Jak wykorzystać trawertyn we wnętrzach?

Trawertyn to naturalna skała osadowa, powstała głównie z kalcytu i aragonitu. Od tysięcy lat wykorzystuje się go jako materiał rzeźbiarski, ale dziś coraz chętniej także jako materiał do wykończenia wnętrz. Jak stworzyć udaną aranżację z trawertynem? Co warto wiedzieć o tym kamieniu? Sprawdźmy!

Jak wykorzystać trawertyn we wnętrzach

fot. Loewe Technologies – unsplash.com

 

 

 

Charakterystyka trawertynu

Zanim Cię zainspirujemy i pokażemy, jak można wykorzystać trawertyn we wnętrzach, warto dowiedzieć się trochę na jego temat. Otóż jest to kamień dekoracyjny, ceniony niemal na całym świecie. Architekci chętnie stawiają na niego przy tworzeniu aranżacji, bowiem jego walory estetyczne są naprawdę imponujące. Trzeba jednak pamiętać, że właściwości fizyczne nieco odbiegają od tych, które prezentuje granit, dlatego o trawertyn należy się dobrze zatroszczyć. Impregnacja odpowiednimi środkami sprzyja poprawie właściwości fizycznych i mimo iż jest to materiał dość kruchy i mało odporny na działanie wody, związków chemicznych czy na zarysowania, to jednak może zachwycać przez lata.

Gresy naśladujące kamień – przykłady aranżacji wnętrz

Gresy naśladujące kamień – przykłady aranżacji wnętrz

Odwołanie do natury jest jednym z trendów niewychodzących z mody w aranżacji wnętrz. Naturalne materiały zachwycają nie tylko ciekawym rysunkiem, ale także szykiem i wytwornością. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wykończenie powierzchni granitem

Trawertyn – inspiracje

Podoba Ci się trawertyn, ale nie do końca wiesz jak go wykorzystać? W jakich pomieszczeniach się sprawdzi? Poniżej prezentujemy garść przydatnych wskazówek. Niektóre mogą Cię naprawdę zaskoczyć!

  • Płyty trawertynowe w kuchni – z powodzeniem możesz go ulokować na ścianach albo stworzyć oprawę meblarską, np. parapet czy stolik. Za sprawą porowatej i oryginalnej struktury urządzona w ten sposób kuchnia będzie wyglądać nie tylko elegancko, ale i designersko. Nie należy też bać się połączeń z ciemnym drewnem czy szkłem – wówczas można jeszcze lepiej uwydatnić piękno tego kamienia.
  • Trawertyn w łazience – tak jak wcześniej wspomnieliśmy, za sprawą odpowiedniej impregnacji możesz z powodzeniem ulokować płyty nawet w łazience. Trawertyn doskonale współgra ze światłem i jasnymi barwami, dlatego bez trudu rozświetlisz i optycznie powiększysz nawet ponurą i niewielką łazienkę. Możesz położyć płytki na ścianach, stworzyć blaty czy okładzinę w zabudowanej wannie.
  • Płyty trawertynowe w salonie – to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie trawertynu. Dostępnych jest wiele różnych wersji kolorystycznych (sprawdź na: https://rrgranity.pl/), dlatego bez trudu dopasujesz go do swojej stylistyki wnętrz. Warto bowiem wiedzieć, że trawertyn świetnie współgra z klasycznymi aranżacjami, ale też z salonami w klimacie loftowym, modernistycznym czy tradycyjnym. Połącz go z drewnem, szkłem lub innymi kamieniami naturalnymi. Doskonale sprawdzi się jako okładzina na ścianach, zabudowa kominków, blat w jadalni czy parapet.

Poznaj ofertę płyt trawertynowych, a z pewnością urzeknie Cię ich struktura. Są niepowtarzalne, bardzo eleganckie i zarazem stylowe. Stwórz piękną aranżację i ciesz się zachwycającą estetyką wykończenia z trawertynem przez wiele lat. Pamiętaj, że te ciepłe odcienie doskonale zgrają się z każdą aranżacją wnętrza – w kuchni, salonie, łazience, jadalni czy korytarzu!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany