Porady eksperta: Jak zachować młodość na dłużej?

Pragnienie zachowania młodości towarzyszy ludzkości od zawsze. Oczywiście nie da się  procesu starzenia powstrzymać, jak nie da się zatrzymać czasu. Starzenie można jednak opóźnić! Dr Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej radzi jak zachować młodość na dłużej, czego unikać i jak to się dzieje, że nasza skóra się starzeje.

uroda fotolia

Głównym problemem w przypadku twarzy jest jej złożona struktura. Twarz to bowiem nie tylko skóra, dlatego działanie wyłącznie zewnętrzne w postaci używania kremów czy zabiegów kosmetologicznych, tak naprawdę na niewiele może się przydać. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie zapomnimy o tym, co najważniejsze, czyli o samej twarzoczaszce. To właśnie do niej przyczepione są mięśnie, które łączą się z powięziami, więzadłami, a dopiero na samym końcu – skórą. Z wiekiem zmianie ulega każda z tych składowych. To dlatego, zdaniem specjalistów, w przypadku twarzy trzeba zajrzeć i zadziałać nieco głębiej.

Jak zachować młodość na dłużej?  – Wiek i słońce

Zdaniem doktora Marka Wasiluka z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium, wiek i słońce to właśnie dwie główne przyczyny starzenia się twarzy. – Oznaki starzenia się skóry, takie jak zmarszczki, przebarwienia, popękane naczynka i wiotkość „zawdzięczamy” niekorzystnym efektom działania promieni słonecznych – tłumaczy doktor Marek Wasiluk. – Tymczasem za samo opadanie skóry odpowiada upływający czas, w trakcie którego ulegają stopniowemu upośledzeniu komórki organizmu, nie tylko skóry, ale również kości i mięśni. To dlatego próby działania na samą skórę spowodują, że osiągniemy efekt starej twarzy z odmłodzoną cerą. Z kolei efekt działania wyłącznie na warstwy wewnętrzne będzie taki, że twarz zacznie wyglądać młodziej, jednak sama cera pozostanie stara i zniszczona. Chcąc uzyskać efekt pełnego odmłodzenia, konieczne jest jednoczesne zadziałanie na dwóch poziomach, co z kolei jest związane z koniecznością użycia zupełnie różnych metod (innymi działamy na części wewnętrzne, a innymi na skórę).

Jak zachować młodość na dłużej? – Unoszenie i uzupełnianie

Jeśli chodzi o odmłodzenie samej skóry, tutaj zadanie do wykonania jest stosunkowo proste. Efekt odświeżenia możemy uzyskać, używając lasera frakcyjnego czy osocza bogatopłytkowego, z kolei naprężenia – przy użyciu botoksu. Natomiast w przypadku warstw pod skóra trzeba zacząć przeciwdziałać temu, co się z nią dzieje. Opadającą skórę i powieki trzeba unieść i napiąć. „Dolinę łez” powstającą w efekcie zaniku tkanki tłuszczowej, trzeba uzupełnić. – Metod możliwych do wykorzystania jest tak naprawdę bardzo wiele – zapewnia doktor Marek Wasiluk. – Można zadziałać zarówno kwasem hialuronowym czy polimlekowym, a w pewnych miejscach nawet wypełniając tłuszczem, naciągając nitkami czy urządzeniami typu frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. Ale wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki jest stopień nasilenia problemu oraz od wieku pacjenta.

U osób młodszych z reguły wystarczy użycie metod naturalnych, jak choćby rozgrzewanie czy napinanie metodami, takimi jak frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa czy zabieg HIFU. Może to jednak okazać się niewystarczające w przypadku osób starszych – im więcej mamy lat, tym z większymi zanikami mamy do czynienia. W takich przypadkach trzeba rozpatrzyć aplikację kwasu polimlekowego, kwasu hialuronowego czy nici. Najbardziej naturalny efekt można uzyskać dzięki optymalnemu połączeniu kilku różnych metod.

Dwie oznaki starzenia się skóry, omówione w artykule, idą ze sobą w parze. Choć w przypadku osób ok. 30 roku życia można mówić zazwyczaj o odrobinie zniszczonej cerze, to już u 40-letnich i starszych, oba te problemy występują razem, w związku z czym konieczne jest działanie dwutorowe. W ten sposób możliwe jest bardzo mocne odmłodzenia – zarówno samej cery, jak i kształtu twarzy. Więcej o tym, jak i o wielu innych problemach urodowych, można dowiedzieć się z najnowszej książki doktora Marka Wasiluka pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk ‒ specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  13 listopada 2015 11:30

  Ja unikam słońca od ubiegłego roku. Po 30 r.ż. myślę, że to dobra decyzja 🙂

  Odpowiedz
 2. bbo  13 listopada 2015 11:52

  Ja nie unikałam w czasie ciąży i… plamki zostały.

  Odpowiedz
 3. lilkawodna  13 listopada 2015 17:54

  Ja robię podobnie jak Zanett:-)!

  Odpowiedz
 4. Aneta  18 listopada 2015 12:55

  Ja jeszcze nie unikam słońca, ale w końcu przyjdzie na to czas 😉

  Odpowiedz
 5. Patriszia  21 listopada 2015 18:17

  Również nie unikam słońca, wiem że to błąd, ale czasem się nie da.

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  7 grudnia 2015 10:37

  Interesujący artykuł.

  Odpowiedz
 7. Gravity  15 grudnia 2016 14:05

  Polecam wypróbować krem od Vichy slow age – seria powstała właśnie dla kobiet, które chcą opóżnić precesy starzenia.Składniki o działaniu oksydacyjnym (tzw. przeciwutleniacze) usuwają z organizmu wolne rodniki, spowalniają proces starzenia oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne.Używam i potwierdzam działanie – super!

  Odpowiedz
 8. Paulina  15 września 2017 09:43

  Ja z własnego doświadczenia wiem, że duże znaczenie mają zabiegi w La Pelle Jelenia Góra.
  cenię skutecznośc, dobrą cenę i kiedy coś naprawde robi na mnie wrażenie
  z tym miejscem tak własnie jest!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany