Jak zacząć przygodę z bieganiem? Przydatne wskazówki

Bieganie to świetny sposób na poprawę kondycji i zdrowia. Możesz je uprawiać bez względu na to, w jakim jesteś wieku i gdzie mieszkasz. Wystarczą dobre chęci i odrobina motywacji. Nie zapomnij również o zakupie niezbędnych akcesoriów.

Spis treści:

Mężczyzna biegnie polną drogą

Dlaczego warto wiedzieć, jak zacząć bieganie?

Nie ma znaczenia, ile masz lat i w jakiej kondycji się znajdujesz – zawsze jest dobry czas na to, aby rozpocząć bieganie. Dzięki niemu:

  • poprawisz wytrzymałość organizmu – sprawi to, że łatwiej i szybciej będziesz wykonywał różne zadania;

  • zwiększysz swoją odporność, dlatego nie będziesz często chorował;

  • zredukujesz masę ciała, co jest ważne wówczas, gdy masz nadwagę albo grozi Ci otyłość.

Jeśli chcesz uprawiać jogging i zastanawiasz się, jak zacząć biegać, pamiętaj, że taka forma aktywności fizycznej sprzyja wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Efektem jest lepsze samopoczucie i ograniczenie dyskomfortu. Skutecznie zapobiega to rozwojowi stanów depresyjnych.

Aby uprawiać jogging, nie musisz ponosić wysokich kosztów związanych na przykład z odwiedzaniem siłowni czy zakupem specjalistycznego sprzętu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zacząć bieganie, pamiętaj, że możesz to zrobić w każdej chwili, o dowolnej porze dnia, i z taką częstotliwością, jaka Ci najbardziej odpowiada.

Jak zacząć przygodę z bieganiem? Zbiór praktycznych porad

Od tego, jak zacząć biegać po 40. czy 50. roku życia, zależą Twoje postępy. Na początek postaw sobie konkretne, ale realne cele:

  • nie ma sensu wyznaczać zbyt dużych limitów, gdyż może to prowadzić do zniechęcenia;

  • warto planować taki dystans, który nie przeciąży Twojego organizmu i nie doprowadzi do kontuzji – może to być nawet kilkaset metrów; ważne, aby sukcesywnie go zwiększać.

Bez względu na to, w jakiej kondycji się znajdujesz, zacznij od marszobiegu. Najpierw możesz biec w spokojnym tempie, a gdy poczujesz, że tracisz siły, zwolnij. Po przejściu określonego dystansu znów zacznij jogging.

Jeśli stawiasz sobie pytanie, jak dobrze biegać, pamiętaj, aby w trakcie kolejnych treningów stopniowo zwiększać dystans albo szybkość. Możesz nawet przejść do biegu na minuty. Cały czas obserwuj swój organizm i sprawdzaj, w jaki sposób reaguje na większą dawkę biegu. Nadmierne, chroniczne zmęczenie może spowodować frustrację i utratę motywacji.

Młoda kobieta uprawia spokojny bieg

Gdzie i kiedy uprawiać jogging? Jak zacząć biegać zimą czy jesienią?

Aby osiągnąć zamierzone rezultaty i wiedzieć, jak dobrze biegać, obserwuj, co sprawia Ci przyjemność i czy jogging jest zgodny z Twoim rytmem dobowym. Nawet jeśli jesteś rannym ptaszkiem i masz sporo czasu przed wyjściem na uczelnię czy do pracy, wczesny trening nie zawsze jest dobrym pomysłem. Może doprowadzić do nadmiernego wysiłku, czego skutkiem będzie brak sił na inne czynności w ciągu dnia.

Gdy chodzi o bieganie, pora nie ma znaczenia. Możesz uprawiać jogging:

  • rano – spokojny trening to dobry pomysł na początek dnia ze względu na dotlenienie mózgu oraz rozciągniecie mięśni;

  • po południu lub wieczorem, po pracy;

  • w nocy, gdy przez cały dzień jesteś zabiegany i szukasz relaksu przed snem – bieganie w nocy, dzięki obniżeniu poziomu kortyzolu, redukuje stres oraz pomaga wyciszyć się i zasnąć.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć bieganie i jakie wybrać miejsce, polecamy wysiłek na łonie natury. Pozwala lepiej dotlenić organizm, a także szybciej się zrelaksować – obserwowanie przyrody może być interesującym doznaniem. Podczas joggingu możesz również zwiedzić ciekawe miejsca.

Gdy na zewnątrz panują złe warunki pogodowe, nie zniechęcaj się – bieganie jest możliwe nawet w trakcie opadów deszczu czy śniegu, a nawet ujemnych temperatur. W takiej sytuacji zaopatrz się w odpowiednią odzież. Potrzebna jest:

  • koszulka termiczna, która odprowadza wilgoć na zewnątrz;

  • kurtka typu softshell – ma właściwości wodo- oraz wiatroodporne;

  • dodatkowa bluza, jeśli uprawiasz jogging podczas mrozu;

  • opaska lub czapka.

Warto zastosować również antypoślizgowe nakładki na buty.

Jak dobrze biegać? Kup wytrzymałe i funkcjonalne akcesoria

Aby bieganie sprawiło Ci przyjemność, a Twoja motywacja nie spadła, kup opaskę sportową na rękę, czyli popularnego smartbanda. Dzięki niemu możesz monitorować:

  • postępy treningowe i na przykład sprawdzać długość przebytego dystansu czy ilość spalonych kalorii;

  • różne inne parametry, jak tętno albo poziom nawodnienia organizmu.

Smartband jest poręczny, gdyż zakładasz go na rękę. Dzięki temu nie ogranicza Twoich ruchów w trakcie joggingu. To idealne akcesorium dla każdego, kto chce wiedzieć, jak zacząć biegać z zerową kondycją czy nadwagą.

Kobieta uprawia jogging ze smartbandem na ręce

Obok smartbanda możesz zabrać ze sobą smartfona. Jest to korzystne, gdyż sprzęt umożliwia:

  • zachowanie komunikacji ze znajomymi – możesz się z nimi skontaktować na przykład wtedy, gdy warunki pogodowe znacznie się pogorszą i będziesz potrzebował podwózki do domu;

  • odtwarzanie muzyki – słuchanie ulubionych utworów może być świetnym sposobem na zwiększenie przyjemnych doznań w trakcie treningu;

  • pobranie aplikacji dedykowanych dla biegaczy, jak Strava.

Gdy zastanawiasz się, jak zacząć bieganie ze smartfonem, pamiętaj o zakupie specjalnej opaski. Możesz ją umieścić na ramieniu albo nadgarstku. Ochroni ona Twój telefon na przykład przed deszczem i sprawi, że nie musisz go trzymać w ręce, co mogłoby spowodować upadek na ziemię w trakcie ruchu.

Zobacz także: Jakie gadżety do biegania warto kupić?

Inne przydatne akcesorium to słuchawki douszne. Warto wybrać model, który:

  • działa w technologii bezprzewodowej, dzięki czemu podczas biegu nie będą przeszkadzać Ci kable;

  • szybko i wygodnie sparujesz z telefonem za pomocą technologii Bluetooth, co pozwoli odtwarzać ulubioną muzykę albo słuchać radia;

  • jest wodoodporny, a więc możesz go użyć także w trakcie deszczu;

  • wyposażono w praktyczne funkcje, na przykład system redukcji szumów czy opcję nawiązywania i odbierania rozmów.

Jeśli nie wiesz, jak zacząć biegać wieczorem lub w nocy, polecamy latarkę czołową oraz odblaski. Dzięki nim zachowasz widoczność, co jest szczególnie ważne, gdy poruszasz się w pobliżu ruchliwych dróg.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...