Jak zaparzyć kawę we włoskim stylu? Poradnik
Dla wielu kawoszy każdy dzień rozpoczyna się od wypicia filiżanki kawy – mocnego espresso, delikatnego cappuccino, czarnego americano czy zwyczajnej kawy z mlekiem. Kawa nie tylko pobudza, ale rozpieszcza nasze kubki smakowe i sprawia, że dzień od razu staje się lepszy. Nie ma wątpliwości, że najbardziej przypadły nam do gustu włoskie typy kaw, czarne lub mleczne. Chętnie zamawiamy je w kawiarniach i próbujemy zaparzać we własnym domu. No właśnie, jak zaparzyć kawę w iście włoskim stylu, by zachwycała swoim smakiem, aromatem i wyglądem?
Dla Włochów kawa to nie tylko napój, to wręcz filozofia życia! Ten czarny napar wypijany jest w masowych ilościach i to o każdej parze dnia. Nie może być jednak zaparzony byle jak. Ważna jest odpowiednio dobrana mieszanka ziaren, temperatura, czas i sposób parzenia, a nawet jakość użytej wody. Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia tego, w czym podamy dany rodzaj kawy. Espresso wymaga przecież innych naczyń niż warstwowe latte czy cappuccino z solidną porcją mlecznej pianki. W czym parzyć włoską kawę? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kawiarka, czyli sposób na dobrą kawę
Zanim profesjonalne ekspresy ciśnieniowe zagościły w naszych domach, Włosi parzyli kawę w domowych warunkach przy pomocy kawiarki. Kawiarka, zwana również kafetierą, kafeterką, makinetką lub czajniczkiem moka, pozwala zaparzyć kawę metodą ciśnieniową. Pierwszy taki zaparzacz powstał w 1933 roku niedaleko Mediolanu za sprawą Alfonso Bialetti. Został wykonany z aluminium i przypominał kanciasty czajniczek, który należało użytkować na kuchence. Kawiarka okazała się tak genialnym urządzeniem, że do dzisiaj w ofercie wielu sklepów znajdziemy makinetki o podobnej budowie, a włoskie kawiarki Bialetti wiodą wśród nich prym. Jednym z popularniejszych modeli jest kawiarka Bialetti Moka Express, zbliżona swoim wyglądem do pierwowzoru. Popularne są również kafetierki marki GAT, Giannini czy Gnali&Zani.
Nowoczesne kawiarki to nie tylko aluminiowe, ośmiokątne czajniczki. To również zaparzacze wykonane ze stali nierdzewnej i dostosowane do działania nawet na indukcji. Dostępne w typowym srebrnym kolorze lub w soczystych kolorach.
Jak działa kawiarka?
Każda kawiarka składa się z trzech głównych części: dolnego zbiornika na wodę, sitka na zmieloną kawę i górnego zbiornika na zaparzoną kawę. Ważne są także mniejsze elementy: zawór bezpieczeństwa i uszczelka, bez których nie można mówić o właściwej pracy urządzenia. Po złożeniu wszystkich części, kawiarkę należy ustawić na kuchence i zacząć podgrzewać. Rosnące w czajniczku ciśnienie sprawi, że woda z dolnego zbiornika przejdzie przez ziarna kawy i dostanie się aż do górnej części, zbierając się w nim w postaci gotowej kawy.
Jak dokładnie zaparzyć kawę po włosku?
- Zmiel ziarna kawy w młynku tuż przed parzeniem. Najlepiej sprawdzi się średni stopień zmielenia. Wodę przefiltruj.
- Rozkręć kawiarkę. Do dolnej części wlej przefiltrowaną wodę do wskazanego poziomu. Nie przekraczaj zaworu bezpieczeństwa.
- Zamontuj sitko na dolnej części i wypełnij je zmieloną kawą.
- Dokręć do oporu górną część kawiarki.
- Ustaw kafeterkę na kuchence i zacznij podgrzewać wodę.
- Gdy tylko usłyszysz bulgotanie, zdejmij kawiarkę z palnika – kawa gotowa!
- Rozlej kawę do małych filiżanek do espresso lub przygotuj na jej bazie latte, cappuccino lub inne rodzaje kaw.
Do iście włoskiego espresso szczególnie polecamy kawiarki Bialetti, dostępne w pełnym wachlarzu w sklepie Garneczki.pl – https://www.garneczki.pl/produkty/kawiarki,213?attributes%5Bmarki%5D%5B%5D=Bialetti
Włoska kawa jeszcze prościej
Jeszcze prostszym sposobem na zaparzenie włoskiej kawy jest wykorzystanie kawiarki elektrycznej. Kafeterki na prąd również zbudowane są z trzech części i również wykorzystują ciśnienie do parzenia kawy, ale w przeciwieństwie do klasycznych makinetek na kuchenkę, te wystarczy podłączyć do prądu. Kawiarka elektryczna ma jeszcze jedną przewagę nad tymi tradycyjnymi – na dłużej zachowują swój piękny wygląd, bo nie mają bezpośredniej styczności z palnikiem. Ponadto dostępne są modele z przezroczystym zbiornikiem na gotowy napar, dzięki czemu będzie mogli obserwować i kontrolować cały proces parzenia tej włoskiej kawy.