Znów biegunka! Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka?

Przy biegunce u niemowląt i dzieci najważniejsze jest  zapobiec odwodnieniu u dziecka. Jak zrobić to na tyle szybko i skutecznie, żeby leczenie nie skończyło się w szpitalu – odpowiadają eksperci serwisu Zdrowe Maluchy 

Jak zapobiec odwodnieniu

Rotawirusy – atakują zimą!

Zima to okres infekcji – również tych, dających objawy żołądkowo – jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka. Najczęściej sprawcami żołądkowych sensacji są rotawirusy, ale dzielnie dotrzymują im kroku także adenowirusy, kalciwirusy, koronawirusy, astrowirusy czy enterowirusy. Powodem rewolucji w przewodzie pokarmowym mogą być także bakterie, np. Escherichia coli, Shigella, Salmonella, Yersinia, Campylobacter czy pierwotniaki, jak chociażby Lamblia intestinalis. Oprócz symptomów typowych dla biegunki, pojawić się mogą także wymioty, bóle brzucha, a nawet gorączka.

Drobnoustroje mogą trafić do organizmu drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z chorym i jego wydzielinami, kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami i zainfekowanymi zwierzętami, a także drogą pokarmową – poprzez spożycie zainfekowanej żywności. Zasmarkane nosy i kaszel u kolegów w przedszkolu to najprostsza droga do infekcji u dziecka. W Polsce co roku ok. 200 tys. dzieci poniżej 5. roku życia przechodzi biegunkę wirusową, a ok. 7 tys. z nich trafia z tego powodu do szpitala. Choroba jest wyczerpująca i męcząca dla dziecka, a zarazem stresująca dla rodzica. By się z nią szybko uporać, warto pamiętać, że biegunki nie leczy się tabletkami! Walka z chorobą polega tak naprawdę na niedopuszczaniu do odwodnienia.

Jak zapobiec odwodnieniu u dziecka? – Doustne płyny nawadniające

Pierwszym i najważniejszym krokiem, jaki powinni podjąć rodzice po zaobserwowaniu u swojego dziecka pierwszych objawów biegunki, jest rozpoczęcie nawadniania. Nie – wbrew przekonaniu niektórych – za pomocą zwykłej wody, ale doustnego płynu nawadniającego. DPN dostarczy osłabionemu organizmowi zarówno wodę, jak i cenne elektrolity, a dzięki temu nie tylko przyniesie dziecku ulgę, ale dodatkowo – wyeliminuje ryzyko odwodnienia.  W przeciwieństwie do popularnych leków przeciwbiegunkowych nie skraca czasu trwania biegunki ani nie zmniejsza liczby stolców. Chroni dziecięcy organizm, nie utrudniając mu jednocześnie wydalenia niepożądanych substancji.

Najlepiej, jeśli w składzie doustnego płynu nawadniającego znajduje się dodatkowo smektyn dwuoktanościenny, który działa w przypadku bakterii, wirusów oraz toksyn bakteryjnych (posiada właściwości ich adsorbowania). Płyn nawadniający ze smektynem np. ORSALIT® plus smektyn, może być podawany dzieciom już po pierwszym roku życia. Ze względu na to, że nie wchłania się z przewodu pokarmowego, ale działa wyłącznie w jego świetle, wytwarzając tam warstwę ochronną, pozwala na zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego oraz zredukowanie przepuszczalności błon śluzowych. A to – wpływa na poprawę konsystencji stolców i zmniejszenie ich objętości, co – jak można się domyślić, przyspiesza ustanie biegunki.

Problemy w toalecie

Dziecko powinno otrzymać doustny płyn nawadniający w przeciągu 3-4 godzin od pojawienia się objawów infekcji – biegunki, wymiotów czy gorączki. Zawartość jednej saszetki ORSALIT® plus smektyn należy rozpuścić w 200 ml ciepłej, przegotowanej wody. Płynu nie należy dosładzać. Przed podaniem schłodzić i podać maluchowi bezpośrednio po przygotowaniu. Taki doustny płyn nawadniający dostępny jest w aptece i można go kupić bez recepty. Warto uzupełnić domową apteczkę jak najszybciej, by w chwili pojawienia się niepokojących objawów przynieść ulgę maluszkowi – jeszcze zanim zobaczy go pediatra.

Łagodzenie objawów biegunki

Leczenie biegunki – poza nawadnianiem, ogranicza się jedynie do łagodzenia uciążliwych objawów. Przy biegunce ulgę przyniesie delikatne masowanie brzucha dziecka za pomocą okrężnych ruchów, położenie na brzuszek termofora lub ciepłego okładu. Po pierwszym okresie obfitego nawadniania DPN, można już wdrożyć normalną dietę, pamiętając jednak, by zawierała posiłki lekkostrawne o temperaturze pokojowej.

W większości przypadków biegunka nie wymaga leczenia przyczynowego – nie podajemy więc węgla lekarskiego, loperamidu ani innych preparatów, przeznaczonych dla dorosłych. Prawidłowo nawodniony DPN organizm jest bowiem w stanie samodzielnie poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Tym bardziej, że zwiększona częstotliwość pozbywania się treści pokarmowej ma na celu oczyszczenie organizmu dziecka z tego, co mu szkodzi.

W przypadku, kiedy z biegunką lub wymiotami zmaga się niemowlę, zawsze powinno się pokazać je lekarzowi. Stan starszego dziecka należy skonsultować ze specjalistą, jeśli objawom ze strony przewodu pokarmowego towarzyszą także inne dolegliwości bądź objawów żołądkowych nie udaje się powstrzymać w warunkach domowych.

zdrowemaluchy_logo

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (147 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  17 grudnia 2015 07:59

  Doustne płyny nawadniające warto mieć w domu. Nie tylko takie dla dzieci, ale też dla dorosłych (kiedy zdarza się impreza, na drugi dzień są niezwykle pomocne 🙂 ).

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  17 grudnia 2015 16:57

  Nawadnianie jest bardzo ważne. My w domu mamy Orsanit bardzo pomocny w biegunkach 🙂

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  17 grudnia 2015 17:33

  Nie wiedziałam,że są takie płyny nawadniające. Faktycznie warto mieć je w domu.

  Odpowiedz
 4. bbo  17 grudnia 2015 20:55

  Czasem biegunka bywa bezlitosna.

  Odpowiedz
 5. oliwia  18 grudnia 2015 00:06

  sylwiawes – a nie orsalit? bo u nas właśnie on króluje przy biegunce czy wymiotach, dla mnie to podstawa działania, jest w wersji dla dzieci jak i dla dorosłych i gdyby nie dziecko ja pewnie nie dowiedziałabym się o istnieniu takich płynów, i sama ich nie stosowała, a pierwszy raz poleciła mi go nasza pediatra jak córka dostała biegunki

  Odpowiedz
 6. Paula  29 grudnia 2015 23:06

  Doustne płyny nawadniające są skuteczne ale wiele z nich ma słony smak. O ile u osób dorosłych nie stanowi to problemu o tyle u dzieci jest to niejednokrotnie duży problem. Pomóc może schłodzenie ich przed podaniem w lodówce lub picie ich przez słomkę. Ale czasem to za mało żeby zachęcic dziecko da wypicie. U dzieci powyżej 3 roku życia mozna zastoswać orsalit drink- ma sodki smak który smakuje dzieciom. U troche młodszych dzieci można użyc do nawadniania orsalitu nutris- ma znacznie łagodniejszy smak dzieki białku które maskuje jego słoność

  Odpowiedz
 7. Patriszia  1 stycznia 2016 22:00

  Nie znałam takich płynów, dobrze wiedzieć. Muszę się w takie zaopatrzyć.

  Odpowiedz
 8. Anita  7 stycznia 2016 20:43

  przykra dolegliwość, szczególnie u dziecka..

  Odpowiedz
 9. mariolka  12 stycznia 2016 10:13

  oj tak, biegunka jest bardzo nieprzyjemna dla dziecka, dlatego warto sie zaopatrzyc w srodki, ktore szybko ja zlagodza i skroca czas jej trwania, a do tego jeszcze nawodnia organizm, bo najbardziej niebezpieczne podczas biegunki jest wlasnie odwodnienie organizmu! u nas w apteczce mamy Orsalit plus smektyn, ktory wlasnie tak dziala, lagodzi biegunke i nawadnia! a do tego wszystkiego calkiem niezle smakuje, wiec dziecko wypije cala dawke i szybko odczuje ulge!!

  Odpowiedz
 10. julka  27 stycznia 2016 21:21

  Mój synek przy każdej biegunce lub wymiotach bez marudzenia wypija orsalit drink. Gotowy płyn nawadniający ma pyszny truskawkowy smak, a mała plastikowa buteleczka zachęca malucha do picia. Polecam każdej mamie, której maluch przy piciu elektrolitów marudzi 🙂

  Odpowiedz
 11. Aneta  15 lutego 2016 11:51

  Elektrolity, dla dzieci są różne wersje smakowe.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany