Jak zadbać o kręgosłup w czasie ciąży

W oczekiwaniu na pojawienie się dziecka, przyszli rodzice z radością przygotowują pokoik, kupują ubranka, sprzątają w domu. W ferworze radosnych przygotowań nie można jednak zapomnieć o kondycji przyszłej mamy.

Jak zadbać o kręgosłup w czasie ciąży

 

Kręgosłup kobiety w ciąży jest szczególnie narażony na dolegliwości. Ból pleców w tym czasie oczywiście nie jest regułą, jednak warto zminimalizować ryzyko jego wystąpienia oraz złagodzić ewentualne dolegliwości.

Niezależnie od kondycji kręgosłupa, trzeba pamiętać o tym, że w czasie ciąży ciało kobiety zmienia się

Z miesiąca na miesiąc rośnie brzuszek przyszłej mamy, a co za tym idzie, wzrasta jej waga ciała. Kręgosłup częściowo potrafi dostosować się do powiększającej się wagi poprzez wyginanie się jego odcinków. Jednak nasze nieprawidłowe nawyki z okresu przed ciążą (brak ruchu, zła postawa, czy garbienie się) mogą przyczynić się do pojawienia się bólu odcinka lędźwiowego i krzyżowego. Inną przyczyną dolegliwości są zmiany hormonalne w ciąży ? organizm wytwarza relaksynę, substancję powodującą rozluźnienie stawów, więzadeł miednicy oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Wraz z rosnącym brzuchem przesuwa się także środek ciężkości.

Jak zatem właściwie dbać o kręgosłup w okresie ciąży?

Przede wszystkim należy dbać o właściwą postawę. Kobieta nie powinna się garbić, ale starać się by jej sylwetka była zawsze wyprostowana. Ważne jest także równomierne rozkładanie ciężaru ciała na obydwu stopach. Podczas długiego stania kobieta powinna opierać raz jedną, raz drugą stopę o coś wyższego, tak by pobudzić mięśnie nóg do pracy. Przy siedzącym trybie pracy trzeba pamiętać o częstych przerwach. Siedząc można opierać nogi na podnóżku. Dobrze jest także podkładać niewielką poduszkę pod krzyż. Kobiety w ciąży powinny unikać zakładania nogi na nogę i nie siadać na krawędzi krzesła, ale wybierać takie, z możliwością oparcia, by odciążyć kręgosłup.

W zaawansowanej ciąży najlepiej jest spać na boku z poduszką umieszczoną między kolanami. Niewiele osób wie o tym, że spanie na plecach może powodować ucisk macicy na żyły i kręgosłup, tylko potęgując ból.

Powszechnie wiadomo, że w ciąży nie powinno się dźwigać ciężkich przedmiotów. Czasem jednak każda przyszła matka może znaleźć się w sytuacji, w której nie będzie mogła tego uniknąć. Jeśli nie ma innego wyjścia, powinna zwrócić uwagę na to, w jaki sposób podnosi te przedmioty. Należy trzymać ciężar blisko siebie, nie pochylając się, ale uginając nogi w kolanach.

Podczas każdej ciąży przybywa kilogramów, pamiętajmy jednak, że dla każdej z nas jest jakaś rozsądna granica. Nasza waga powinna być regularnie kontrolowana przez lekarza prowadzącego. Pamiętajmy, że każdy zbędny kilogram to także dodatkowe obciążenie dla naszego kręgosłupa. Powiększający się biust w trakcie ciąży także może prowadzić do dolegliwości bólowych w odcinku piersiowym. Można ograniczyć go poprzez dobranie odpowiedniego biustonosza.

W okresie ciąży wskazany jest ruch, spacery, pływanie, gimnastyka – wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Należy unikać skoków, przyciągania kolan do klatki piersiowej czy ćwiczeń rozciągających mięśnie brzucha i wewnętrzną stronę ud. Na spacery kobiety powinny zaopatrzyć się w wygodne, płaskie obuwie. Buty na wyższym obcasie obciążają kręgosłup, mogą spowodować bóle stóp, karku, kolan, a także zwiększają ryzyko potknięcia się.

Ciąża to wyjątkowy czas. Pamiętajmy jednak, że aby stała się pięknym wspomnieniem, trzeba przede wszystkim zadbać o zdrowie matki. Ponieważ niektóre dolegliwości mogą mieć wpływ na kondycję przyszłej młodej mamy, nie wahajmy się skorzystać z porady specjalisty.

Przykazania przyszłej mamy:

1. Pamiętaj o prawidłowej postawie: nie garb się, dbaj o kondycję swojego kręgosłupa

2. Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas snu

3. Wybieraj wygodne krzesła z oparciem

4. Nie zaniedbuj ruchu

5. Postaw na buty na płaskim obcasie oraz o wygodne ubranie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 3,88 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. efffciaa  24 lutego 2016 22:15

    Co racja to racja – spory brzusio mocno nadwyrężył mój kręgosłup , a teraz nadwyręża go 3 letni rozbójnik , któremu czasem się nie chce chodzić i trzeba go taszczyć na rękach a to dopiero sztuka 🙂

    Odpowiedz
  2. Kika07645  17 kwietnia 2017 12:32

    Właśnie zamierzam sie zapisać na basen z moim dzieckiem. Mam nadzieje, ze to bedzie dla nad super zabawa ale przede wszystkim utrzyma nas ta aktywność w zdrowiu 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany