Jak zachować dobrą pamięć i umiejętność koncentracji?
Zdolność do skupienia uwagi i dobra pamięć to kluczowe kwestie dla efektywnego wykonywania codziennych obowiązków oraz nauki. Kiedy pojawiają się problemy z koncentracją, zaczynamy działać mniej sprawnie, a wykonywanie prostych do tej pory zadań przychodzi nam z trudnością. Pojawia się błędne koło: stres generuje problemy z koncentracją, a te dodatkowo zwiększają niepokój i poczucie, że nie poradzimy sobie z nawałem obowiązków.
Zaczynamy działać chaotycznie, a przeciążony układ nerwowy funkcjonuje coraz gorzej. Pojawiają się luki w pamięci i trudności z zapamiętywaniem nowych informacji, co szczególnie źle wpływa na samopoczucie osób, które nadal się uczą, a więc na przykład studentów. Problemy z koncentracją i pamięcią to także częsta sytuacja wśród osób starszych.
Problemy z koncentracją – jak sobie z nimi poradzić?
Kto nie doświadczył sytuacji, kiedy musi coś zrobić „na już” albo nazajutrz ma ważny egzamin, a nie potrafi się na niczym skupić, a już najmniej na zrobieniu tego, co w danej chwili jest najważniejsze? Koncentracja to podstawa dobrych efektów w pracy i dobrych wyników w nauce.
Kiedy nasze myśli rozpraszają się na milion różnych spraw, a my staramy się zrobić coś, co najmniej nas w danym momencie interesuje, niepowodzenie jest gwarantowane. Dodatkowo, gdy zmuszamy się do nauki czy zrobienia pilnego projektu, nasz mózg może w którymś momencie odmówić współpracy. Każde urządzenie eksploatowane ponad miarę, nieustannie i na pełnych obrotach, może się w końcu „przegrzać”, a nasz mózg to w pewnym sensie skomplikowana maszyneria, która wymaga odpowiedniego „zasilania” (wartościowego pod względem odżywczym jedzenia oraz tlenu) i – przede wszystkim – odpoczynku.
Dlatego, gdy pojawiają się z koncentracją, warto zrobić sobie przerwę i pójść na spacer, żeby dotlenić organizm. W trakcie sesji czy trudnego czasu w pracy warto suplementować elektrolity, szczególnie magnez i potas, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a więc także mózgu. Można też wypróbować ćwiczenia na koncentrację uwagi. Są one przydatne szczególnie dla seniorów, którzy chcą zachować jasność umysłu do późnego wieku, ale robić je może – a nawet powinien – każdy.
Proste ćwiczenia na koncentrację
Koncentracja uwagi to umiejętność skupienia się na tym, co w danym momencie robimy. Jest wiele sposobów, by zwiększyć zdolność koncentracji, a jednocześnie usprawnić pamięć. Najprostsze to:
- szukanie szczegółów różniących dwa obrazki
- układanie puzzli
- zapamiętywanie szczegółów obrazka albo słów
- mnożenie, dodawanie i inne zadania matematyczne
- powtarzanie wyrazów od tyłu
- ćwiczenie uważności podczas codziennych, banalnych prac, jak na przykład zmywanie naczyń – skupiamy się na „tu i teraz”
- szukanie błędów w tekście
- rysowanie i rozwiązywanie labiryntów
- rozwiązywanie logicznych łamigłówek i krzyżówek
Pamiętajmy też o właściwym oddychaniu. Niedotleniony mózg pracuje znacznie wolniej i gorzej.