Jak zadbać o psią dietę?

Od tysięcy lat najwierniejszym towarzyszem człowieka jest pies. Bardzo często człowiek dla drugiego człowieka nie jest tak dobrym, cierpliwym i wyrozumiałym przyjacielem, jakim może być właśnie czworonóg. Zwierzak nie jest pamiętliwy i szybko zapomina wszelkie krzywdy, których doznał ze strony człowieka, jeśli okaże on mu później nieco serca. Potrafi też być wierny i zawsze się ucieszy, kiedy jego „pan” wraca do domu. Każdy, kto chciałby doznać takiej bezinteresownej przyjaźni, powinien pomyśleć nad przygarnięciem psa.

Dobrze wychowany i szczęśliwy pies na pewno odwdzięczy się człowiekowi za jego zaangażowanie. Mając to na uwadze, ludzie biorą sobie pod opiekę psiaki, które od małego mogą nauczyć odpowiednich zachowań. Młodego psa traktuje się podobnie jak małe dziecko, wybaczając mu niedociągnięcia i ucząc podstaw życia w grupie. Kiedy dorośnie, bardzo często staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, a na starość ma zapewnioną opiekę i pomoc w chorobie.

Psy nie mają dużych wymagań bytowych i potrafią dostosować się do różnych warunków. Nie można jednak zapominać o poświęcaniu im uwagi, regularnym wyprowadzaniu, czesaniu.. Dla zachowania dobrej sylwetki i zdrowia, co tyczy nie tylko psa, ale także opiekuna, warto zabierać zwierzaka na długie spacery. Niezwykle ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem, wpływającym na dobrą formę czworonoga, jest odpowiednie żywienie, które może zapewnić dobra karma premium dla psa.

Dlaczego ważne jest odpowiednie żywienie psów?

Zdrowe odżywianie staje się w ostatnim czasie niezwykle popularnym zjawiskiem. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że odpowiednio zbilansowana dieta pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem. Ponadto pomaga walczyć z nadwagą, a dzięki świadomemu odżywianiu dostarczamy organizmowi wszystkich składników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Dokładnie tak samo rzecz ma się z karmą dla psów. Dawno już minęły czasy, kiedy w psiej misce znajdowały się resztki ze stołu, a zwierzak zamknięty w kojcu pełnił funkcję stróża. Dzisiaj mamy większą świadomość dotyczącą potrzeb zwierząt, a psy najczęściej są towarzyszami i przyjaciółmi. Podając swojemu pupilowi odpowiednio dobraną karmę, pomagamy mu dłużej cieszyć się dobrą formą. Zadbany, zdrowy pies jest radosny i pełen życia, a przecież takim właśnie chcielibyśmy widzieć swojego przyjaciela.

Dużo nie znaczy dobrze!

Pełna miska smakowitej karmy na pewno cieszy psi wzrok, ale nie zawsze jest tym, czego naszemu pupilowi potrzeba. Niekiedy kierowani dobrym sercem i chęcią zadowolenia swojego czworonoga, przekarmiamy go. Tymczasem kiepska dieta, połączona z brakiem ruchu (przynajmniej 2 godziny spaceru dziennie!) i wiekiem zwierzęcia, a także jego uwarunkowaniami rasowymi, prowadzi do otyłości.

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, jak niebezpieczna jest otyłość dla organizmu – również psiego. Słaba odporność, cukrzyca, czy choroby stawów bezpośrednio prowadzą do skrócenia życia zwierzaka. Dlatego warto zastanowić się nie tylko nad tym jak karmić, ale przede wszystkim czym.

Uwaga na przekąski!

Każdy lubi przekąski i w tej dziedzinie psy nie są wyjątkami. W zamian za przysmak potrafią wykonywać rozmaite sztuczki i wykazują wyjątkową aktywność. Tymczasem z przekąskami powinno się postępować rozsądnie, bo to najłatwiejszy sposób na dostarczenie organizmowi zbędnych kalorii.

Przysmaki podjadane poza właściwą karmą nie powinny przekraczać 10% zapotrzebowania kalorycznego psa. Tymczasem dla małych zwierząt, których waga nie przekracza 5 kg, dwa plasterki szynki stanowią już niemal połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego! Ponadto w wędlinie znajdują się fosforany, które dla zwierząt są bardzo szkodliwe, nie wspominając już o dużej zawartości tłuszczu. Dlatego dbając o zdrowie psa, rozsądnie dawkujmy mu wszelkiego rodzaju przekąski.

Najwłaściwsza dieta dla psa

Karma dla naszych psiaków powinna być smakowita i dobrze strawna. Wbrew pozorom znalezienie takiej wcale nie jest proste – dobór składników dobrze przyswajalnych przez organizm psa nie zawsze idzie w parze ze smakiem karmy, a smaczne pożywienie bywa nieodpowiednie dla psich żołądków. Tylko nieliczni producenci potrafią w odpowiedni sposób połączyć oba te czynniki.

