Jak zapewnić czystość butelek dla niemowląt

Dla większości mam używających butelek do karmienia niemowlęcia problemem staje się utrzymanie ich w czystości.   Źle lub niedokładnie umyta butelka może stać się źródłem problemów żołądkowych np. biegunki, zatrucia pokarmowego czy pleśniawki. Pozostałości mleka, przylegające się do ścianek butelki są pożywką dla rozwoju bakterii. Dlatego też należy pamiętać,  by bezpośrednio po skończonym posiłku malucha wylać pozostałą część mleka oraz umyć butelkę przy pomocy płynu i specjalnie do tego przeznaczonej szczoteczki. Więcej szczegółów, jak zapewnić czystość butelek – poniżej

sterylizacja butelek niemowląt

Wyparzanie lub sterylizacja przez pierwsze pół roku

Do 6. miesiąca życia dziecka butelki należy wyparzać lub sterylizować i to nawet po starannym umyciu. Jeśli butelka jest wykonana z poliwęglanu, oznacza to, że jest odporna na temperaturę do 97°C, czyli, że można ją gotować. To temperatura, jakiej nie da się osiągnąć w zmywarce. Gotowanie powinno trwać ok. 10 minut. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ważne przy tym jest, by smoczki gotować osobno, gdyż podczas ich gotowania powstaje osad, który może brudzić butelki.

Łatwiej jest utrzymać w czystości butelki szklane, jednak wielu rodziców używa ich tylko na pierwszym etapie karmienia niemowlęcia, przechodząc później na wygodniejsze – plastikowe. Butelki wykonane z tworzywa mają jednak ten minus, że łatwo się odbarwiają.

Mikrofala i zmywarka – niekoniecznie

Mycie butelek w zmywarce nie jest najlepszym pomysłem, gdyż kostki myjące zawierają w sobie zbyt silne substancje, które mogą uszkadzać butelkę. Producenci akcesoriów do karmienia niemowląt zdecydowanie odradzają sterylizowanie butelek oraz smoczków w kuchence mikrofalowej. Wyjątkiem jest tutaj Lovi Samosterylizująca butelka do karmienia 150ml, ponieważ posiada specjalnie zaprojektowany kapsel pozwalający wysterylizować butelkę oraz jej części właśnie w ?mikrofali?. – ?Dobrą alternatywą dla typowych kuchenek mikrofalowych jest również mikrofalowy sterylizator parowy firmy Philips AVENT, który zapewnia dokładne czyszczenie i chroni delikatne butelki przed zniszczeniem?- mówi Agata Chmielewska, Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej Kidy.pl.

Płyn do mycia butelek, laktatora, zabawek

Ostatnio hitem na rynku akcesoriów dla niemowląt jest płyn do mycia butelek firmy NUK. Jego receptura oparta jest na składnikach naturalnych, których enzymy skutecznie usuwają resztki z mleka, papki czy soków. Nie zawiera substancji zapachowych, barwiących ani wybielaczy, a stężenie związków powierzchniowo czynnych zostało ograniczone do minimum. Można nim myć zarówno dziecięce naczynia, a nawet części laktatora i nadające się do mycia zabawki.

Przeczytaj także: Jaki smoczek dla niemowlęcia ? kauczukowy czy lateksowy?

smoczki-jaki-wybrać

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (108 głosów, średnia: 3,81 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany