Radzimy: Jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej?

Aby kosmetyk zachował wszystkie swoje właściwości – musi być odpowiednio przechowywany. Jest podstawowa zasada dla każdego kosmetyku – niezależnie od jego ceny. Co robimy źle? Dzisiaj podpowiemy, jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej.

Jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej?

Jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej – sucho, zimno i zacieniono!

Większość z nas przechowuje kosmetyki w łazience i to jest jeden z głównych błędów.  Przede wszystkim z uwagi na temperaturę i wilgotność powietrza. Pod ich wpływem bowiem kosmetyki szybciej zaczynają się psuć.  Ponadto należy pamiętać, że są to produkty fotoczułe. Powinny być więc chronione przed światłem tak słonecznym, jaki i sztucznym.

Pod wpływem ciepła wiele witamin zawartych w kremach czy balsamach traci wszystkie swoje właściwości. NIGDY WIĘC NIE KUPUJMY kosmetyków z wystaw sklepowych, czy też półek podświetlanych halogenem. Mogły tam stać dłuższy czas i być narażone na intensywne działanie sztucznego oświetlenia lub słońca.

Kosmetyki powinno się  przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. Zimno zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i przedłuża trwałość kosmetyków- mówi Róża Nowakowska kosmetolog z Nantes.pl. Idealnie do tego nadaje się sypialnia lub pokój. Ewentualnie możemy schować kosmetyki do kuferka i postawić w szafce.

Jak zachować świeżość kosmetyków na dłużej – pamiętaj o szczelnym zamykaniu

Zwykle trwałość kosmetyków wynosi około trzech lat, w przypadku kosmetyków na bazie naturalnych składników od 6 do 12 miesięcy.
Dla trwałości kosmetyków niezwykle ważne jest szczelne zamykanie ich opakowań. Niewiele z nas wie, że pod wpływem powietrza kosmetyki szybciej jełczeją. – Dodatkowo na dłużej zachowamy świeżość kremu nakładając go czystymi rękoma. Jeżeli to możliwe, używajmy specjalnego aplikatora. W innym przypadku kosmetyk traci swoje właściwości – mówi Iza Wiciak, kosmetyczka z Wrocławia. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup preparatów we wszelkiego rodzaju tubkach, w spreju lub opakowaniu z pompką, atomizerem. Nie musimy wtedy ich dotykać, co minimalizuje ryzyko dostania się do kosmetyku drobnoustrojów, które mogą zniszczyć właściwości produktu lub przyśpieszyć jego starzenie.

Nie kupujmy również dużych opakowań z krótkim terminem przydatności. Gdy poczujemy nieprzyjemny, dziwny zapach lub zobaczymy podejrzanie wyglądający nalot, należy zaprzestać używania kosmetyku, nawet jeśli nie upłynął jeszcze termin podany na etykiecie.

Pamiętajmy również, że kremy tzw. –naturalne-lub -organiczne– najlepiej przechowywać w lodówce. Należy uważać także na wyprzedaże i przeceny. Bardzo często sprzedawcy chcą się w ten sposób pozbyć kosmetyków, których termin ważności zbliża się niebezpiecznie szybko.

Pokrewny artykuł o treści kosmetyki:  Świeża cera na wiosnę – maseczka ze sklepu czy własnoręcznie robiona?

maseczki_na_twarz

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (155 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  13 sierpnia 2015 13:57

  To wszystko prawda. Tylko gdybyśmy tak pochowały w sypialni kosmetyki.. to by miejsca na męża nie było!!! 😀

  Odpowiedz
 2. scrabble  13 sierpnia 2015 15:54

  😀 biedny mąż zawsze gdzieś się wciśnie. Większość kosmetyków trzymam w pokoju, część w lodwce, nigdy w łazience. Najgorsze jest to ciepło i wilgotność.

  Odpowiedz
 3. Uśmiechnij się :)  13 sierpnia 2015 16:08

  Większość swoich kosmetyków trzymam w pokoju w szafce. Nie dotyczy to produktów higienicznych jak żele pod prysznic, mydła czy kosmetyki do włosów, bo tych używam często i trudno wybierać się pod prysznic za każdym razem z pełnymi rękami specyfików 😉 Nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby jakikolwiek kosmetyk się zepsuł. Najlepszą zasadą jest umiar. Mając 10 otwartych kremów, czy odżywek, ciężej będzie nam je wszystkie naraz zużyć i połowa może się po prostu zepsuć od leżenia gdzieś w zakamarkach, bo o nich zapomnimy. A mając 2-3 produkty tego samego rodzaju, mamy większą szansę, że będziemy w stanie zużyć je w terminie, stosując je na zmianę lub jeden po drugim 😉

  Odpowiedz
  • lilkawodna  13 sierpnia 2015 16:17

   Zgadzam się w100%.

   Odpowiedz
 4. marcia7  13 sierpnia 2015 16:26

  to bardzo ważne zwłaszcza przy tych upałach

  Odpowiedz
 5. martucha180  13 sierpnia 2015 17:18

  O halogenach nie wiedziałam.

  Odpowiedz
 6. martus2833  13 sierpnia 2015 20:11

  Większość kosmetyków (oraz perfumy) trzymam zamknięte w łazienkowej szafce. Od czasu do czasu robię też przegląd kosmetyczki. Chociaż jestem kosmetykoholiczką i nigdy nie mam dość kremów, balsamów, peelingów, to staram się nie otwierać więcej niż dwa, trzy rodzaje jednocześnie. U mnie nie sprawdza się przetrzymywanie kosmetyków w lodówce – zazwyczaj o nich potem zapominam!

  Odpowiedz
 7. macierzanka  13 sierpnia 2015 20:54

  Zawsze przechowuję kosmetyki w szafce łazienkowej ,powinnam jednak zmienić swoje przyzwyczajenia.

  Odpowiedz
 8. Patriszia  14 sierpnia 2015 07:08

  Większość kosmetyków trzymam w szufladzie w pokoju. O tym że halogeny źle wpływają na kosmetyki nie miałam pojęcia.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany