Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach

Rzymski pisarz Cyceron powiedział, że oszczędzanie to wielki dochód. Trudno się z nim nie zgodzić. Oszczędności wprowadzone w domowym budżecie mogą pozwolić na odłożenie nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali roku. Jak to zrobić?  Przede wszystkim należy wypracować u siebie dobre nawyki oszczędzania i postawić na kilka sprawdzonych sposobów szukania szybkich oszczędności. Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach?

Zobacz także: Jak kupować na wyprzedażach by rzeczywiście zaoszczędzić?

 Po pewnym czasie oszczędzanie stanie się codziennością. Najrozsądniej zacząć od stworzenia rubryki strat i zysków. To najprostszy sposób na uświadomienie sobie, jak słono płacisz za swoją nieuwagę i nieświadome działania. A przecież nie chodzi o rezygnację z przyjemności, ale o zdobycie na nie środków. Dlaczego światło włączone w pokoju, w którym nikt nie przebywa, i płynąca intensywnym strumieniem woda z kranu mają decydować o tym, że najbliższe wakacje spędzisz nie nad Atlantykiem, ale nad Bałtykiem?

Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach (2)

 Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach – Ile możesz zaoszczędzić i dlaczego warto?

 Oszczędzanie pieniędzy nie jest łatwe. Często kwotę, którą dumnie odkładasz na początku miesiąca, musisz wydać pod koniec. Łatwiej zatem szukać oszczędności tam, gdzie się ich nie spodziewasz – w kuchni, łazience i na… zakupach. Dzięki prostemu zestawieniu zobaczysz, że w skali roku wydajesz blisko 19 tysięcy złotych na rzeczy, których nie potrzebujesz i często nie dostrzegasz. Celowe oszczędzanie warto zacząć od tego, co najmniej oczywiste – zużycia wody i światła. Roczny koszt ręcznego mycia naczyń wynosi około 1237,35 złotych, zaś użycie zmywarki zmniejsza koszt do 581,65 złotych.

Równie ważnym elementem świadomego oszczędzania jest dokładne planowanie listy zakupów. Kupowanie tego, czego w rzeczywistości potrzebujesz, nie wpłynie na obniżenie jakości życia. Rezygnacja z dużych zakupów w drogich osiedlowych sklepach, rozsądne podejście do promocji i unikanie kupowania w pośpiechu sprawi, że w skali roku wydatki zmniejszą się nawet do 40%.

Polecamy również: Jak skutecznie zarządzać czasem ?

Jak zaoszczędzić na domowych wydatkach – Celowe oszczędzanie wyjdzie Ci na zdrowie

 Samochód czy rower, palić czy nie, stołować się na mieście czy gotować w domu? Takie wybory zdecydowanie wpływają na „nie mieć czy mieć” oraz – co ważne – mają wiele wspólnego z „być albo nie być”. Spędzanie kilku godzin dziennie w biurze i kolejnej godziny lub więcej za kółkiem nie jest zdrowe ani oszczędne. Roczny koszt dojazdu autem do pracy wynosi średnio ponad 2 tysiące złotych. Zminimalizujesz koszty, unikniesz stresujących korków i przy okazji zadbasz o zdrowie, podróżując rowerem podczas ciepłych miesięcy.

Jedzenie na mieście może być przyjemne, ale często bywa niezdrowe i bardzo kosztowne. W skali roku z łatwością możesz zmniejszyć wydatki aż o 12 tysięcy złotych. Wystarczy odkryć w sobie miłość do gotowania i przyrządzać potrawy w domu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że użyjesz najlepszych, świeżych produktów. Na kolację możesz zaprosić znajomych i, co ważne, sporo oszczędzić.

Palić czy nie – to najtrudniejsza decyzja i jeden z najprostszych sposobów na oszczędzanie. Argumenty dotyczące zdrowia warto wzmocnić finansowymi statystykami. Nałogowi palacze miesięcznie wydają na papierosy około 405 złotych, co w skali roku daje aż 4860 złotych. Czy nie lepiej postawić na zdrowie i podróże? Przez ostatnie 5 lat palenia wiele Cię ominęło – dwutygodniowa wycieczka do Izraela, inspirująca podróż do Maroka, odkrycie Egiptu czy Turcji i tydzień w eleganckim hotelu w Chorwacji.

Infografika opracowana została przez firmę Optima

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  5 czerwca 2015 08:57

  Całe życie uczę się oszczędzać. Jest mi trochę łatwiej, bo z natury jestem sknerą :p

  Odpowiedz
 2. martucha180  5 czerwca 2015 13:06

  A ja od kilku lat jakoś nie wierzę, że zmywarka jest oszczędniejsza od ręcznego zmywania.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  5 czerwca 2015 18:06

  Świetny artykuł.

  Odpowiedz
 4. macierzanka  5 czerwca 2015 18:49

  Ja też staram się oszczędzać na czym się da.

  Odpowiedz
 5. oskarek1995  5 czerwca 2015 22:47

  też staram się oszczędzać a każdy zakup muszę przemyśleć 10 razy

  Odpowiedz
 6. bbo  7 czerwca 2015 18:49

  Robię wszystko z wyjątkiem przesiadki na rower – 18 km w jedną stronę to jednak nie są żarty 😉

  Odpowiedz
 7. Patriszia  7 czerwca 2015 22:42

  jestem sknerą więc oszczędzanie nie sprawia mi większej trudności.

  Odpowiedz
 8. J.Dudek  8 czerwca 2015 21:44

  Warto oszczędzać i mam to zawsze na uwadze,bo lubię male przyjemności:)

  Odpowiedz
 9. Madziulka444  10 czerwca 2015 16:39

  Bardzo przydatny artykuł.

  Odpowiedz
 10. lilkawodna  10 czerwca 2015 21:12

  Ja wydaję za dużo na zakupy.

  Odpowiedz
 11. Anita  17 lipca 2015 10:24

  moja mama jest mistrzem w oszczędzaniu, muszę się od niej uczyć 😀

  Odpowiedz
  • Joanna007  14 kwietnia 2016 10:36

   A moja mam jest mistrzem w wydawaniu. Ja dziwię się jej jak można wydawać tak łatwo pieniądze a ona dziwi się mi, że potrafię tak oszczędzać;)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany