Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?

Pojawienie się dziecka w rodzinie to radość nie do opisania, zarówno dla rodziców, jak i całej rodziny. Jest to także moment, kiedy w opiekunach rodzi się poczucie odpowiedzialności za maluszka i lęk o niego. Dbanie o niemowlaka nie należy do zadań łatwych. Rodzice muszą być czujni i adekwatnie reagować na potrzeby dziecka, a jednocześnie mierzą się ze zmęczeniem. Jednym z problemów, który spędza sen z powiek młodych rodziców, to kwestia odparzeń. Wystarczy jednak stosować się do kilku zasad, by im skutecznie zapobiegać.

noworodek stopy

 

Czym są odparzenia u niemowląt?

Z oczywistych względów, niemowlę niemal cały czas ma na sobie pieluchę. Podrażania ona jednak jego skórę, zwłaszcza przy wykonywaniu jakichś ruchów. Blokuje także dostęp powietrza. Jeśli dodatkowo w pieluszce znajdują się wydzieliny, sprawa wygląda tylko gorzej. Powoduje to namnażanie się bakterii, które atakują okolicę intymną dziecka, co skutkuje zaczerwienieniem i wysypką. Równocześnie dziecko odczuwa dyskomfort, pieczenie i swędzenie, co będzie komunikowało płaczem. Żaden rodzic nie chciałaby do takiej sytuacji dopuścić.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Odparzenia u niemowląt to problem, który zawsze może wystąpić. Najczęściej wynika on z niedostatecznej higieny. Trzymanie się kilku zasad będzie w większości przypadków zupełnie wystarczające, by zapobiec powstawaniu odparzeń. Oto one:

– Częsta zmiana pieluch.
Pieluchy mają ograniczoną pojemność, nawet jeśli pochodzą z tzw. górnej półki. Poza tym, zbyt długi kontakt z wydzielinami będzie podrażnić skórę dziecka i narażać je na infekcję.

– Sposób zmiany pieluch.
Wymiana pieluchy to wielostopniowy proces. Po zdjęciu starej pieluszki należy przemyć okolice intymne dziecka. Najlepiej zrobić to za pomocą wody z mydłem lub wilgotnej chusteczki. Następnie należy nałożyć na skórę dziecka krem, który ma działanie nawilżające i wzmacnia naturalną barierę skóry. Polecany produkt to Sudocrem. Dopiero po wykonaniu tych kroków, można nałożyć nową pieluchę.

– Przerwa od pieluszki.
Warto od czasu do czasu dać niemowlakowi nieco więcej swobody i zdjąć pieluszkę. Maluch z pewnością poczuje się swobodnie. Najważniejsze jednak, że jego skóra będzie mogła przez chwilę swobodnie oddychać.

– Dobra jakość pieluch.
Kupując pieluszki, nie warto szukać oszczędności. Trzeba zwrócić uwagę, by były one wykonane z przewiewnych i przyjemnych w dotyku materiałów, które będą zmniejszać dyskomfort dziecka.

– Odpowiednia technika wycierania.
Wiele osób osusza skórę dziecka (np. po kąpieli) poprzez zbyt mocne wcieranie ręcznika w jego skórę, co będzie ją osłabiać i podrażniać. Zamiast tego, należy ręcznik delikatnie dociskać do skóry dziecka, tak aby wchłonął on wilgoć. Pocieranie nie jest wskazane!

– Odpowiednia temperatura.
Przegrzanie dziecka będzie skutkować większą potliwością. To sprawi, że wnętrze pieluszki będzie wilgotniejsze i bardziej podatne na rozwój infekcji. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w letnie dni i częściej zmieniać pieluszki oraz ubierać dziecko w bawełniane ubranka.

– Krem na odparzenia pod ręką.
Mimo troskliwej opieki może zdarzyć się, że pojawią się odparzenia. Warto jest wtedy od razu reagować. Najlepiej mieć pod ręką krem, który szybko się wchłania i przynosi dziecku ulgę. Wspomniany wyżej Sudocrem ma działanie zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze, działając antybakteryjnie i antygrzybiczo. Efekty jego działania i zmniejszenie zaczerwienienia obserwować można już po kilku godzinach po zastosowaniu. Jego zaletą jest także to, że szybko się wchłania i można go stosować bez ograniczeń.

Odparzenia u niemowlaka najczęściej są wynikiem nieodpowiedniej higieny. Dobrze jest wypracować sobie nawyki związane z przewijaniem i pielęgnacją skóry dziecka, które będą chronić je przed tym problemem. Jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę: jakość pieluszek, dobry krem nawilżający czy temperatura. Rodzice szybko jednak uczą się właściwej pielęgnacji, z troską obserwując wszelkie niepokojące problemy skórne i ucząc się, co jest dla zdrowia i samopoczucia ich dziecka najważniejsze. Dlatego też polecamy Sudocrem, a więcej informacji o nim znajdziesz na: http://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (52 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...