Jak zaplanować ciążę?

Macierzyństwo nie sposób porównać do wygrania losu na loterii, dlatego też już od momentu poczęcia przyszłe mamy starają się zrobić wszystko, co w ich mocy, by za 9 miesięcy urodzić zdrowe dziecko. Jakie kroki należy podjąć, by maleństwo nie zostało dotknięte żadnymi wadami i czy wymaga to aż tak dużego wysiłku?

kobieta w ciąży

 

Właściwe planowanie

Organizm kobiety wymaga szczególnego wsparcia już od pierwszych dni od momentu zapłodnienia komórki jajowej, ponieważ jest to ważny czas dla rozwoju małego człowieka w brzuchu. Dziecko bardzo szybko rośnie, tworzą się mu narządy i dzięki odpowiedniej ilości witamin ten proces może przebiegać bez żadnych zakłóceń.

Najważniejsze dla rozwoju płodu są trzy pierwsze miesiące. Trzeba zrobić wszystko, żeby uniknąć niedoborów najważniejszych substancji odżywczych, takich jak: kwas foliowy, jod, witamina D3, czy kwasy DHA, wspierających szczególnie rozwój mózgu i cały układ nerwowy. Nie należy także zapominać o zdrowej diecie oraz i odpowiedniej dawce ruchu każdego dnia.

Specjaliści zalecają, aby przed planowaniem ciąży znaleźć dobrego lekarza ginekologa, a także zapoznać się z opiniami na temat porodówek w szpitalach w najbliżej okolicy. Wykonać też należy morfologię, OB, poziom cukru we krwi i ogólne badane moczu. Na 6 miesięcy przed planowanym powiększeniem rodziny bezwzględnie trzeba zrezygnować z wszelkich używek, takich jak papierosy, alkohol, ponieważ organizm obciążony toksynami źle znosi trudy ciąży. Warto ponadto przyjmować także kwas foliowy, bo jego niedobór może prowadzić w konsekwencji nawet do poronienia. Natomiast u przyszłej matki bywa przyczyną niedokrwistości, stanów depresyjnych oraz lękowych, a także może być też przyczyną rozwoju niektórych nowotworów (rak szyjki macicy, rak jelita grubego). Przed ciążą warto również wyleczyć zęby, aby w organizmie nie było żadnych stanów zapalnych.

 

Istotna rola kwasu foliowego

Lekarze przywiązują szczególną wagę do witaminy B9, nazywanej acidum folicum. Reguluje ona wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek, a także odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego. Odgrywa on istotną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży, ponieważ przeciwdziała tworzeniu u płodu wad cewy nerwowej, które mogą doprowadzić do powstania przepukliny oponowo-rdzeniowej, bezmózgowia, rozszczepienia kręgosłupa, wodogłowia lub śmierci dziecka. Ponadto u kobiet po 35 roku życia kwas foliowy może znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka.

Wyżej wymienione choroby płodu najczęściej rozwijają się w pierwszym miesiącu ciąży, dlatego, jeśli jesteśmy świadomymi kobietami, które współżyją, powinnyśmy zażywać kwas foliowy. W Polsce nadal spory odsetek ciąż jest zupełnie nieplanowany, dlatego lekarze ginekolodzy zalecają, aby kobiety w wieku rozrodczym przyjmowały stale doustną, syntetyczną suplementację kwasu foliowego w optymalnej dawce 0,4 mg, np. acidum folicum. Sam kwas foliowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i jego nadmiar wydalany jest z moczem, dlatego nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania. Ważne jest przyjmowanie go zwłaszcza 4 tygodnie przed planowanym poczęciem i trwać powinno do końca trzeciego miesiąca. Zalecana dawka dla zdrowych kobiet to 0,4-1,0 mg. Natomiast panie z grupy podwyższonego ryzyka powinny zwiększyć dawką aż do 4,0 mg dziennie. Oczywiście powinno to nastąpić wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

 

Należy także pamiętać, że zdrowa, odpowiednio zbilansowana, dieta jest niezwykle istotna zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie

W jadłospisie nie powinno w tym czasie zabraknąć produktów bogatych w kwas foliowy oraz wapń. Znajdziemy je w zielonych, liściastych warzywach, czyli głównie w szpinaku, jak również w kapuście, sałacie, szparagach, brokułach oraz kalafiorze. Niestety nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie dostarczy odpowiedniego stężenia tej witaminy. Okazuje się, że syntetyczny kwas foliowy jest dużo lepiej wchłaniany przez organizm, niż w postaci naturalnej. Dlatego niezwykle istotne jest suplementacja tego składniku, np. w formie doustnych tabletek.

Organizm kobiety w ciąży pracuje „za dwoje”, dlatego niezbędne jest przyjmowanie odpowiednich witamin i składników mineralnych. W pierwszych tygodniach ciąży kwas foliowy odgrywa bardzo istotną rolę. Regularnie i systematycznie stosowany w odpowiedniej dawce znacznie zmniejsza ryzyko powstania wad cewy nerwowej u rozwijającego się płodu i nie tylko. Pamiętajmy o jego niezwykle ważnej roli.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,53 z 5)
loading... zapisuję głos...