Jak zapach wpływa na samopoczucie?
O pozytywnym wpływie przyjemnych woni na samopoczucie człowieka wiedzieli już starożytni – niektóre zapachy przynoszą ulgę w czasie długotrwałego napięcia i stresu, inne posiadają także szereg właściwości terapeutycznych.
Arkana aromaterapii
Dobroczynne działanie substancji aromatycznych znane jest człowiekowi od zarania dziejów. Pierwsze wzmianki o aromaterapii pojawiają się już na tabliczkach zapisanych pismem klinowym w starożytnej Mezopotamii, a terapeutyczne zastosowanie olejków roślinnych pozostaje nieodłącznym elementem tradycyjnej medycyny chińskiej oraz starohinduskiej sztuki leczenia – Ajurwedy. Tajniki aromaterapii zgłębiane były również przez starożytnych Egipcjan, Greków oraz Rzymian.
Kluczową rolę w aromaterapii odgrywają olejki eteryczne – ciekłe i lotne substancje zapachowe, zawarte w komórkach roślin olejkodajnych. Złożone są z najróżniejszych chemicznych związków organicznych takich jak ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony oraz terpeny. To do tych substancji należą związki używane do wytwarzania kosmetyków oraz produktów wykorzystywanych w aromaterapii. To one odpowiadają za intensywność zapachu olejku eterycznego pozyskiwanego z danej rośliny, jej charakterystyczny smak, a także za konkretne właściwości terapeutyczne.
Więcej informacji o terpenach znajdziesz tutaj https://4ease.pl/blog/o-cbd/terpeny-wlasciwosci-i-zastosowanie
Terapeutyczne terpeny
Już kilka kropel olejku eterycznego dodanego do kąpieli, nawilżacza powietrza czy kominka aromatycznego, może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, ale także na działanie umysłu.
Obecne w olejkach miętowym i eukaliptusowym, mentol oraz eukaliptol dają wrażenie świeżości i chłodu, działają pobudzająco i korzystnie wpływają na zapamiętywanie i funkcje poznawcze. Z kolei terpeny zawarte w olejkach pozyskiwanych z owoców cytrusowych, a także w olejku lemongrasowym, limonen i cytral, znane są z odprężającego i przeciwlękowego działania, dodatkowo wykazują też właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Terpenami odpowiedzialnym za charakterystyczny aromat przypraw korzennych jak goździki czy cynamon oraz aromatycznych ziół jak rozmaryn, bazylia i oregano są kariofilen i mircen. Olejki pozyskiwane z tych roślin przejawiają skuteczne działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.
Żywiczny zapach rośliny olejkodajne zawdzięczają pinenowi, który w największym stężeniu występuje w drzewach iglastych. Gorzkawy zapach i posmak to z kolei cechy humulenu – wykorzystywanego w tradycyjnej medycynie chińskiej, nadającemu aromat chmielowi oraz konopiom.
Chociaż dobroczynne działanie większości terpenów jest dobrze znane i wykorzystywane przez człowieka od tysiącleci to jednak rola, jaką odgrywają w życiu roślin, wciąż pozostaje dla naukowców zagadką.