bo z takimi zakamarkami trudno się walczy bez tego.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany