Jak zabezpieczyć się przed suchym powietrzem?
Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie się przed dolegliwościami zdrowotnymi związanymi z przesuszeniem powietrza. Warto z nich korzystać nie tylko w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ spadkowi poziomu nawilżenia sprzyja również wykorzystywana latem klimatyzacja.
1. Nawilżanie dróg oddechowych
Ryzyko chorób układu oddechowego można ograniczyć poprzez nawilżanie śluzówki. W tym celu nie są potrzebne żadne leki, ponieważ bardzo dobrze sprawdzają się domowe metody,
w tym płukanie gardła wodą z miodem. Szczególnie polecany jest miód lipowy i spadziowy z drzew iglastych. Znakomite rezultaty przynoszą również inhalacje z użyciem olejków eterycznych, np. sosnowego, szałwiowego lub herbacianego. Do inhalacji można wykorzystać także sól, zarówno tę kuchenną, jak i leczniczą, np. bocheńską. Tego typu zabiegi nawilżają śluzówkę nie tylko gardła, ale i nosa, dzięki czemu znajdujące się w nim rzęski lepiej spełniają swoją funkcję.
2. Krople i kompresy na oczy
W aptekach dostępne są specjalne krople zapobiegające wysychaniu oczu, określane mianem “sztucznych łez”. Okuliści zwracają uwagę na to, że preparaty te można zastąpić zwykłą solą fizjologiczną, która jest bezpieczna nawet dla niemowląt. Przekrwionym oczom ulgę przyniosą również okłady z kwasu bornego. Zakupiony w aptece roztwór należy lekko podgrzać, a następnie zwilżyć nim waciki albo płatki kosmetyczne. Tak przygotowany kompres powinno się trzymać na powiekach przez około 15 minut.
3. Kosmetyki zapobiegające wysuszeniu skóry i włosów
O skórę i włosy można zadbać poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sięgać po preparaty, które zawierają w swoim składzie aloes, kwas hialuronowy, pantenol, algi morskie i mleczko pszczele, ponieważ są to substancje o działaniu nawilżającym i odżywczym. Dostarczają skórze i włosom witamin, składników mineralnych i aminokwasów, które zwiększają ich odporność na negatywny wpływ czynników środowiskowych.
4. Nawadnianie organizmu
Organizm potrzebuje nawilżenia nie tylko od zewnątrz, ale i od środka, dlatego ważnym elementem walki ze skutkami suchego powietrza powinno być przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Minimalna dzienna dawka wody, jakiej potrzebuje dorosły człowiek, to 1,5 l., ale w przypadku osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie znacznie wzrasta. Część dietetyków zaleca dostosowanie ilości spożywanych płynów do wagi i wypijanie codziennie 30 mililitrów wody na 1 kg masy ciała.
5. Poprawa wilgotności powietrza
W utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia pomaga regularne wietrzenie mieszkania. Można także postawić na rośliny nawilżające powietrze. Ponadto istnieje kilka domowych metod poprawy wilgotności, np. wieszanie na grzejnikach mokrych ręczników lub hodowanie odpowiednich roślin doniczkowych. Jednak najlepszy efekt można uzyskać dzięki urządzeniom nawilżającym powietrze. Przed zakupem warto rozważyć, czy lepszym rozwiązaniem będzie sam nawilżacz czy urządzenie, które nawilża, a jednocześnie oczyszcza powietrze. Nawilżacze powietrza na ranking-oczyszczaczy.pl są uszeregowane według ich zmierzonej wydajności względem innych popularnych nawilżaczy. Na pierwszym miejscu znajdują się modele posiadające najlepszą wydajność względem ceny.