Ważne jest, aby karma zapewniała odpowiednią kaloryczność. Niestety, ciężko jednoznacznie określić jakie zapotrzebowanie na kalorie ma dany pies, ponieważ ma na to wpływ wiele czynników. Nawet dwa psy tej samej rasy, mające tę samą wagę i będące w podobnym wieku, mogą mieć różne potrzeby. Okaże się bowiem, że jeden z nich wprost uwielbia ruch, a bieganie za rzuconą piłką to dla niego największe szczęście. Z kolei drugi najbardziej ceni sobie wylegiwanie się do góry brzuchem i w związku z tym spali dużo mniej kalorii.

Pies potrzebuje karmy odpowiednio dobranej do jego wagi, ruchliwości, charakteru, a nawet uwzględniającej taki czynnik jak sterylizacja. Bardzo duże znaczenie na jej wybór ma również wiek zwierzęcia. Wiadomo, że młodsze psy potrzebują karmy bardziej kalorycznej, ponieważ chętniej się ruszają. Starsze zwierzaki nie mają już tyle siły i ochoty na ruch, dlatego ich karma powinna być mniej kaloryczna, a bardziej bogata w składniki wzmacniające kości.

Jak wybrać najlepszą karmę dla naszego pupila? Najlepiej zaufać sprawdzonej marce z tradycjami. Purina to wiodący producent karmy dla zwierząt, który od niemal stu lat produkuje i opracowuje najlepiej zbilansowane karmy dla zwierząt. Dzięki dziesiątkom lat badań nad doborem najlepszych składników, firma opracowała doskonałe pożywienie dla zwierząt w różnym wieku i o różnych uwarunkowaniach rasowych. Można śmiało powiedzieć, że karma premium dla psa marki Purina, będzie najwłaściwszym wyborem dla naszego psiaka.

Odpowiedni dobór składników

Należy też pamiętać, że nie wszystko, co jest dobre dla ludzi, okaże się dobre dla zwierząt. Przy karmieniu psów, należy szczególnie wystrzegać się niektórych składników. Wyjątkowo szkodliwe, a wręcz toksyczne dla psich organizmów, są sól, czekolada, rodzynki, a także ostra papryka. Należy uważać na warzywa takie jak por, cebula czy czosnek, oraz nabiał w postaci mleka. Psy powinny omijać z daleka surowe mięso, a nawet surowe ryby. Niebezpieczne dla zdrowia psów mogą być też owoce jak morele, śliwki, czy wiśnie, a także kofeina i alkohol. Przysłowie, mówiące o tym, że coś się należy jak psu kość, też już jest nieaktualne, ponieważ udowodniono, że kości (zwłaszcza drobiowe), mogą zaszkodzić zwierzakowi.

Nawet, jeśli sami nie podajemy zwierzętom tych składników, nie możemy być pewni, że nie dostarczają je niektóre karmy, dostępne w masowej sprzedaży. Natomiast taką pewność dają nam produkty Purina Beyond, które produkowane są tylko z naturalnych, specjalnie wyselekcjonowanych składników. Dla psów szczególnie poleca się karmy bogate w mięso, na przykład mięso z kurczaka, które jest głównym składnikiem Beyond Simply 9 Bogata w kurczaka. Więcej o produkcie można dowiedzieć się na www.purina.pl/psy/beyond/.

Najlepszy przyjaciel naszego przyjaciela

Niewielu producentów żywności, nie tylko tej dla zwierząt, podchodzi tak profesjonalnie i z pasją do swoich zadań, jak właśnie Purina. Nie bez przyczyny uznaje się firmę za światowego lidera w dziedzinie nauki o odżywianiu zwierząt. Od ponad osiemdziesięciu lat bada wpływ karmy na ich życie i zdrowie. Obecnie firma zatrudnia sztab ponad 400 naukowców, których zadaniem jest opracowywanie jak najbardziej doskonałej receptury karm. Wszystko po to, by naszym pupilom żyło się lepiej.

Dbałość o wszelkie europejskie i branżowe standardy to tylko punkt wyjścia dla produktów Purina. Pokarmy tej marki przekraczają wszelkie wytyczne, a dodatkowo same tworzą trendy na rynku. Wybór najbardziej bezpiecznych składników i ich najlepszej jakości, zapewniają odpowiednie procedury wewnątrz firmy, obejmujące także dostawców. W takich okolicznościach powstała nowa linia karmy premium dla psa Beyond. Ta ciężka praca i ciągła pogoń za doskonałością bierze się z pasji i miłości do zwierząt.

Jeśli dołożymy do tego promowanie programów odpowiedzialnej adopcji, dzięki której nowy dom znalazło już ponad 1000 czworonogów, możemy śmiało powiedzieć, że Purina to przyjaciel zwierząt.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (167 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...