Jak zabezpieczyć jedzenie podczas transportu?
Każdy punkt gastronomiczny serwujący jedzenie na wynos powinien posiadać na magazynie opakowania jednorazowe. Nieodpowiednie zabezpieczenie potrawy na czas przewozu może skutkować nie tylko uszkodzeniem jedzenia, ale także może narazić zdrowie klientów. Co więcej, żywność to nie tylko walory smakowe, ale także estetyczne.
Opakowania jednorazowe do przewozu żywności
Opakowania gastronomiczne jednorazowe najczęściej wykorzystywane są w barach typu fast-food, ale coraz częściej inne lokale stosują je do wydawania posiłków na wynos. Na rynku dostępne są dwa rodzaje pudełek – z tektury i plastiku. Oba te rodzaje sprawdzają się przy przewożeniu innego typu produktów. Najważniejsze, aby opakowania przeznaczone do transportu żywności posiadały odpowiednie atesty oraz nie zmieniały smaku potraw. Opakowania jednorazowe to mniejsze zużycie wody oraz zaoszczędzony czas pracowników.
Planując transport, należy pamiętać, aby starać się przedłużyć przydatność żywności do spożycia oraz zapewnić odpowiednie warunki podczas załadunku i rozładunku produktów. Warto pamiętać, że pojazd transportujący jedzenie może drgać, a wraz z nim zawartość pudełek, wobec czego opakowania te muszą zabezpieczać posiłek przed uszkodzeniem wynikającym z nadmiernych wstrząsów.
Pudełka w gastronomii możemy podzielić ze względu na typ dostarczanych potraw. Wyróżnić można opakowania na burgery, kartony do pizzy, pudełka na tortille, tacki na zapiekanki, boxy i kubełki na kebaby lub inne mięso, opakowania do wyrobów cukierniczych oraz pudełka z okienkiem, a nawet kubki. To, w jakich pudełkach transportujemy żywność, zależy zarówno od potrzeb gastronomicznych, jak i grupy docelowej klientów.
Opakowania z tworzywa sztucznego
Do pakowania żywności zazwyczaj stosuje się produkty wykonane z tworzywa sztucznego takiego jak polietylen, polistyren czy styropian, które ułatwiają transport dania do klienta. Są niezwykle lekkie i wytrzymałe, aczkolwiek nie są przyjazne środowisku w takim stopniu jak opakowania z kartonu. Co więcej, pudełka tego typu są sztywne, przez co potrzebują dużo miejsca w magazynie.
Jednak już w maju 2023 zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa SUP (Single Use Plastics), która zakazuje produkcji, dystrybucji oraz używania opakowań styropianowych (EPS). Pomimo ogromnej popularności tego – zakazanego już – rozwiązania, lepsze będą ekologiczne opakowania tekturowe.
Pudełka z kartonu
Pudełka tekturowe świetnie sprawdzą się jako opakowania do pizzy, zapiekanki, hamburgerów, ale także do różnego typu słodkości jak ciasta czy pączki.
Aby zapakować słodkie produkty, polecamy opakowania z okienkiem. Klient będzie mógł podziwiać wygląd ciasta czy innych słodkości zarówno na wystawie, jak i zamawiając wyrób na wynos.
Tłuste potrawy, takie jak frytki, bardzo często podawane są w opakowaniach papierowych, pokrytych specjalną tłuszczoodporną powłoką, która nie chłonie tłuszczu i co ważniejsze – nie przecieka. Co więcej, powłoka ta sprawia, że do żywności nie przenikają szkodliwe dla zdrowia substancje.
Kartonowe pudełka na pizzę zabezpieczają potrawę podczas transportu, a także mają wpływ na jakość produktu. Opakowania na pizzę wykonane z tektury fali B są dwa razy grubsze niż te wytworzone z fali E. Oznacza to, że grubszy karton dłużej trzyma ciepło i jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Przy pakowaniu pizzy, bardzo ważne jest, aby pod nią położyć folię lub półpergamin, gdyż tego wymagają przepisy sanitarne, a co więcej sprawi to, że pizza nie będzie przywierać do tektury.
W przypadku wysyłki jedzenia w słoikach konieczne będą pudełka o wzmocnionym dnie i ściankach zewnętrznych, gdyż tylko one gwarantują odporność na uszkodzenie zawartości.
Ten rodzaj opakowań jest bardzo praktyczny i bardzo dobrze trzyma temperaturę. Jako że pudełka z kartonu dostarczane są do samodzielnego złożenia, nie zajmują dużo przestrzeni magazynowej. Ogromną zaletą tekturowych opakowań na żywność jest ich biodegradowalność i możliwość poddania recyklingowi.
Pudełka z trzciny cukrowej w gastronomii
Opakowania z trzciny cukrowej, czyli bagassy, są biodegradowalne i można poddać je recyklingowi. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć długie utrzymanie odpowiedniej temperatury dania.
Jeśli mamy do przewiezienia owoce takie jak maliny lub borówki, możemy do tego użyć pudełka z trzciny, które dostępne są w wersji otwartej. Ponadto posiadają one odpowiednie otwory, przez które odprowadzany jest nadmiar wilgoci i pomagają w utrzymaniu odpowiednia temperatury, dzięki temu owoce dłużej zachowują swoją świeżość.
Kubki jednorazowe
Koniecznie musimy zaopatrzyć się w jednorazowe kubki na zimne napoje, jak i w kubki z wieczkiem przeznaczone do gorących napojów. Dostępne są kubki wykonane z papieru, plastiku lub styropianu. Planując transport ciepłych lub zimnych napojów warto zainwestować także w tekturową tackę, w którą możemy włożyć kubki. Dzięki temu będą stabilnie stały oraz będą łatwiejsze do przenoszenia.
Pudełka na butelki
W przypadku przewozu butelek szklanych, przykładowo z winem, polecamy pudełka ze sztywnej tektury, które będą dostosowane do ciężaru zawartości. Możemy postawić na pudełka z nadrukiem, które idealnie sprawdzą się jako pudełko prezentowe.
Opakowania z własnym nadrukiem
Jednorazowe opakowania na wynos to doskonały sposób na reklamę firmy. Wydrukowane logo na pudełku buduje świadomość marki, a ponadto klienci szybciej zaczynają kojarzyć naszą restaurację. Spora część osób publikuje w mediach społecznościowych zdjęcia jedzenia, co zwiększa zasięg naszej reklamy. Co więcej, eleganckie opakowanie wpływa na lepszy wygląd produktów.
Sposoby na zabezpieczenie jedzenia
Opakowania wykorzystywane do transportu jedzenia to niezwykle przydatne produkty w gastronomii. Są atrakcyjne cenowo, a ponadto dają możliwość nadruku na opakowaniach, co w praktyce oznacza, że niskim kosztem zyskujemy reklamę naszego lokalu.
Wybierając opakowania do swojej gastronomii, możesz zdecydować się na kilka rozmiarów każdego typu, tak aby być przygotowanym na każdą sytuację.