Jak zachować naturalny kolor drewna?

Oryginalny kolor, lekkie przyciemnienie czy może maksymalnie naturalny wygląd? W zależności od tego, jakiego efektu oczekujesz, musisz użyć innego produktu do drewna. Przeczytaj, czym pomalować drewno, aby zachować jego odcień.

Jak zachować naturalny kolor drewna

Naturalne drewno nie wychodzi z mody. To element, który przewija się w wielu stylach aranżacji oraz stanowi elegancki dodatek do wnętrza. Zastanów się, czy warto pogłębić naturalny, pierwotny kolor drewna, czy może lepiej nie ingerować w odcień mebli, paneli ściennych czy parkietu.

Oryginalne kolory na drewnie

Ostatnie lata przyniosły nam modę na oryginalne, nasycone kolory – szczególnie takie, które odbiegają od naturalnej palety barw. Chętnie malujemy drewno na biało, niebiesko, szaro lub czarno. Świetny efekt dają półtransparentne lakierobejce, które jednocześnie barwią drewnianą powierzchnię, ale nie zakrywają przy tym rysunku słojów.

Naturalne odcienie we wnętrzu

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że rzadziej wybieramy naturalne kolory drewna. Wręcz przeciwnie – są one bardzo uniwersalne, w związku z czym warto po nie sięgać zarówno we wnętrzach w stylu skandynawskim i nowoczesnym, jak i ekologicznym, klasycznym czy retro. Jakie odcienie zdadzą egzamin? Jeśli zależy Ci na tym, aby optycznie powiększyć pomieszczenie, zastanów się nad takimi odcieniami jak jasny dąb lub sosna. Kolory o średnim nasyceniu to przede wszystkim tek oraz czereśnia. Do wyrazistego wnętrza idealny będzie klasyczny mahoń lub intensywny palisander. Aby pomalować drewno na „drewnopodobny” odcień, również wybierz lakierobejcę.

Czym malować, by zachować naturalny odcień drewna?

Ogólnie rzecz biorąc, różnego rodzaju wyroby do malowania drewna pozwalają na zupełną zmianę koloru powierzchni (kryjące farby) lub przyciemnienie czy pogłębienie naturalnego odcienia (półtransparentne lakierobejce). Jeżeli zaś zupełnie nie chcesz ingerować w wygląd drewna, a jedynie zabezpieczyć jego powierzchnię przed zniszczeniem, rysami czy przetarciem, najlepszy będzie lakier. Lakier tworzy na powierzchni drewna całkowicie transparentną powłokę. Możesz wybrać wykończenie matowe, które będzie najbardziej subtelne i w zasadzie niewidoczne, lub satynowe czy półsatynowe, czyli lekko połyskliwe.

Lakier należy wybierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim czynniki, jakie będą oddziaływać na powierzchnię. W przypadku wnętrz może to być ryzyko powstawania uszkodzeń i przetarć, co dotyczy szczególnie podłogi oraz schodów. W uzyskaniu skutecznej ochrony drewna oraz podkreśleniu naturalnego rysunku słojów pomoże np. Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

Jak zachować naturalny rysunek drewna?

Aby osiągnąć efekt jak najbardziej zbliżony do pierwotnego, należy w pierwszej kolejności usunąć poprzednie warstwy wyrobów pokrywających drewno. Jest to szczególnie wskazane w przypadku parkietu – cyklinowanie drewnianej podłogi pozwala nie tylko na wyeksponowanie jej naturalnego piękna, ale również osiągnięcie najlepszych, deklarowanych przez producenta parametrów wytrzymałościowych nakładanych w dalszej kolejności produktów. Jeżeli odnawiasz boazerię, użyj elektrycznej szlifierki. Do mebli przyda się papier ścierny oraz bloczki ścierne.

Mówi się, że natury nie trzeba poprawiać. Jeśli się z tym zgadzasz, zamiast produktów nadających kolor wybierz lakier i zadbaj o piękny, naturalny odcień drewna.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 3,75 z 5)
zapisuję głos...