Jak zapobiec utracie kolagenu w skórze? 5 sposobów, by przedłużyć trwałość „rusztowania skóry”
Aby opóźnić procesy starzenia oraz poprawić jakość skóry kobiety są w stanie nie tylko aplikować go na skórę, poddawać się zabiegom stymulującym do jego produkcji, ale także go wypijać. Kolagen jest budulcem tkanek i składnikiem zdrowej skóry. Dla wielu osób jest więc produktem na wagę złota zwłaszcza w okresie menopauzalnym. Nie dziwi więc to, że wiele kobiet poszukuje sposobów na to jak zapobiec utracie kolagenu w skórze. Czy w ogóle można to zrobić? Okazuje, się, że jak najbardziej!
Spis treści:
Co robi kolagen zawarty w skórze?
Kolagen zawarty w naszej skórze jest niczym „rusztowanie”. Nie bez powodu często jest nazywany też białkiem młodości. Odpowiada za nawilżenie i sprężystość skóry. Jeśli jego ilość zostaje zachwiana na twarzy pojawiają się oznaki jej utraty jędrności i elastyczności. Swoją obecność zaznaczają też zmarszczki i powoli zmienia się owal twarzy. Wiele osób nie wie jak zapobiec utracie kolagenu w skórze. Okazuje się jednak, że wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian, aby nieco „oszukać czas” i spowolnić zachodzące w organizmie.
Co pobudza produkcję kolagenu w skórze?
Świetnym sposobem na pobudzenie produkcji kolagenu w skórze są zabiegi kosmetyczne. Wspomagają one jego syntezę przez co procesy jego utraty przebiegają powolniej. W walce z oznakami starzenia będącymi wynikiem utraty kolagenu sprawdzi się mezoterapia igłowa, także zabiegi przy użyciu lasera frakcyjnego oraz podczerwieni. W zaciszu domowym warto też sięgnąć po specjalne rollery, które stosowane jeszcze przed nałożeniem kremu czy serum będą ułatwiać ich składnikom lepiej wniknąć w naskórek. Pobudzają one ukrwienie skóry przez co zawarte w produktach substancje są lepiej i głębiej przyswajane przez komórki skóry.
Jaka witamina na wpływ na produkcję kolagenu?
W produkcji kolagenu czynny udział bierz witamina C. To właśnie ona ma największych wpływa na jego właściwą ilość w organizmie. Ma bowiem działanie na aktywność enzymów, które są zaangażowane w produkcję kolegenu, takich jak hydroksylaza. Witamina C stymuluje zatem syntezę kolagenu, a do tego działa przeciwzapalnie. Co więcej – ma ona także działanie antyoksydacyjne, czyli jest skuteczną bronią do walki z wolnymi rodnikami.
Sposoby jak zapobiec utracie kolagenu skórze
Na zmniejszenie ilości kolagenu w skórze wpływa wiele czynników. Za proces ten odpowiedzialna jest nie tylko sama genetyka, ale także choroby przewlekłe, stres, nieprawidłowe odżywianie czy brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Jak przeciwdziałać utracie kolagenu? Dobrym sposobem jest na pewni zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Procesu nie da się całkowicie zatrzymać, ale można go znacząco opóźnić wprowadzając działania profilaktyczne. Oto jakie:
Odpowiednio zbilansowana dieta
By wzmocnić włókna kolagenowe i zapobiec ich redukcji warto postarać się o to, aby dieta była dobrze zbilansowana. Na talerzu powinny pojawiać się wartościowe składniki we właściwych proporcjach. Dieta powinna być bogata w mikroelementy oraz kwasy tłuszczowe-3 i 6. Sprawdzą się też produkty bogate w witaminy A,C i E. Chcąc zapobiegać utracie kolagenu należy także odstawić alkohol a do menu włączyć zieloną herbatę. Niezwykle istotne jest także wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie.
Suplementacja kolagenem
Stosowanie kolagenu do picia to ostatnimi czasu chętnie stosowany urodowy trend. Na rynku pojawia się wiele produktów tego typu. Kolagen do picia zawiera małe cząsteczki zwane peptydami. Łączą się z kolagenem ludzkim, wspierając jego naturalną syntezę. Dlatego stosowanie kolagenowych szotów po 25 roku staje się powoli modą u osób pragnących skutecznie zwalczać oznaki starzenia. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Stosowanie filtrów UV
Promieniowanie UVA i UVB szkodzi skórze i prowadzi do rozpadu kolagenu. Używanie kosmetyków zapewniających ochronę przed jego negatywnymi skutkami jest zalecane nie tylko w ciepłych miesiącach w roku. Taki pielęgnacyjny rytuał należy wcielić w czyn także z zimniejszym sezonie. Decydując się na kosmetyki do twarzy warto zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniu.
Zmiana stylu życia
Prosta zmiana złych nawyków to jeden z podstawowych sposobów na to jak zapobiec utracie kolagenu w skórze. W walce w tym nieuchronnym procesem sprawdzi się przede wszystkim aktywność fizyczna i ograniczenie czynników stresogennych. W odstawkę na pewno powinny pójść papierosy. Do tego należy zadbać także o odpowiednią ilość snu. Ważnym elementem jest także ustabilizowanie hormonów, których właściwy poziom ma niebagatelny wpływ na syntezę włókien kolagenowych.
Produkty pielęgnacyjne do zadań specjalnych
Stosowanie kosmetyków, które zabiegają utracie kolagenu może znacząco przyczynić się do poprawy jakości skóry. Wybierając je warto zwrócić uwagę na skład. Warto, aby w produkcie znalazły się peptydy, krzem retinol, witamina E oraz kwas hialuronowy. Wszystkie one będą przyczyniać się do zatrzymywania kolagenu w skórze.