Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Uzależnienie od miłości jest jak narkotyk. Jakie są jego objawy? Czym tak właściwie jest? Jak z niego wyjść? Sprawdźcie!

Spis treści:

Jak przestać kochać „za bardzo”? Jak wyjść z uzależnienia od miłości i jak się odkochać? Czy to w ogóle jest możliwe? Wiele osób zadaje sobie te pytania i szuka odpowiedzi. Uzależnienie od miłości jest bardzo popularnym nałogiem. To także złożone zjawisko, a wyjście z niego nie polega na podjęciu kilku prostych decyzji. Tak jak w leczeniu innych uzależnień potrzebny jest długotrwały proces, którego celem będzie dotarcie do źródła problemu. Pomocna może być psychoterapia lub uczestnictwo w grupach wsparcia. Jednocześnie, ważnie jest, by pamiętać, że nikt nie zastąpi naszego zaangażowania! Co można zrobić samodzielnie? Od czego zacząć? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc podjąć właściwą decyzję. Sprawdź, jak wyjść z uzależnienia od miłości!

Jak wyjść z uzależnienia od miłości

pixabay.com

Czym jest uzależnienie od miłości?

Zespół angielskich badaczy dokonał przeglądu kilkudziesięciu badań przeprowadzonych między 1957 a 2016 rokiem. Okazało się, że istnieje mnóstwo dowodów na to, że na poziomie neurologicznym, biochemicznym i behawioralnym istnieje podobieństwo między uzależnieniem od miłości a uzależnieniem od np. kokainy. Naukowcy wyodrębnili 2 rodzaje uzależnień: pierwszy – zbliżony do normalnych objawów zakochania, ale z silniejszym „głodem” ukochanej osoby, drugi – objawiający się tym, że osoby tak silnie pragną się zbliżyć do obiektu swoich uczuć, że skłania je to do działań skrajnych, nieakceptowalnych społecznie, toksycznych. Pierwszy typ jest łagodniejszy i spotykany częściej. Wszystko łączy zaś jedno – brak umiejętności budowania satysfakcjonujących relacji oraz paniczny lęk przed samotnością. Z tego powodu trudno jest przerwać związek, który od dawna nie spełnia potrzeb obu partnerów. Każde uzależnienie wiąże się zaś z uczuciem chaosu, jakichś szkód wyrządzonych innym, własnemu zdrowiu lub życiu zawodowemu. Nałóg może zmienić życie nasze i bliskich w koszmar, kiedy obiekt zainteresowania nie odwzajemnia uczuć lub jest osobą toksyczną w związku.

Według badań uzależnienie od miłości jest rodzajem narkotyku. Stan ten popycha ludzi do zachowań skrajnych, ryzykownych i niebezpiecznych. Działa podobnie do alkoholu oraz narkotyków. Uzależnienie od miłości wiąże się z bardzo silnym pragnieniem, a gdy źródło nałogu znika, pojawiają się objawy odstawienia. Osoba kochająca „za bardzo” odczuwa natrętną potrzebę kontaktu z partnerem. Chce być coraz bliżej niego, zatraca się, rezygnuje ze swoich potrzeb. Gdy partner znika druga osoba nie ma już nic, zostaje tylko ból, uczucie pustki i głód miłości. Aby je zagłuszyć, osoba kochająca „za bardzo” nie chce zrezygnować z relacji, w obawie przed samotnością, odrzuceniem godzi się na wiele, nawet agresję lub zdrady. Obsesyjne kontroluje życie drugiej osoby i próbuje ją od siebie uzależnić. Nie potrafi zakończyć związku. Uzależnienie od miłości jest niezwykle skomplikowanym nałogiem, ale podobno można się z niego wyleczyć. Jak przestać kochać „za bardzo”? Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Jak wyjść z uzależnienia od miłości

pixabay.com

Jak wyjść z uzależnienia od miłości?

Wychodzenie z uzależnienia jest procesem długotrwałym. Polega na uczeniu się miłości własnej oraz nowych, zdrowych zachowań i umiejętności budowania dobrej relacji. Podobno wcale nie wymaga rezygnacji ze związku, jeśli obie osoby chcą walczyć o uczucie. Jak wyjść z uzależnienia od miłości? Pierwszym krokiem jest przyznanie się przed sobą i uznanie, że jest się uzależnionym, a następnie podjęcie decyzji o wyjściu z nałogu.

1) Przyznanie się do uzależnienia

Na początku trzeba przyznać, że jest się uzależnionym i nałóg przyjął kontrolę nad naszym życiem. Nie jest to łatwe, ale bez tego nie da się przejść kolejnych kroków. Kobietom często trudno przyznać się do uzależnienia, gdyż kojarzy się ono ze słabością i porażką. Tymczasem ta decyzja może być największym zwycięstwem, gdyż daje szansę na uzdrowienie własnego życia.

2) Określenie co jest czynnikiem uzależniającym

W następnym kroku należy zastanowić się, od czego tak naprawdę jesteśmy uzależnieni. Odpowiedź na to pytanie pozwoli zmierzyć się z problemem. Może to być toksyczny związek, z którego trudno się uwolnić; ustawiczne kontrolowanie partnera; zakochanie bez wzajemności; rozpamiętywanie dawnego związku; niemożność stworzenia stałej relacji i ciągłe romansowanie z kolejnymi osobami… Każda osoba powinna indywidualnie określić, od czego tak naprawdę jest uzależniona.

3) Sporządzenie listy strat

Kolejny krok to sporządzenie listy strat, które powoduje dalsze trwanie w nałogu. Być może to nieumiejętność stworzenia zdrowej relacji i związku, depresja lub życie w niezgodzie z samym sobą. Warto się nad tym zastanowić, spisać straty. Następnie dokładnie się im przyjrzeć. Sprawdzić, co zgubiliśmy, utraciliśmy przez nałóg.

4) Zerwanie kontaktu z tym, co uzależnia

Mówi się, że 4 krok jest najtrudniejszy dla osób uzależnionych. Polega na podjęciu decyzji o rezygnacji z czynnika uzależniającego i wzięciu odpowiedzialności za własne życie. To okres abstynencji, należy w nim unikać zachowań, które nie pozwalają wyjść z nałogu. Przykładowo, w wypadku kiedy rozpamiętuje się dawny związek, czeka na ruch dawnego partnera, należy odizolować się od tego. Zerwać całkowicie kontakt, usunąć osobę z portalów społecznościowych, wyrzucić numer telefonu, ograniczyć kontakt ze wspólnymi znajomymi i powiedzieć im, by nie wspominali o byłym. O tym jak zerwać – piszemy w naszym artykule:

5) Sporządzenie planu uzdrowienia

Kolejny krok polega na stworzeniu dwóch list: rzeczy, które mogą być pomocne w wychodzeniu z nałogu i należy z nich korzystać oraz czynników, jakie mogą utrudnić wyjście z uzależnienia a trzeba ich unikać. Należy się zastanowić, co może pomóc. Każdy musi indywidualnie opracować plan, gdyż sam najlepiej wie, co go podnosi na duchu, a co nie. Może być to np. zmiana otoczenia lub wyrzucenie pamiątek po dawnym związku, „oczyszczenie” domu.

6) Rozpoczęcie pracy nad rozwojem osobistym

Ostatni krok w pełni można zrealizować tylko gdy ma się energię i siłę, nie będąc już w czynnym uzależnieniu. To dobry moment na działania, które pomogą budować poczucie wartości, zdrową miłość oraz szacunek do własnej osoby. Świetnym pomysłem jest zrobienie czegoś dla siebie, np. pójście na ciekawe kursy. Szczególnie przydatne na tym etapie może być skorzystanie z pomocy specjalisty, np. osoby prowadzącej warsztaty rozwoju osobistego z psychoterapii. 

Jak wyjść z uzależnienia od miłości? Cały proces należy doprowadzić do końca, tylko wtedy można odnaleźć spokój duszy i szczęście. Terapia może pomóc uzdrowić relację z partnerem lub przygotować na nowy, dobry, udany związek. Kuracja w realizacji bywa procesem długim, trudnym i bolesnym. Trzeba się w niej nauczyć akceptacji i miłości własnej. Tylko wtedy związek będzie wyborem, a nie koniecznością.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku poważnych problemów, należy skonsultować się z psychologiem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...