Jak zadbać o dobry wzrok u dziecka

Niedawno rozpoczął się kolejny rok szkolny. To czas wytężonej pracy naszych dzieci i godzin spędzonych nad książkami, a z powodu pogarszającej się pogody, czas wolny spędzają często przed ekranami telewizorów, tabletów, czy smartfonów. Niestety nie wpływa to najlepiej na ich wzrok, który zaniedbany może przeszkadzać w nauce, zniechęcać do niej i w efekcie skutkować gorszymi ocenami i stresem. Jak zadbać o dobry wzrok u dziecka ? Zapraszamy do porad eksperta poniżej.

szkoła uczeń uczennica

Jak się bowiem okazuje odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku osiągają gorsze wyniki w nauce, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie. W efekcie dziecko potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie zadań, nie nadąża za resztą klasy, co potęguje stres i niechęć do nauki. Niezdiagnozowane problemy wzroku mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciel błędnie zaklasyfikuje ucznia jako słabego i mało zdolnego. Bardzo ważne jest więc stałe monitorowanie wzroku dziecka, aby wykryć wadę na jak najwcześniejszym etapie.

Zwłaszcza w dobie gadżetów elektronicznych ważne jest, aby rodzic kontrolował czas spędzany przez dziecko przed komputerem czy z komórką. Okuliści alarmują – coraz więcej dzieci w wieku szkolnym skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z tabletu i smartfonu. Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego czyli sytuacji, w której oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal. Specjaliści radzą, aby dzieci w wieku szkolnym nie korzystały z małych urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie. Najbezpieczniejszy dla wzroku małego ucznia jest duży monitor i zachowanie odpowiedniej odległości od niego – 70 cm. Nie wolno też pozwolić, aby monitor, przed którym siedzi dziecko, było jedynym źródłem światła w pokoju. Lekarze okuliści podkreślają, że bardzo ważne jest, aby zachęcić dziecko, które pracuje na komputerze, do częstego robienia przerw, podczas których popatrzy w dal i pomruga oczami.

dziecko-w-okularach

W profilaktyce narządu wzroku dziecka niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem. Największą ilość luteiny znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych – kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku. Najlepszym źródłem zeaksantyny są natomiast kukurydza, groszek i szpinak. Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu „suchego oka”. Na talerzu ucznia powinny znaleźć się m.in. marchew, morele, papryka, a także produkty pochodzenia zwierzęcego – masło, mleko i jajka.

Kiedy podejrzewamy lub dostaliśmy taki sygnał od nauczyciela, że nasze dziecko ma problemy ze wzrokiem, powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim do okulisty. Lekarz zdiagnozuje problem i przepisze szkła korekcyjne. W przypadku starszych dzieci do wyboru mamy jeszcze szkła kontaktowe, chętnie noszone zwłaszcza przez nastolatki, które obawiają się nadania łatki „okularnika” przez rówieśników. Do nowoczesnych sposobów radzenia sobie z wadami wzroku u dzieci należy również ortokorekcja, czyli metoda korekcji niskiej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, zakładanych na czas snu. Modelują one krzywiznę rogówki w taki sposób, że w trakcie dnia nie ma potrzeby korzystania z okularów bądź miękkich soczewek kontaktowych.

Dziecko w okularach

Ortokorekcję można stosować u dzieci od 10 roku życia. Jest to bardzo bezpieczna metoda, całkowicie odwracalna, nie wywołująca żadnych trwałych zmian w rogówce. Optymalny efekt widzenia utrzymuje się tak długo, jak długo używa się soczewek. Wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo zahamowania postępu wady wzroku u dzieci i młodzieży używającej soczewek ortokeratologicznych OrtoK. – wyjaśnia optometrysta, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Prawidłowe widzenie jest bardzo ważne w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy regularnie kontrolować wzrok dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  17 września 2015 06:31

  Ważny temat. Fajny artykuł!

  Odpowiedz
 2. Żanett  17 września 2015 08:54

  Tak, lepiej być doinformowanym co i jak.

  Odpowiedz
 3. Ewa  17 września 2015 08:59

  No ciekawa jestem, mój Adaś (11 lat) ma -3.5 D i wada ciągle rośne!!!

  Odpowiedz
  • Redakcja  17 września 2015 09:19

   Polecamy (własne doświadczenie) soczewki ortokorekcyjne. Nie wyleczą wady, ale zahamują jej rozwój. Wada niestety rośnie razem z dzieckiem.

   Odpowiedz
 4. bbo  17 września 2015 13:07

  Jak wzrok jest zdrowy, to często bagatelizuje się oświetlenie…

  Odpowiedz
 5. martus2833  17 września 2015 19:01

  Kiedy ja chodziłam do podstawówki, w klasie tylko jeden kolega nosił okulary. Teraz niestety większość dzieciaków ma problem ze wzrokiem.

  Odpowiedz
 6. ewka  17 września 2015 19:48

  mój syn ma -4,5 i niestety wada postępuję. Okulistka zaleciła co 45 minut przerwę w nauce czy też od komputera i patrzenie przez 2 minuty w dal

  Odpowiedz
 7. Jaworka  17 września 2015 22:10

  Teraz nawet dwulatek umie posługiwać sie komputerem i telefonem a to wszystko bardzo źle wpływa na wzrok a także siedzenie przed telewizorem i oglądanie bajek dzieci powinny więcej czasu spędzać na dworze wśród innych dzieci

  Odpowiedz
 8. Gocha  18 września 2015 22:01

  Trzeba pilnować swoich pociech w dobie tylu elektronicznych zabawek. Niestety właśnie często szybki wzrost dziecka może powodować pogłębianie się wad wzroku ;/

  Odpowiedz
 9. Patriszia  20 września 2015 21:03

  Bardzo ważny temat. U mnie wykryto wadę za późno i wada rozwinęła się do tego stopnia, że nie ma szansy na wyleczenie. W czasach gdzie dzieciaki spędzają tyle czasu przed komputerami, tv itp trzeba jeszcze bardziej zwrócić na to uwagę.

  Odpowiedz
 10. Anita  29 września 2015 18:37

  Ja żałuję, że kiedyś wstydziłam się okularów i zepsułam wzrok 🙁

  Odpowiedz
 11. BlackMary  6 grudnia 2015 17:50

  Tak to problem całego społeczeństwa teraz wszędzie telefony tablety laptopy i dziecko ściągają tylko te kolorowe gry reklamy bajki. To ważne zadanie dla dorosłych żeby ograniczyć dziecku czas spędzony na tych gadżetach

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.