Jak zachować się w restauracji – lekcja savoir-vivre

Przestrzeganie zasad savoir-vivre może jeszcze nie odeszło całkowicie do lamusa, ale ostatnimi czasy znacząco straciło na ważności. Oczywiście większość z nas stara się zachowywać kulturalnie, jednak czasami mamy wątpliwości, co jest właściwe, a co nie. Coraz częściej odwiedziny w dobrej restauracji budzą skrępowanie, a nawet niewielki lęk. Jak pozbyć się obaw i zachwycić bliskich, przyjaciół oraz obsługę lokalu nienagannymi manierami? Podpowiadamy!

Pisałyśmy już o spotkaniu przy herbacie, prezentowałyśmy lekcję etykiety z brytyjską królową oraz powitania w różnych krajach. Wspomniałyśmy także o najczęstszych błędach gości weselnych. Teraz przyszedł czas na krótką lekcję savoir-vivre przy stole. Przedstawiamy kilka zasad etykiety, obowiązującej w dobrych lokalach. Niektóre reguły mogą wydać się banalne, ale o innych możecie nie pamiętać lub nie wiedzieć. Jak zachować się w restauracji, by nie popełnić gafy? Oto krótki poradnik, który rozwieje wiele wątpliwości!

Jak zachować się w restauracji – krótki poradnik

pixabay.com

Jak zachować się w restauracji –  krótki poradnik

1) Po wejściu do lokalu należy zdjąć okrycie wierzchnie. Mało eleganckie jest odkładanie płaszcza/ kurtki na krzesło obok, lepiej oddać ubranie do szatni (jeśli jest) lub powiesić je na wieszaku. W dobrym tonie jest przejść się do toalety i umyć ręce. To informacja dla innych, że przestrzegamy podstaw higieny.

2) Kiedy chcemy poprosić kelnera o to, by podszedł do stolika, nie machamy rękami, nie pstrykamy palcami, nie krzyczymy. Przywoływać obsługę lokalu należy dłuższym spojrzeniem lub skinięciem głowy. Jeśli chcemy, by kelner szybko się pojawił, podchodzimy do bufetu (np. w drodze z toalety) i prosimy o to.

3) W dobrych restauracjach często na talerzu lub po jego lewej stronie znajduje się elegancka materiałowa serwetka. Należy ją rozłożyć na kolanach, tuż przed podaniem dań. Jeśli chcemy obetrzeć usta, należy podnieść serwetkę i delikatnie przyłożyć do twarzy. Po zakończeniu posiłku odłożyć materiał po prawej stronie talerza.

4) Zamknięcie menu oznacza dla kelnera, że może podejść po zamówienie. Posiłek należy zacząć dopiero wtedy, kiedy druga osoba przy naszym stoliku otrzyma swoje danie. Zawartość kieliszków uzupełnia kelner. Jeśli jednak zniknął, może go zastąpić gospodarz stolika. Posiłek zaczyna się od zupy. Często przed daniem kelner przynosi bezpłatne przekąski (tzw. „czekadełka”).

Jak zachować się w restauracji – krótki poradnik

pixabay.com

5) Rozmawianie przez telefon, pisanie SMS-ów w obecności gościa przy stole jest dużym nietaktem. Telefon powinien być wyłączony, a jeśli czekamy na ważną informację, należy przeprosić, odejść od stołu i przeprowadzić krótką rozmowę. Jeśli nie możemy się opanować i musimy zrobić daniu zdjęcie, należy to uczynić dyskretnie. Fotografię wrzucić zaś do social mediów po spotkaniu.

6) Nie należy przed rozpoczęciem posiłku mówić „smacznego” i dziękować kelnerowi za każdy przyniesiony przedmiot czy potrawę. Wdzięczność lepiej wyrazić uśmiechem, skinieniem głowy.

7) W restauracji należy siedzieć prosto, ale nie sztywno. O blat stołu powinno się opierać nadgarstkami. Na stole nie powinno się kłaść portfela, kluczy, telefonu.

8) Sztućce pierwsze do ręki powinna wziąć kobieta. Ułożone są one według kolejności, w jakiej podawane są dania. Zaczyna się od tych, położonych najdalej od talerza. Jeśli chcemy, by kelner zabrał talerz, sztućce należy położyć na nim razem, na godzinie piątej. Skrzyżowane oznaczają, że mamy zamiar dalej jeść.

9) Należy pamiętać, że napiwek w Polsce wynosi ok 10% od kwoty za posiłek. Praca kelnera jest bardzo męcząca, a zarobki niewygórowane, jeśli więc obsługa wyjątkowo przypadła nam do gustu, można dać nieco więcej. Napiwek zostawiamy w etui, w którym został podany rachunek. Nie musimy nic zostawiać, jeśli obsługa była niegrzeczna, podawano zimne potrawy, popełniano poważne błędy.

10) Według restauracyjnej etykiety, po zakończeniu posiłku i zapłacie, nie należy zbyt długo zajmować stolika. Żegnając się z obsługą restauracji nie powinno się nikomu podawać ręki.

Co myślicie? Jak zachować się w restauracji, aby nie popełnić gafy? 

Może interesuje Was temat spotkania we dwoje, randkowania? Jeśli tak, przeczytajcie: Jak się zachować na randce – 4 złe nawyki, które natychmiast musisz porzucić! lub: Jak zachować się na pierwszej randce, by przeobrazić znajomość w związek? albo: Druga randka – co robić, a czego nie robić, żeby jej nie zepsuć?.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (220 głosów, średnia: 4,23 z 5)
loading... zapisuję głos...