Jak zadbać o samochód przed zimą

Zbliża się okres niskich temperatur i pierwszych przymrozków. Pora pomyśleć o przygotowaniu naszego pojazdu na przyjście zimy, aby uniknąć później przykrych niespodzianek.  Późna jesień i zima to ciężki czas dla kierowców oraz ich aut. Wiąże się to nie tylko z trudnymi warunkami na drodze, ale również dużym obciążeniem dla samochodów. Kierowcy często muszą zmagać się ze skutkami mrozów ? problemami z zapłonem, zamarzniętymi zamkami od drzwi, czy usterkami układu elektrycznego. Można jednak uniknąć wielu niespodziewanych kłopotów, pamiętając o kilku rzeczach – oto ich lista.

Jak zadbać o samochód przed zimą

 

Olej silnikowy i przekładniowy ? olej silnikowy należy zmieniać według zaleceń zawartych w instrukcji, obecnie producenci przeważnie podają, że wymiana jest konieczna dopiero po przejechaniu 30 000 km. Jeżeli nie stosuje się oleju wielosezonowego, to najwyższy czas zmienić go przed zimą.

Płyn chłodzący ? trudne warunki bardzo obciążają silnik i narażają na wyższe temperatury, dlatego bardzo istotny jest stan płynu chłodzącego oraz szczelność całego układu. Jeśli płyn jest starszy niż dwa lata, należy go wymienić.

Hamulce ? niesprawny układ hamulcowy może spowodować wydłużenie się czasu reakcji systemu hamowania lub osłabić działanie systemu ABS czy ESP. Jest niebezpieczne szczególnie zimą, gdy droga hamowania wydłuża się ze względu na mokrą nawierzchnię. Ważne jest, aby sprawdzić stan tarczy i klocków hamulcowych, a także ilość płynu hamulcowego. Jest on substancją higroskopijną (wchłania wilgoć z otoczenia), przez co jesienią może tracić swoje właściwości. Gdy wilgotność w układzie przekroczy 4 proc., należy go wymienić, ponieważ może być za bardzo rozwodniony.

Wentylacja ? zimą pojawia się problem z parowaniem szyb, dlatego należy zadbać o sprawność układu ogrzewania i wentylacji, aby skutecznie radził sobie z odparowywaniem wnętrza auta.

Akumulator ? jeśli nie jest wystarczająco naładowany, możemy mieć problem z uruchomieniem silnika. Należy pamiętać, że po kilku latach zaleca się wymianę akumulatora na nowy.

Płyn do spryskiwaczy i wycieraczki ? płyn powinien być wymieniony jeszcze przed mrozami, na taki, którego temperatura zamarzania wynosi co najmniej -20 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o wycieraczki, pierwsze jesienne deszcze będą sprawdzianem ich stanu. Zużyte wycieraczki mogą ograniczać widoczność i stać się przyczyną wypadku.

Opony zimowe ?  Nie należy kupować używanych opon, co do jakości których można mieć często zastrzeżenia. Przy zakupie oprócz rozmiaru należy wziąć pod uwagę również indeks prędkości opon.

– Kierowcy często zbyt długo czekają z wymianą opon na zimowe ? twierdzi Adam Gabrielski, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców www.fabrykakierowcow.pl ? Wydaje im się, że dopiero przyjście mrozów obliguje och do tego. Nic bardziej mylnego. Już temperatura poniżej 7 stopni sprawia, że letnie opony tracą dużo ze swojej przyczepności. Najlepszym okresem na wymianę jest przełom października i listopada.

Ponadto, kierowcy nie powinni zapominać również o drobiazgach, takich jak wyposażenie auta w odmrażacz do zamków, czy też skrobaczkę do szyb, bo nawet taki szczegół może stać się kłopotliwy i spowodować przykrą niespodziankę.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...