Kilka sprawdzonych sposobów, jak zająć dziecko podczas podróży

Niebawem nadejdą wakacje, a wraz z nimi czas podróżowania. Jeśli nie chcemy słyszeć powtarzającego się co kilka minut „daleko jeszcze?”, warto już zacząć przygotowania. Czym zająć dziecko? Możliwości jest wiele. Zorganizujmy zabawy w taki sposób, by nie tylko zabijały czas, ale rozwijały kreatywność, inteligencję logiczną i emocjonalną, jednocześnie umilając podróż także nam, dorosłym. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposób jak zająć dziecko podczas podróży, by po pierwsze się nie nudziło, a po drugie czerpało z niej jak najwięcej, czyli bawiąc się uczyło, a ucząc bawiło.

 

Jak zająć dziecko podczas podróży – Zabierz mapę lub atlas 

Pokazuj dziecku trasę, którą przemierzacie, gdzie w danej chwili się znajdujecie. Opowiedz coś o tym miejscu. Wyjaśnij, jak mapa działa i co z niej można odczytać.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Graj w zgaduj-zgadula

Tej zabawy prawdopodobnie nikomu nie trzeba wyjaśniać. Pamiętaj, by wymyślać proste hasła, naprowadzać i cieszyć się z dzieckiem kiedy je odgadnie. Wzmocnisz tym samym jego samoocenę. Zgaduj-zgadula doskonale rozwija wyobraźnię i kreatywność.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Zabawy słowne

Tego rodzaju rozrywkę uwielbiają prawdopodobnie wszystkie dzieci. Wymyślajcie słowa na konkretną literę lub literę kończącą poprzedni wyraz. Nie zapominaj o trudniejszych hasłach np. nić – niech malec spróbuje znaleźć słowo na literę „ć”. Z pewnością będziecie oboje się dobrze bawić ćwicząc przy tym intelekt.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Szukajcie różnic

Jesteście w innym mieście, a może w innym kraju? Szukajcie razem rzeczy, które różnią się od tych występujących w miejscu waszego zamieszkania. Inny klimat, rośliny, zwierzęta, architektura – różnic jest wiele. Opowiadaj o nich, tłumacz dlaczego są odmienne od widzianych na co dzień.

 

Jak zająć dziecko podczas podróży – Nauka języka

Z językiem obcym warto zaznajamiać od najmłodszych lat. Dlaczego? Dzieci bardzo szybko się uczą, a nowe słowa „chłoną jak gąbka”. Podróżując nazywaj napotykane przedmioty w języku, który znasz. Możecie także razem uczyć się prostych zwrotów z kraju, do którego jedziecie.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Elektroniczne gadżety i gry

Im dłuższa trasa nas czeka, tym lepiej trzeba wszystko dopracować. Wielu rodziców daje swoim pociechom tablet lub konsolę. O ile zainstalowano w nich bajki lub aplikacje edukacyjne nie ma w tym nic złego. Wśród polecanych gier znajdziemy np. Toca Boca. Zaprasza ona małych graczy do wirtualnego pokoju, w którym czeka 15 chorych zwierzątek potrzebujących pomocy. Zadaniem najmłodszych (pomiędzy 2 a 6 rokiem życia) jest wyleczenie każdego z nich. Zabawa doskonali sprawność manualną i koordynację wzrokowo-ruchową. Kształtuje także dziecięcą wrażliwość – każdym pacjentem trzeba się zaopiekować tzn. wyleczyć i nakarmić. Co jest bardzo ważne, Toca Boca jest bezpieczna i dostosowana do potrzeb małych użytkowników.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Weź ze sobą książkę

Zabierz ze sobą ulubioną książkę swojego malca – zapewne może słuchać tej opowieści w nieskończoność. Spróbuj także jakiejś nowości. Propozycji w sklepach jest od groma, aczkolwiek na rynku pojawiają się już książki dedykowane zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom. „Akademia Inteligentnego Malucha” wydawnictwa Klett będzie źródłem radości dla was obojga. Specjalnie przygotowana wyklejanka doskonale bawi oraz rozwija inteligencje kreatywną, emocjonalną i logiczną.

Jak zająć dziecko podczas podróży – Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny jest świetnym sposobem na zajęcie czasu, jak również na utrwalenie ważnych i ciekawych dla dziecka chwil. Proste sprzęty dedykowane najmłodszym można kupić od kilkudziesięciu złotych. Nie jest więc to duży wydatek, a sprawi ogromną frajdę. Dodatkowo taki prezent może rozbudzić w malcu pasję, którą będzie kontynuował w przyszłości.

Pamiętaj, że małe dzieci zazwyczaj są pełne energii. Ciągle chciałyby biegać, skakać, w ekspresowym tempie poznawać świat. Bądź wyrozumiały. Zajmij im czas w kreatywny sposób, by podróż nie była udręką ani dla nich, ani dla Ciebie. Zaproponuj zabawy, zachęcaj. Zobaczysz, że wspólna wycieczka może być przyjemnością.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  24 czerwca 2015 10:39

  Kiedy mój syn był mały bardzo lubił jeździć samochodem. Nie było problemu z tym, że był marudny. Potrafił wpatrywać się w okno godzinami aż w końcu zasypiał 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  24 czerwca 2015 11:14

  Wszystko zależy od wieku dziecka i temperamentu. A im mniejsze dziecko i większy upał, tym szybciej usypia.

  Odpowiedz
 3. bbo  24 czerwca 2015 12:03

  Śpiewanie piosenek w aucie się sprawdza.

  Odpowiedz
 4. lilkawodna  24 czerwca 2015 12:05

  Fajne pomysły. .

  Odpowiedz
 5. zaneta0  24 czerwca 2015 20:52

  2-letnie dziecko i tablet? Niezbyt dobry pomysł

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  25 czerwca 2015 10:08

  Fajne i kreatywne zabawy 🙂 warto zapamiętać

  Odpowiedz
 7. Gocha  25 czerwca 2015 20:21

  No niestety w aucie małemu dziecku jest ciężko, jeśli nie jest śpiochem. Moja córeczka z trudem wytrzymuje godzinę, a mi się kończą zabawki, rzeczy w torebce i pomysły

  Odpowiedz
 8. Patriszia  25 czerwca 2015 22:06

  Dzieci najbardziej pewnie ucieszyłyby się z elektronicznych gadżetów.

  Odpowiedz
 9. Anita  17 lipca 2015 17:54

  bardzo ciekawe rady 🙂

  Odpowiedz
 10. Hidari11  6 sierpnia 2015 15:39

  Najlepiej jak się dziecko uśpi. Jakiś wysiłek fizyczny przed podróżą, żeby zasnęło dziecko twardym snem. Najszybciej i najbezpieczniej zleci taka podróż.
  Kiedy dziecko jest przepełnione energią, to się wierci, marudzi, rusza z miejsca na miejsce, itp.

  Odpowiedz
 11. efffciaa  17 marca 2016 11:31

  Naszym sprawdzonym sposobem jest zabieranie tableta , gdzie synek ma wgrane swoje ulubione bajki i całego plecaka ulubionych zabawek oraz obowiązkowo notes i długopis – jak się znudzi jednym bawi się drugim i tak podróż leci , przesiedzi cały dzien w foteliku bez problemu .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany