Jak wyrównać opaleniznę? Skuteczne sposoby na wyrównanie opalenizny

Jesteśmy już na półmetku lata. Część z nas urlopy ma już za sobą, niektórzy wciąż odliczają do swojego wymarzonego odpoczynku. Letnia opalenizna i kąpiele słoneczne to coś, co wiele z nas uwielbia i praktykuje (mamy nadzieję, że z rozsądkiem!). Problem zaczyna się, gdy opalenizna zaczyna nierówno schodzić lub gdy opaliliśmy się nierównomiernie ze względu na strój, przyśnięcie na plaży (zdarza się!) lub po prostu skłonność niektórych części ciała do szybszego łapania promieni słońca. Jak wyrównać opaleniznę? Co zrobić, żeby pozbyć się nieestetycznych nierówności?

Spis treści:

Opalenizna nie zawsze wychodzi nam tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Niektóre fragmenty ciała intensywniej się opalają, szybciej więc ciemnieją (np. kolana, łokcie), inne wolniej. Wycięty strój kąpielowy pozostawia nieopalone fragmenty skóry, a nogi są o wiele jaśniejsze od rąk… Zdarza się też, że nawet podczas krótkich wyjść na spacer, miejsca wyeksponowane na słońce – ręce i szyja – szybko łapią opaleniznę i wyraźnie odcinają się od reszty ciała. Nierównomierna opalenizna to także problem nierównego schodzenia skóry po opalaniu. Robią się wtedy nieestetyczne plamy. Dzisiaj odpowiadamy na pytanie jak wyrównać opaleniznę, by cieszyć się pięknym i równomiernym złocistym odcieniem skóry?

Jak wyrównać opaleniznę?

Nierówna opalenizna jak sobie z nią poradzić?

Sposobów na to jak wyrównać opaleniznę jest mnóstwo, znamy te najskuteczniejsze i za chwilę się z nimi podzielimy. Nierówna opalenizna może być wynikiem “złapania” promieni słońca podczas codziennych zajęć – wtedy odcina nam się np. krótki rękaw od koszulki, tego, że niektóre miejsca szybciej się opalają lub nierównego schodzenia skóry. W zależności od tego, jaka jest przyczyna, należy zastosować inne, odpowiednie sposoby.

Jak wyrównać opaleniznę, gdy zeszła skóra?

To jedna z najpopularniejszych przyczyn nierównej opalenizny. Podczas opalania złocisty kolor przybiera jedynie wierzchnia część skóry. Naturalnie, w ciągu około 28 dni komórki z najgłębszych warstw naskórka, stopniowo przesuwają się ku górze, powoli obumierają i samoistnie się złuszczają. Dlatego też opalenizna nie jest trwała i wraz ze złuszczaniem się naskórka, zanika również złocisty odcień skóry wracając do naturalnego koloru. Jeżeli przesadziliśmy ze słońcem, to naturalną reakcję będzie schodzenie skóry po opalaniu. Podczas tego procesu na ciele pojawią się nieestetyczne plamy. Możemy to przyspieszyć, stosując peeling, który złuszcza dokładnie skórę i przyspiesza pozbywanie się martwego naskórka. Polecamy stosowanie gruboziarnistych peelingów. Jeżeli lubisz domowe kosmetyki, to wypróbuj peelingu kawowego lub cukrowego.

Jak wyrównać opaleniznę samoopalaczem?

Czeka Cię ważna impreza lub większe wyjście, a Twoja skóra jest nierównomiernie opalona? Na pewno zależy Ci, żeby ją wyrównać i wyglądać olśniewająco. Mogą Ci w tym pomóc produkty brązujące. Zastanawiasz się, co wybrać – samoopalacz czy balsam brązujący. Jeżeli zależy Ci na szybszym efekcie, sięgnij po samoopalacz. Balsam brązujący nie przyniesie efektu od razu po pierwszym użyciu. Skóra po nim brązowieje stopniowo, więc ostateczny efekt uzyskasz dopiero po kilku aplikacjach. Przed aplikacją samoopalacza wykonaj dokładny peeling.

jak wyrównać opaleniznę samoopalaczem

Samoopalacz na wyrównanie opalenizny

To jedna z najprostszych metod na wyrównanie opalenizny – samoopalacz. Przed użyciem dokładnie wypeelinguj całe ciało, żeby było gładkie i lepiej przyjmowało kosmetyk. Jeśli w grę wchodzi uzupełnienie białych luk – nieopalonych fragmentów ciała – to pamiętaj o dokładności i precyzyjności. Najłatwiejsze w aplikacji są samoopalacze w piance lub sprayu. Pomijaj miejsca ciemniejsze, zbrązowione, staraj się nakładać warstwy ostrożnie – lepiej później dołożyć kosmetyk, niż od razu przesadzić.

Opalanie natryskowe – wyrównanie opalenizny

Gdy obawiasz się drogeryjnych samoopalaczy lub zależy Ci na wyjątkowo precyzyjnym nałożeniu produktu i idealnym efekcie, wybierz się do salonu na opalanie natryskowe. Podczas takiego zabiegu, specjalista dobierze poziom opalenia do stanu i koloru Twojej skóry. Z pewnością będzie wiedzieć, czego potrzebujesz i pomoże Ci osiągnąć odpowiedni efekt. Z opalania natryskowego mogą korzystać osoby o różnym typie karnacji. To gwarancja równomiernej opalenizny. Oczywiście opalanie natryskowe to okazjonalne rozwiązanie, ponieważ nie trzyma się zbyt długo i gdy schodzi to również może powodować nieestetyczne plamy.

Jak zredukować opaleniznę?

Samoopalacze i opalanie natryskowe to sposoby na nierówną opaleniznę, gdy chcemy iść w kierunku utrzymania złocistego odcienia skóry. Niekiedy jednak bardziej zależy nam na pozbyciu się plam, schodzącego naskórka lub chcemy rozjaśnić ciemny odcień opalenizny. W pierwszej kolejności należy wtedy wykonać dokładny peeling ciała. Tak, jak już wspominaliśmy, najlepiej sprawdzą się peelingi gruboziarniste. Wykonuj je co 2-3 dni. Już po pierwszym zabiegu zobaczysz różnicę, po kilku – skóra wróci do naturalnego stanu. Niestety, gruboziarniste peelingi świetnie sprawdzą się przy wyrównywaniu opalenizny ciała, ale na twarz lepiej ich nie stosować. Skóra na twarzy jest delikatniejsza, a taki peeling może spowodować podrażnienia.

Jak wyrównać opaleniznę twarzy

Jak pozbyć się opalenizny na twarzy?

Do redukcji lub wyrównania opalenizny twarzy najlepiej sprawdzi się maseczka rozjaśniająca oraz kremy rozjaśniające. Są delikatne i nie będą powodować podrażnień. Polecamy Wam wykonanie maseczki z cytryny i aloesu. To skuteczny domowy sposób na to jak wyrównać opaleniznę. Idealnie sprawdzi się na skórze twarzy. Do wykonania takiej maseczki potrzebujesz 2 łyżek soku z cytryny i 3 liści aloesu albo gotowego soku z aloesu lub żelu. Liście aloesu należy zmiażdżyć i ucierać z sokiem z cytryny do uzyskania jednolitej konsystencji. W przypadku żelu aloesowego lub soku po prostu wymieszaj oba składniki. Maseczkę nałóż na twarz i poczekaj aż wyschnie. Następnie zmyj ciepłą wodą. Oczyszcza skórę, redukuje opaleniznę i rozjaśnia cienie pod oczami. Można stosować 2-3 razy w tygodniu.

Jak wyrównać opaleniznę? Krem rozjaśniający przebarwienia

Kolejnym skutecznym, a przy tym wystarczająco delikatnym i łagodnym sposobem na wyrównanie opalenizny twarzy są kremy rozjaśniające przebarwienia. Stosuj je punktowo na ciemniejsze miejsce na skórze. Krem rozjaśniający przebarwienia nie będzie działał natychmiastowo. Należy przygotować się na codzienne, regularne stosowanie i efekt widoczny dopiero po pewnym czasie (w zależności od kremu i składników aktywny w jego składzie).

Na specjalne okazje

Jeżeli problem nierównomiernej opalenizny pojawił się tuż przed większym wyjściem, to jednym ze sposobów na poradzenie z nim sobie jest opalanie natryskowe, o którym już wspominaliśmy. Na natychmiastowe i krótkotrwałe rozwiązanie znamy też inne sposoby, które możesz wykonać samodzielnie w domu. W takiej sytuacji świetnie sprawdzą się kremy CC do nóg, olejki brązujące i rozświetlające lub tzw. “rajstopy w sprayu”. Możesz też wymieszać ulubiony balsam do ciała z podkładem. Taką mieszankę nałożyć np. na nogi. Skóra będzie miała wyrównany koloryt i będzie prezentować się estetycznie. To jednak sposób, który sprawdza się wyłącznie do pierwszego mycia, tak jak makijaż. Należy też uważać, by nie pozostawiać zabrudzeń, np. na jasnych krzesłach.

Jak wyrównać opaleniznę

Odpowiednie przygotowanie do opalania

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak więc, jeżeli chcesz uniknąć problemów z nierównomierną opalenizną, najlepiej jak przygotujesz się odpowiednio do opalania. Pamiętaj o zabezpieczeniu kremem z wyższym filtrem miejsc, które już są zabrązowione, resztę ciała pokryj kremem z niższym filtrem. Możesz też dodatkowo nanieść przyspieszacz. W ten sposób unikniesz pogłębiania się różnic w odcieniu skóry. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (71 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...