Jak wyrwać mleczaka? Kreatywne sposoby, czy wizyta u dentysty?

Jak wyrwać mleczaka? Prędzej czy później stajemy przed tym dylematem. W Internecie coraz popularniejsze stają się bardzo kreatywne sposoby wyrywania mleczaków. Sposób z klamką odszedł do lamusa, teraz można skorzystać z procy, czy nawet drona! O tym jak wyrywać mleczaki i czy kreatywnie zawsze oznacza bezpiecznie opowiadają eksperci

Spis treści:

Jak wyrwać mleczka

Jak wyrwać mleczaka?  – Na Robin Hooda, lot w kosmos lub dron

Pytanie jak wyrwać mleczaka towarzyszy rodzicom dzieci  w okresie między 6 a 12 rokiem życia i stanowi ważne przeżycie dla każdego dziecka, czego przykładem jest choćby mit o Zębowej Wróżce oraz bajki opowiadane na jej kanwie na dobranoc. Nie zawsze etap ten przebiega szybko i bezboleśnie, a dziecko gubi mleczaki wgryzając się w kanapkę lub jabłko. W związku z tym, wielu rodzicom przychodzą do głowy dość nietypowe metody na to, jak pozbyć się mleczaka. Niegdyś jedną z tych ekstremalnych była technika „na klamkę od drzwi”. W tym celu wykorzystywano nitkę, którą jednym końcem obwiązywano ruchomego zęba, a drugim klamkę i zamykano z rozmachem drzwi. Aktualnie niektórzy rodzice zamiast klamki stosują także inne narzędzia np. zdalnie sterowane obiekty latające m.in. popularne drony. Niektóre dzieci dokonują nawet autoekstrakcji za pomocą zabawkowej wyrzutni lub łuku i strzały. Na serwisie YouTube można znaleźć co najmniej kilkadziesiąt filmików demonstrujących metody na wyrywanie zębów. To rzeczywiście pomoc i frajda dla malucha czy może grozi mu jakieś niebezpieczeństwo?

Nietypowe przyczyny bólu zębów – przeziębienie i miesiączka?

Nietypowe przyczyny bólu zębów – przeziębienie i miesiączka?

Każdy, kogo chociaż raz w życiu bolał ząb wie, jak uciążliwe i nieprzyjemne jest to uczucie. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o tym dlaczego zęby mogą nasz boleć z powodu przeziębienia czy miesiączki, a także w

Domowe metody wyrywania mleczaków

– U wielu pacjentów królują tzw. domowe metody pozbycia się problemu stomatologicznego. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną, płukanie obolałych zębów whiskey czy wyrywanie zęba za pomocą klamki to tylko niektóre z nich. Dla dziecka wykorzystanie oryginalnego gadżetu np. drona do wyrwania zęba z pewnością jest czymś w rodzaju przygody. Przygody, która zamiast być bolesna i traumatyczna, staje się anegdotką do pochwalenia się przed rówieśnikami. Takie domowe metody można zastosować tylko wtedy, gdy zęby są bardzo luźno osadzone w tkankach. Należy też pamiętać, że każde dziecko ma inny próg odczuwania bólu. To, co dla jednego malucha będzie frajdą, drugiego zniechęci na zawsze do tematu usuwania zębów – mówi lek. stom. Przemysław Stankowski, autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

Jak wyrwać mleczaka? Poczekać czy usunąć?

Metody tej nie wyklucza także American Dental Association, jedna z największych organizacji stomatologicznych na świecie. Według stowarzyszenia, utrata zęba jest ważnym i ekscytującym przeżyciem w życiu każdego dziecka, a więc może generować negatywne lub pozytywne – w zależności od kontekstu – emocje. Już dawno stomatolodzy odkryli, że odwrócenie uwagi małego pacjenta i zastosowanie elementu zabawy, pozwala wyeliminować strach oraz indukować przyjemne doświadczenia kontaktu z dentystą. Aby jednak było to możliwe w przypadku takich niestandardowych technik, muszą być spełnione dwa warunki: dziecko musi wyrazić zgodę i nie bać się, a zęby muszą być już bardzo ruchome. O tym jak wyrwać mleczaka i o roli dziecka podczas tego procesu opowiada stomatolog: 

– Generalnie zasada jest taka, że powinniśmy cierpliwie poczekać, aż zęby drogą naturalnych procesów fizjologicznych wypadną same. Stanie się to prędzej czy później, choćby podczas przeżuwania pokarmów, czasami dziecko samo porusza zębem, by przyśpieszyć ten proces. Tak naprawdę to przede wszystkim ono potrafi najlepiej ocenić stopień ruchomości i bólu. Można też częściej szczotkować zęby, by ząb jeszcze bardziej obluzował się na korzeniu. Jest to najbardziej bezpieczny i naturalny dla naszego organizmu sposób, aby zęby mleczne ustąpiły miejsca tym stałym. Jeśli jednak nie są ruchome, w żadnym razie nie możemy pozbywać się ich samodzielnie, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić zawiązki zębów stałych, co grozi zaburzeniami wzrostu kości w jamie ustnej – radzi stomatolog.

Co jednak, jeśli ząb jednak nie chce samodzielnie wypaść, a dziecko odczuwa spory dyskomfort i stres? Należy zgłosić się do gabinetu stomatologa. Specjalista profesjonalnie, szybko i bezboleśnie usunie ząb, a dziecko poddane znieczuleniu za pomocą komputera lub gazu rozweselającego wyjdzie z gabinetu tylko z pozytywnymi wspomnieniami.

– Najważniejszą kwestią przy domowych sposobach na mleczaki jest zachowanie higieny. Po usuniętym zębie pozostaje czasami dość spora ranka, która może ulec zakażeniu. Dlatego po pozbyciu się mleczaka, czy to naturalnie, czy z pomocą drona, zalecamy przepłukanie ust czystą wodą i ewentualnie antybakteryjną płukanką dla dzieci. Pomocne mogą okazać się również tabletki do ssania na ból gardła o działaniu przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym – tłumaczy dr Stankowski.

Dzięki temu zarówno rodzice, jak i dzieci unikną nieprawidłowości w jamie ustnej w przyszłości.

Ekstrakcja mlecznych zębów trzonowych u dzieci poniżej 8 roku życia niesie ryzyko poważnych komplikacji m.in. asymetrii i wady zgryzu np. stłoczeń wtórnych, spowodowanych przedwczesną utratą mlecznych trzonowców. Poza tym usuwając zęba samodzielnie, może się okazać, że nie usuniemy go w całości – ostrzega ekspert.

***

Informacje o ekspertach:

Dorota i Przemysław Stankowscy to dentyści z wieloletnim stażem, członkowie m.in. Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej i American Academy of Periodontology. W Poznaniu prowadzą swoją własną praktykę dentystyczną specjalizującą się m.in. w leczeniu implantologicznym i estetycznym.

Nietypowe przyczyny bólu zębów – przeziębienie i miesiączka?

Nietypowe przyczyny bólu zębów – przeziębienie i miesiączka?

Każdy, kogo chociaż raz w życiu bolał ząb wie, jak uciążliwe i nieprzyjemne jest to uczucie. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o tym dlaczego zęby mogą nasz boleć z powodu przeziębienia czy miesiączki, a także w

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  29 stycznia 2016 08:05

  Czasami same wypadają, czasami trzeba im pomóc

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  29 stycznia 2016 10:06

  Mam nadzieję ,że moim dzieciom mleczaki same wypadną 🙂

  Odpowiedz
 3. bbo  29 stycznia 2016 12:02

  Można sposobem, ale warto też oswajać dziecko z dentystą.

  Odpowiedz
 4. Aneta  29 stycznia 2016 13:01

  Pamiętam, że moje mleczaki same powypadały 😉

  Odpowiedz
 5. martus2833  29 stycznia 2016 15:39

  Bardzo wcześnie straciłam swoje mleczaki. Nie wspominam tego jakoś bardzo traumatycznie 🙂 Zawsze radziłam sobie bez pomocy dorosłych.

  Odpowiedz
 6. Jaworka  29 stycznia 2016 16:28

  U mnie jak na razie z lekką pomocą własną wypadają dzieciom ale do dentysty i tak chodzimy

  Odpowiedz
 7. Żanett  31 stycznia 2016 10:23

  Sposób „na klamkę od drzwi” pamiętam bardzo dobrze 😀 Mistrzem w zamykaniu drzwi była tata, który zawsze narobił takiego zamieszania, zagadywał mnie, pokazywał dziwne miny, że nawet nie wiedziałam, kiedy ząb wisiał już na nitce u klamki 🙂

  Odpowiedz
 8. lilkawodna  31 stycznia 2016 10:35

  Przydatny artykuł. Mojej córce dopiero wychodzę ale już wiem co mnie czeka.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  1 lutego 2016 13:34

  Moja siostrzenica jest na etapie wypadania mleczaków. Póki co idzie gładko ;p

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany