Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta

Zima to również ciężki okres dla zwierząt domowych. Wspólnie z naszym ekspertem, przygotowaliśmy dla Was kilka rad jak zadbać o psa w zimie. Powinniśmy ułatwić mu przetrwanie w trudnych warunkach atmosferycznych. Bez względu na to, czy nasz czworonożny przyjaciel przebywa w domu, czy stróżuje na zewnątrz powinien być otoczony szczególną troską podczas niskich temperatur.

Jak zadbać o psa w zimie

 

Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta – Ciepłe schronienie

Jeśli nasz czworonóg na co dzień mieszka w domu, zwróćmy uwagę, aby nie przegrzewać pomieszczeń utrzymując temperaturę wewnątrz na poziomie około 20 °C, a legowisko psa umieścić z dala od grzejnika. Jeżeli natomiast nasz pupil jest stróżem domu i przebywa na zewnątrz, zadbajmy o odpowiednie podłoże jego posłania. Zrezygnujmy z tkanin i kocy na rzecz słomy, która jest doskonałym izolatorem ciepła. W sytuacji, gdy na zewnątrz występują ekstremalnie niskie temperatury, zabierzmy czworonoga do ogrzewanego pomieszczenia, choćby do przedsionka domu.

Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta –  Zbilansowana dieta

Zimowy posiłek naszego psa musi być nieco większy i bardziej kaloryczny niż ten podawany w okresie wiosenno-letnim. „W czasie zimy psia dieta powinna zostać wzbogacona o dodatkową porcję witaminy A, D i E. Dzięki odpowiednio zbilansowanym posiłkom, nasz pupil będzie mógł zbudować odpowiednią warstwą tkanki tłuszczowej, która uchroni go przed nadmiernym wychłodzeniem” – radzi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog. Pamiętajmy jednak, aby zwiększając posiłki, dostosować je do rasy, wieku, wielkości i aktywności psa.

Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta – Długość spacerów, uwaga na sól

Zimą zwróćmy szczególną uwagę na długość spacerów z psem. Spróbujmy dostosować je do możliwości czworonoga, jego samopoczucia oraz panujących warunków atmosferycznych. Jak mówi Milena Wysocka, niezależnie od rasy, warto zamienić jeden czy dwa godzinne spacery na trzy krótsze, maksymalnie półgodzinne. „Dodatkowo, po każdym zimowym spacerze z czworonogiem, dokładnie wytrzyjmy jego łapy. Sól, która jest wysypywana na chodnikach, podrażnia bowiem opuszki łap, co może przyczynić się do powstawania zranień i uszkodzeń, a nawet stanów zapalnych” – dodaje.

Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta – Zmiana metalową obrożę

W czasie mrozów zrezygnujmy z używania metalowych akcesoriów. Zamieńmy je na skórzane lub wykonane z wytrzymałych materiałów. Metal przyjmuje bowiem temperaturę otoczenia, w związku z czym zimna obroża może uszkodzić skórę psa, spowodować odmrożenie, a nawet doprowadzić do choroby gardła.

Jak zadbać o psa w zimie – rady eksperta – Pielęgnacja sierści

Jak radzi Milena Wysocka, zimą starajmy się jak najrzadziej kąpać psa ponieważ używanie kosmetyków do pielęgnacji niszczy warstwę lipidową skóry, przyczyniając się do czasowego obniżenia odporności,  narażając  psa na infekcje. Po każdej kąpieli pamiętajmy również o dokładnym osuszeniu czworonoga. Zimą zadbajmy również o to, aby częściej czesać psa, szczególnie jeśli jego sierść jest długa gdyż przylepia się do niej śnieg tworząc trudne do usunięcia kołtuny.

Mamy nadzieję, że nasze porady okażą się dla Was przydatne. Biorąc pod swoją opiekę żywe stworzenie stajemy się odpowiedzialni za niego, a przede wszystkim za jego zdrowie. W ten sposób nasz przyjaciel, będzie mógł nam towarzyszyć, jak najdłużej, w jak najlepszej formie.

A może macie szczególne sposoby dbania o swoje zwierzaki zimą?

Polecamy również: Jak zapobiegać zagubieniu się psa lub kota?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (201 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...