Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Zbyt gwałtowna utrata masy ciała może wywołać szereg problemów zdrowotnych, od efektu jo-jo, przez brak energii, wypadanie włosów i osłabienie paznokci, aż po utratę miesiączki. Jeżeli ostatnio przesadziłaś z odchudzaniem lub dużo schudłaś z powodów zdrowotnych, może Ci się to przydarzyć. Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Spis treści:

Brak miesiączki to problem, którego nie należy lekceważyć. Jeżeli okres nie pojawia się długo, może doprowadzić do wielu kłopotów zdrowotnych, takich jak zmiany w strukturze kostnej, nie mówiąc już o problemach z zajściem w ciążę. Jeżeli gwałtowny spadek masy ciała wywołał u Ciebie zatrzymanie miesiączki, zobacz, jak przyspieszyć okres . Poniżej znajdziesz porady  jak wywołać okres po odchudzaniu.

Jak wywołać okres po odchudzaniu pokazuje kobieta w kalendarzu

 

Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Przede wszystkim brak miesiączki nie jest chorobą jako taką, a raczej skutkiem jakichś nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu. Naturalne, babcine sposoby na to, jak przyspieszyć okres, nie są więc najlepszą drogą – przede wszystkim powinnaś sobie uświadomić, dlaczego miesiączka zanikła.

Miesiączka jest oznaką płodności kobiety. Jeżeli nasz tryb życia nagle się zmienia – zaczynamy uprawiać znacznie więcej sportu, mniej jeść czy żyć w warunkach permanentnego stresu – organizm na wszelki wypadek stara się zabezpieczyć przed ciążą, której mógłby po prostu nie utrzymać. Gdy dostarczamy sobie zbyt mało energii, powodujemy duży stres organizmu. Podwzgórze mózgu, otrzymując sygnały o niedostatecznej ilości dostarczanej energii, może po prostu zatrzymać pracę jajników, uznając, że lepiej skupić się na utrzymaniu układów niezbędnych do przeżycia! Dlatego gwałtowny spadek masy ciała, szczególnie wywołany restrykcyjną dietą, często sprawia, że okres zanika. Co więc zrobić, by powrócił?

Stosować zdrową, zbilansowaną dietę

Nie chodzi o to, by wrócić do niezdrowych przyzwyczajeń żywieniowych, musisz jednak dać swojemu organizmowi „paliwo”. Jeżeli schudłaś za bardzo, powinnaś przytyć parę kilo. Sprawdź, czy Twoje BMI znajduje się między 18,5 a 24,9. Jeżeli jest niższe, powinnaś nieco przybrać na wadze. Zatrzymanie miesiączki może się też zdarzyć u kobiet, które w krótkim czasie znacznie przytyły.

Ważne są nie tylko kilogramy, ale też to, co jesz. Aby miesiączka powróciła, Twoja dieta musi być wręcz doskonała – zarówno pod względem energetycznym, jak i odżywczym. Powinna zawierać białka, węglowodany złożone, witaminy i minerały, błonnik oraz zdrowe tłuszcze – najlepiej roślinne. Olej lniany, orzechy czy oliwa z oliwek powinny pomóc Twojemu organizmowi powrócić do równowagi.  Do utrzymania prawidłowej równowagi hormonalnej potrzebne są też cynk, witaminy z grypy B, żelazo oraz siarka.

Kolejnym powodem zatrzymania się okresu przy zbyt restrykcyjnej diecie jest… zanik tkanki tłuszczowej, która produkuje estrogen. Z tego to powodu wiele sportsmenek, które dostarczają organizmowi odpowiednią podaż kalorii, ale nie mają odpowiedniego procentu tkanki tłuszczowej, ma problem z utrzymaniem okresu. Ćwicząc zbyt dużo i spalając więcej kalorii, niż spożywasz, zaburzasz też poziom leptyny, a podnosisz poziom hormonów stresu. To również nie sprzyja równowadze hormonalnej.

Zatrzymanie okresu może też wystąpić przy diecie niskowęglowodanowej, a to z powodu braku glukozy. Jest ona konieczna do zmiany w wątrobie hormonu T4 w T3. Hormon T3 jest niezbędny do produkcji estrogenu. Gwałtowne zmniejszenie ilości węglowodanów w diecie może spowodować niedoczynność tarczycy, a w konsekwencji niedobór hormonu T3 i brak jajeczkowania.

Warto więc skorzystać z pomocy dietetyka, który będzie w stanie określić, jakich zniszczeń dokonuje w Twoim organizmie obecna dieta i jak wprowadzić nowy, prozdrowotny styl odżywiania.

Dać sobie czas

Im dłużej się odchudzałaś, tym więcej czasu organizm potrzebuje na powrót do normy. Nie da się dokładnie określić, ile czasu zajmie powrót organizmu do hormonalnej równowagi – każda z nas ma swój własny biologiczny rytm. Zadbaj więc o siebie, ale nie stresuj się zanadto – permanentny stres również może prowadzić do zatrzymania miesiączki, możesz więc wpaść w prawdziwe błędne koło!

Skorzystać z pomocy lekarza 

Jeżeli minęło kilka miesięcy, odżywiasz się w zdrowy, zbilansowany sposób, ale wciąż nie masz okresu, warto poradzić się ginekologa. Lekarz wykluczy inne przyczyny zatrzymania miesiączki. Przyczyną zatrzymania miesiączkowania może być wiele chorób – zarówno infekcje układu rozrodczego, polipy czy torbiele jak i choroby ogólnoustrojowe. Również leczenie rozmaitych chorób oraz jego przerwanie nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną i może rozregulować cykl miesiączkowy. Jeżeli ginekolog uzna, że zatrzymanie miesiączki nie jest spowodowane chorobą, a nagłym spadkiem wagi, może przepisać Ci leki hormonalne, regulujące cykl miesiączkowy.

Istnieją także naturalne sposoby na przyspieszenie miesiączki. Picie naparów z ziół takich jak nagietek czy czarna malwa, gorące kąpiele, ćwiczenia mięśni brzucha czy masaże mogą przyspieszyć pojawienie się okresu. Mówimy jednak o zdrowym, niewycieńczonym organizmie, który jest w stanie utrzymać ewentualną ciążę. Jeżeli Twoje zaburzenia gospodarki hormonalnej są wywołane niewłaściwą dietą, te sposoby raczej nie pomogą.

Jeżeli cierpisz na zaburzenia odżywiania lub po prostu zdajesz sobie sprawę, że Twoja dieta jest niewłaściwa, a mimo to zastanawiasz się, jak wywołać okres bez zmiany sposobu odżywiania, mamy dla Ciebie złą wiadomość: nie jest to możliwe. Sam zanik miesiączki nie jest zresztą największym problemem, jaki masz. Świadczy on o tym, że Twój organizm jest w złym stanie i należy zrobić wszystko, by go poprawić. Zadbaj o siebie, a Twój cykl miesiączkowy na pewno się ureguluje.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,51 z 5)
loading... zapisuję głos...