Jak zadbać o wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jaki wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, a nawet stan naszych mebli ma poziom wilgotności w naszym mieszkaniu czy domu. Jak szkodzi za suche lub za wilgotne powietrze i w jaki sposób badać poziom wilgotności w mieszkaniu? Oczyszczacz powietrza z kurzu czy będzie niezbędny, gdy mamy odpowiednią wilgotność zapewnioną? Odpowiadamy

Określenie właściwej temperatury w mieszkaniu jest sprawą prostą. Sprawa ma się inaczej z poziomem wilgotności. Tu nie jest już tak łatwo, a zarówno zbyt suche jak i zbyt wilgotne powietrze jest powodem problemów zdrowotnych oraz wielu nieprzyjemnych niespodzianek związanych z samym mieszkaniem ? takich jak grzyb lub wysokie rachunki za ogrzewania

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu

Zbyt suche powietrze, to takie w którym poziom wilgotności nie przekracza 40%. Gdy przebywajmy w pomieszczeniu o tak niskim poziomie wilgotności zaczynamy odczuwać szereg objawów, które nieraz potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Najczęstsze schorzenia wynikających z przebywania w pomieszczeniach o zbyt suchym powietrzu to między innymi nieżyty nosa i wysuszenie błony śluzowej ust i oczu, podrażnienie górnych dróg oddechowych, pojawienie się sapki u dzieci, która w efekcie zmniejsza ich odporność na infekcje. Przy suchym powietrzu szybciej tez starzeje się nasza skóra.

Poza wpływem na nasze zdrowie, suche powietrze niekorzystnie oddziałuje także na samo mieszkanie, a przede wszystkim na meble. Drewno ulega wysuszeniu i z czasem na meblach pojawiają się rysy i pęknięcia, parkiet i panele zaczynają się rozszczelniać, zwiększa się dylatacja.

Powietrze zbyt wilgotne

Gdy powietrze jest zbyt wilgotne, czyli przekracza poziom 60% też nie służy ani domownikom, ani mieszkaniu. Przede wszystkim, stwarza to świetne środowisko do rozwoju roztoczy i grzybów. Pleśń w mieszkaniu to zaś powolne zatruwanie całego organizmu czego efektem są trudności z oddychaniem, zawroty głowy, nawracające infekcje błon śluzowych i skóry… a to tylko niektóre komplikacje zdrowotne wywołane mieszaniem w zagrzybionym mieszkaniu.

Kolejny minus podwyższonej wilgotności to niszczejące meble i sprzęty. Zbyt duża wilgotność powoduje puchnięcie drewna, rozklejanie się drewnianych elementów, pojawienie się korozji na metalowych częściach mebli czy narzędzi.

Wysoka wilgotność to również spore straty na ogrzewaniu. Niewłaściwa wentylacja, czyli brak częstego wietrzenia mieszkania zimą, wywołuje zawilgocenie ścian, które przez to szybciej wytracają ciepło (spada izolacyjność ścian). W efekcie, zamiast zaoszczędzić poprzez zatrzymanie ciepłego powietrza w mieszkaniu (brak wietrzenia), mieszkanie ulega wychłodzeniu.

W mieszkaniu o zbyt dużej wilgotności narażamy się także na przykry zapach ciała i ubrań. Suszone w zawilgoconych pomieszczeniach ubrania nie tylko schną dłużej, ale nabierają również specyficznego zapachu stęchlizny, którego usunięcie jest praktycznie niemożliwe.

Tylko regularna i stała kontrola wilgotności w mieszkaniu może dać pewność, że warunki do życia są optymalne.

Jakzmierzyć poziom wilgotności w mieszkaniu?

Podstawową wersję higrometru można zrobić samemu. Bez umiejętności majsterkowania się tu jednak nie obejdzie, znacznie łatwiej więc wykorzystać w tym celu wilgotnościomierz elektroniczny. Choć sama nazwa ? higrometr – sugeruje kosztowny sprzęt elektroniczny, to w rzeczywistości, nie jest to wcale duży wydatek. Już za kilkadziesiąt złotych można nabyć wielofunkcyjną stację pogodową, która poza pomiarem poziomu wilgotności w pomieszczeniu, poinformuje użytkownika również o temperaturze, pokaże godzinę czy nawet będzie w stanie przewidzieć nadchodzącą aurę. Przykładem użytkowego higrometru w korzystnej cenie jest termo ? higrometr V2 marki Forecaster. Poręczne urządzenie, poza pomiarem temperatury oraz wilgotności wyposażono również w zegar, alarm i kalendarz, a wszystko to w cenie niższej niż 4 litry benzyny.

Elektroniczne higrometry obliczają wilgotność względną ? czyli dokonują pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu w odniesieniu do temperatury powietrza i podają wartość w procentach. Tak odczytany z ekranu LCD wynik w prosty i jasny sposób komunikuje, czy wilgotność pomieszczenia jest dobra dla zdrowia i sprzętów, czy też konieczne jest zainwestowanie w nawilżacz, lepszą wentylacje lub pochłaniacz wilgoci.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (286 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...