Jak zaplanować wycieczkę rowerową po Europie? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Spis treści:

Wakacje w pełni – jeżeli więc jeszcze nie byliście na żadnym wyjeździe, to czas to zmienić. Oczywiście wcale nie musicie wybierać klasycznych kierunków, czyli wyjeżdżać nad morze czy w góry. Ciekawym wyborem może być wycieczka rowerowa po całej Europie. Dziś podpowiemy Wam, jak ją zaplanować i o czym musicie pamiętać.

Obostrzenia covidowe, czyli prawdziwy roller coaster

Jak wiecie, co jakiś czas przedstawiciele Rządu wygłasza tezę, że „pokonaliśmy Covid”. Zazwyczaj jest to związane z jakimś planowanym wydarzeniem, choćby wyborami. Latem nadal w dużej części społeczeństwa pokutuje stwierdzenie, że wirusa już nie ma. A więc nie trzeba stosować się do żadnych zasad. Tyle tylko, że lekarze są zupełnie innego zdania. Ci bowiem uważają, że sytuacja nie jest dobra i z dnia na dzień rośnie liczba zarażonych. Jeszcze gorsza sytuacja jest w Europie Zachodniej, choćby Włoszech czy w Niemczech. Wiele krajów na dniach zamierza też powrócić do części obostrzeń. Stąd też planując wycieczkę, warto sprawdzić, czy przypadkiem w krajach, do których się wybieracie takowych obostrzeń nie ma. Głupio bowiem spędzić dwa tygodnie na kwarantannie, a nie na zwiedzaniu. Do tego nie zapomnijcie jeszcze, że należy posiadać paszport covidowy, bo znowu może być sprawdzany. Oczywiście to nadal nie koniec zagrożeń, wszak panuje jeszcze małpia ospa. Choć na szczęście nie jest mocno zaraźliwa, to warto też o niej wiedzieć. Na tym etapie przypominamy, aby wykupić ubezpieczenie. Koszt wcale nie jest wysoki, a można zyskać wiele i przynajmniej być spokojnym. W końcu wystarczy tylko chwila nieuwagi i już może zdarzyć się wypadek. A jak wiecie opieka medyczna w krajach zachodnich nie jest tania. Nie zapomnijcie jeszcze o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania z darmowej opieki na terenie UE. Jeżeli tej karty nie będziecie mieć przy sobie, to niestety czeka Was wysoki rachunek.

Stan techniczny jednośladu

Rowery stylowe, rowery nowoczesne, ale i rowery z dobrymi parametrami technicznymi – w sklepie tak naprawdę można znaleźć każdy model. Można oczywiście wybrać taki, który łączy wszystkie te cechy. O ile kupujecie nowy jednoślad, to macie pewność, że jest sprawny. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda, gdy Wasz rower ma już swoje lata. W takim przypadku koniecznie powinniście sprawdzić jego stan techniczny, a jeżeli nie wiecie jak to zrobić i co sprawdzać, to najlepiej udać się do serwisu rowerowego. Wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można na nim oszczędzać. Dodatkowo jeszcze przygotujcie się na wypadek małych awarii. Poza podręcznym zestawem kluczy, warto zabrać łańcuch rowerowy oraz łaty. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony. O kaskach czy ochraniaczach chyba nie musimy Wam przypominać. Podobnie zresztą jak o okularach ochronnych czy rękawiczkach – w końcu dzięki takim akcesorium podróż będzie jeszcze przyjemniejsza.

Dobry bagażnik i odpowiednia torba

Wybierając się na wycieczkę rowerową musicie pamiętać, aby dobrze się spakować. W tym przypadku nie można pozwolić sobie na nadmiar rzeczy, lecz należy postawić na absolutne minimum. Kilka ubrań, apteczka pierwszej pomocy czy też namiot są minimum, które często stanowią maksimum rzeczy, które zmieścicie do torby rowerowej. Nie warto pakować zbyt dużej ilości rzeczy, bo wtedy jazda nie będzie przyjemnością, lecz cały czas będziecie walczyć o utrzymanie równowagi. Na tym etapie przypominamy też, że torba powinna być umieszczona na dobrym i mocnym bagażniku. Spakujcie jeszcze kilka butelek wody. Nie zapomnijcie napełnić bidonu wodą z elektrolitami, aby nie odwodnić się.

Planowanie ma znaczenie

Skoro wiecie już niemal wszystko, to czas przygotować listę krajów, które chcecie odwiedzić. Możecie zaplanować wycieczkę i wpisać dane do GPS. Koniecznie sprawdźcie też miejsca, gdzie możecie przenocować. Tutaj nie należy stawiać na żywioł, lecz zapisać adresy pól namiotowych, tak abyście potem nie nocowali w parkach. Pozostaje już tylko zabrać dobry humor i cieszyć się fajną przygodą. Tym bardziej, że koszty takiej wycieczki nie są wysokie, zaś zabawa jest świetna.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (44 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...