Jak wykryć raka – czyli najważniejsze badania profilaktyczne

Profilaktyka odgrywa niebagatelną rolę w leczeniu chorób nowotworowych. Niestety, statystyki nie napawają optymizmem. Polacy zbyt często zgłaszają się do lekarza za późno i lekceważą objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej.

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce wzrosła w przeciągu ostatnich paru lat. Dla kobiet największe zagrożenie stanowią: rak piersi, rak jelita grubego i rak płuca, a następnie nowotwory trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, nerki, żołądka oraz tarczycy. Mężczyźni w Polsce najczęściej zapadają na: raka płuca, raka gruczołu krokowego i raka jelita grubego, a w dalszej kolejności na nowotwór pęcherza moczowego, żołądka, nerki, krtani oraz na białaczkę. Wpływ na zapadalność na raka ma wiele różnych czynników – genetyczne, cywilizacyjne etc. Na wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwalają systematycznie wykonywane badania okresowe. Poznań, a w zasadzie jego mieszkańcy, mogą korzystać z tych badań w publicznych i prywatnych przychodniach zdrowotnych.

 

Podstawowe badania pomagające wykryć raka

 

Wiek pacjenta, stan jego zdrowia, obciążenia genetyczne, rodzaj nowotworu – to wszystko ma znaczenie przy doborze badań profilaktycznych. Niemniej istnieje pewien „żelazny” zestaw badań pozwalających na wczesne wykrycie raka:

 • morfologia – z krwi oznaczyć można m.in. markery nowotworowe,
 • USG – dotyczy różnych organów, np. narządów jamy brzusznej, piersi, tarczycy itp.,
 • cytologia – obowiązkowa u kobiet, pozwala wykryć raka szyjki macicy,
 • RTG klatki piersiowej – kluczowe badanie w diagnozowaniu raka płuc i śródpiersia oraz chłoniaków,
 • mammografia – badanie piersi zalecane głównie kobietom po 40. roku życia,
 • endoskopia – np. kolonoskopia, gastroskopia czy laryngoskopia,
 • tomografia komputerowa – umożliwia zlokalizowanie nawet niewielkich ognisk chorobowych,
 • samobadanie piersi,
 • samokontrola skóry.

 

Warto przypomnieć, iż odpowiednio wcześnie wykryty nowotwór jest uleczalny. W profilaktyce raka duże znaczenie mają też zdrowa dieta i aktywność fizyczna.

https://www.przychodniasynexus.pl/nasze-przychodnie/centrum-medyczne-synexus-poznan/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. emma  24 lipca 2019 21:13

  Pamiętajcie o regularnych badaniach, bez tego ani rusz taka prawda. Ja sama olewałam przez jakiś czas cytologię i potem nagle dowiedziałam się ze mam jakies duże zmiany w nabłonku, to przez wirusa hpv, stosowałam w trakcie leczenia tez zel papilocare, który poprawił moje wyniki

  Odpowiedz
 2. Tara  25 lipca 2019 08:09

  Warto też zaznaczyć, że na badania z NFZ czeka się miesiącami…
  Lepiej zapisać się wcześniej niż na ostatnią chwilę.

  Odpowiedz
 3. Blanka  27 sierpnia 2019 13:07

  Ja mam taką zasadę, że zawsze jak mnie coś niepokoi, a zwłaszcza w sferze intymności kobiecej to idę do lekarza. Podstawowe badania mam po porostu wpisane w kalendarz, a jak zapomnę to mąż mi przypomina, poza tym sama również się badam, w domu samobadanie piersi przeprowadzam każdego miesiąca w ten sam dzień cyklu, robię to z założoną rękawicą femi glove, badanie jest bardziej dokładne niż gołą dłonią. Wyedukowałam również przyjaciółkę, siostrę i mamę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany