Jak zaplanować wesele – weselny poradnik

Wyobraźmy sobie ślub marzeń: państwa młodych zakochanych w sobie po uszy, piękne stroje oraz baśniową scenerię. Jak zaplanować wesele , aby tak się stało? Próbując dogonić te marzenia podpowiadamy, jak zorganizować wesele poza Urzędem Stanu Cywilnego, wybrać fotografa, kamerzystę, a także doradzimy, gdzie szukać pomocy przy planowaniu wesela.

Jak zaplanować wesele

Jak zaplanować wesele  – bajkowa sceneria

Ślub na łonie natury o zachodzie słońca to marzenie wielu par. W Polsce jest to możliwe, lecz bardzo trudne do zrealizowania. Przepisy bowiem mówią o możliwości zawarcia związku małżeńskiego poza Urzędem Stanu Cywilnego, ale tylko jeżeli zachodzi uzasadniona potrzeba. Aby ubiegać się o przeniesienie ślubu, należy napisać podanie z uzasadnieniem i wskazaniem adresu proponowanego miejsca. Wiele par rezygnuje z pomysłu zawarcia związku małżeńskiego w plenerze z powodu narastających przeszkód w organizacji miejsca. Są jednak obiekty, które poza przygotowaniem wesel zajmują się również planowaniem ceremonii ślubnej w nietypowych miejscach. – Aby pomóc młodym parom w spełnieniu marzenia o zawarciu ślubu w ogrodzie lub we wnętrzach dworu, pomagamy im w przygotowaniu podania do Urzędu Stanu Cywilnego, a także przyszykowania miejsca ceremonii – mówi Joanna Hoc-Kopiej, właścicielka Dworu Korona Karkonoszy. O przyjęciu podania decyduje urzędnik. Wszystko zależy od jego dobrej woli. Ważne jest, aby wskazany w piśmie powód był dobrze uargumentowany np. dużą liczbą gości, która nie zmieściłaby się w urzędzie. Miejsce musi być dopasowane do okoliczności, zaaranżowane tak, aby można było powiesić godło Polski oraz przyszykować stół dla urzędnika.

Jak zaplanować wesele – Uwiecznione chwile. Wybór profesjonalnego fotografa i kamerzysty

Jeśli chcemy, aby praca włożona w wybranie i przygotowanie miejsca na ceremonię została doceniona i podziwiana przez lata, należy zadbać o dobrego fotografa i kamerzystę. Album i film z uroczystości to najważniejsza pamiątka, dzięki której naszym szczęściem będziemy mogli podzielić się z innymi. Najbardziej sprawdzonym sposobem wyboru fotografa i kamerzysty jest zobaczenie go w miejscu pracy – na przykład na weselu znajomych. Dzięki temu możemy ocenić jego zaangażowanie podczas ceremonii, jak i efekt jego pracy. Dodatkowo, o pomoc w wyborze możemy poprosić dom weselny. – Nowożeńcy szukając odpowiedniego miejsca na zorganizowanie wesela, zwracają często uwagę na malowniczość otaczających je widoków, a także na aranżację ogrodu, parku czy sali balowej. Dzieje się tak dlatego, że coraz popularniejsze stają się szybkie sesje zdjęciowe młodej pary w trakcie wesela – podpowiada Joanna Hoc-Kopiej. Ważne jest, aby przejrzeć wcześniej portfolio fotografa. Dzięki temu można przekonać się, czy styl wykonanych zdjęć oraz ich poziom pasuje do naszych oczekiwań. Niezbędnym punktem jest zorganizowanie spotkania z fotografem i kamerzystą. Dobrym pomysłem jest również, aby to spotkanie odbyło się w miejscu, w którym będzie ceremonia, tak by specjaliści mogli zapoznać się ze sobą, ustalić warunki współpracy, a także zobaczyć miejsce uroczystości. Na spotkaniu trzeba przedstawić swoje oczekiwania. Najlepiej już wtedy sporządzić listę z pomysłami ujęć. Podczas podpisywania kontraktu z fotografem należy ustalić godziny jego pracy, a także liczbę i formę zdjęć, w jakiej zostaną przekazane.

Jak zaplanować wesele – a może konsultant?

Przed weselem czeka nas do podjęcia wiele ciężkich decyzji. Większość osób nie posiada doświadczenia w planowaniu tak ważnej imprezy, dlatego w Polsce coraz bardziej popularne staje się korzystanie z pomocy konsultanta ślubnego. To profesjonalista, który nie tylko pomoże w przygotowaniu całego przedsięwzięcia, ale także będzie czuwał nad całą uroczystością. Zatrudniając taką osobę, możemy oczekiwać, że wesele zostanie zaplanowane w całości, z uwzględnieniem wszystkich szczegółów. – Bardzo pomocni przy planowaniu wesela starają się być rodzicie młodych, chcąc dzielić się swoim doświadczeniem i odciążyć narzeczonych od stresu, który towarzyszy często przygotowaniom do ślubu. Jednak często jest to wiedza sprzed kilkudziesięciu lat. Dlatego zarówno młodzi, jak i ich rodzice chętnie zasięgają w domach weselnych rady w kwestii wyboru fotografa czy orkiestry. My, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w organizacji takich imprez chętnie doradzamy, jakie rozwiązania będą najtrafniejszym wyborem – opowiada Joanna Hoc-Kopiej, właścicielka Dworu Korona Karkonoszy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  19 lipca 2013 09:28

  Ślub to najpiękniejsza chwila w naszym życiu i powinna być niezapomniana.Kiedy ja wychodziłam za mąż nie miałam kamerzysty.Oboje uznaliśmy,że to zbyteczny wydatek,ale fotograf to absolutna konieczność.Ślub na łonie natury,wspaniała opcja.

  Odpowiedz
 2. Brunia28  19 lipca 2013 10:56

  🙂 wiem cos na ten temat…..

  Odpowiedz
 3. dudqa  19 lipca 2013 11:55

  Nie wszystko udaje sie tak jak zakładamy, ja poszłam już na żywioł i wyszło lepiej niz sie spodziewałam

  Odpowiedz
 4. maga  19 lipca 2013 13:49

  Doskonale pamiętam swój ślub!!! To piękna chwila w życiu!!!

  Odpowiedz
 5. gusia.  19 lipca 2013 22:58

  Piękne chwile, wszystko chce się dopiąć na ostatni guzik w tym dniu, a życie potem sobie 😉

  Odpowiedz
 6. magda87  2 marca 2014 18:40

  Mój ślub dopiero przede mną, ten dzień zbliża się wielkimi krokami bo to już w czerwcu. Mam nadzieję że to będzie najpiękniejszy dzień w moim życiu 🙂

  Odpowiedz
 7. angelika.gierlicka  28 lutego 2015 18:40

  ja dopiero w sierpniu 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany