Jak wyjść z pętli zadłużenia w 5 krokach?
Zaciąganie kolejnych zobowiązań przy jednoczesnym braku możliwości terminowej spłaty to najprostsza droga do pętli zadłużenia. W artykule wyjaśnimy, jak wyjść z niej w 5 prostych krokach.
Jak wynika z raportu Info Dług, zrealizowanego na zlecenie BIG InfoMonitor, w ciągu minionego roku wartość długów wzrosła o 6,4 mld zł, a przeterminowane zobowiązania ma aż 2,68 mln osób. Najczęściej ich źródłem są opóźnione o co najmniej 30 dni raty kredytów, niezapłacone rachunki z telekomów czy nieopłacone polisy ubezpieczeniowe. Niesolidnych dłużników przybyło 18 tys. i jest ich tylu, ilu mieszkańców mają łącznie dwa województwa: zachodniopomorskie i lubuskie! Jak pokazuje praktyka, aby pozyskać środki na spłatę aktualnych zobowiązań, Polacy często sięgają… po kolejne kredyty. Taki sposób działania to jeden z najczęstszych sposobów na wpadniecie w pętlę zadłużenia. Czym jest pętla zadłużenia?
Co to jest pętla zadłużenia?
Pętla zadłużenia zwana także spiralą zadłużenia, czy spiralą długów to brak możliwości spłaty aktualnych zobowiązań finansowych prowadzący do eskalacji długów. Kolejne pożyczki zaciągane na spłatę poprzednich znacząco uszczuplają domowy budżet, sprawiając, że pokrywanie codziennych podstawowych wydatków często okazuje się zwyczajnie niemożliwe. Przedłużający się taki stan rzeczy najczęściej doprowadza do postępowań sądowych, egzekucji komorniczych i utraty wypracowanego latami majątku. Jeśli masz problemy ze spłatą zobowiązań, a wysyłane przez banki monity nie dają Ci spać, już dziś weź sprawy w swoje ręce. Od czego zacząć?
Jak wyjść z długów? 5 skutecznych kroków
Oto 5 praktycznych kroków, jak wyjść z długów
- Przestań brać kredyty na spłatę innych zobowiązań. Pierwszym krokiem do zakończenia pętli zadłużenia powinno być zaprzestanie zaciągania kolejnych zobowiązań. Bez tego kroku Twoja sytuacja finansowa nie tylko nie ulegnie poprawie, ale także będzie regularnie się pogarszać. Zamiast sięgać po kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej, skontaktuj się z wierzycielem i ustal realny plan spłat (o tym, jak to zrobić przeczytasz w punkcie 3).
- Weź odpowiedzialność za swoje długi. Wzięcie odpowiedzialności za swoje zadłużenie nie jest łatwe. Niestety, zamykanie oczu i bagatelizowanie problemu nie tylko nie pomogą, ale także będą prowadzić do jeszcze większych kłopotów. Kolejnym krokiem do poprawy swojej sytuacji finansowej powinien być rzetelny rachunek sumienia: spisanie wszystkich długów wraz z odsetkami, terminami spłaty i nazwami wierzycieli, a następnie – przeanalizowanie domowego budżetu i realne oszacowanie, ile pieniędzy w skali miesiąca jesteś w stanie przeznaczyć na spłatę długu. Zastanów się także, z jakich wydatków jesteś w stanie zrezygnować, a które produkty czy usługi możesz zastąpić tańszymi. Choć może się wydawać, że takie oszczędności nie przyniosą odczuwalnych dla portfela rezultatów, to tylko pozory. Jak mówi znane porzekadło „ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”.
- Skontaktuj się z wierzycielami. Unikalnie kontaktu z wierzycielami nie tylko nie poprawi Twojej sytuacji finansowej, ale znacząco ją pogorszy. Pamiętaj także, że procedura komornicza jest kłopotliwa nie tylko dla dłużnika, ale również dla wierzyciela. Jeśli wiesz już, jaką kwotę miesięcznie będziesz w stanie przeznaczyć na spłatę długu, skontaktuj się z wierzycielem i zaproponuj realny plan spłat. Wyjaśnij przyczyny zwłoki, opowiedz o trudnej sytuacji finansowej i motywacji do zmian. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wierzyciel przystanie na Twoją propozycję i rozłoży dług na realne do spłaty raty. Jeśli zachowasz konsekwencję i determinację, istnieje ogromna szansa, że unikniesz konsekwencji przedłużającej się spłaty zadłużenia.
- Poszukaj dodatkowego źródła dochodu. Jeśli nie masz pracy lub pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, poszukaj dodatkowego źródła dochodu, które pomoże podratować domowy budżet. Może być to opieka nad dziećmi sąsiadów, udzielanie korepetycji czy opieka nad zwierzętami. Opcjonalnie możesz rozważyć także spieniężenie wartościowych dóbr, np. sprzedaż drogiego auta i kupno modelu niższej klasy.
- Rozważ pożyczenie pieniędzy na spłatę długów od rodziny. Pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie może być ryzykowne i nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Dużą zaletą takiej pożyczki jest brak konieczności uiszczania dodatkowych kosztów (np. prowizji czy odsetek). Przed podjęciem takiej decyzji musisz mieć jednak absolutną pewność, że zdołasz spłacać pożyczkę na czas i… spisać umowę, która określi prawa i obowiązki obu stron. Pożyczka od rodziny pozwoli zdjąć z barków psychiczny ciężar zadłużenia i spłacić wszystkie długi „za jednym zamachem”.
Choć wielu osobom wydaje się, że wyjście z pętli zadłużenia nie jest możliwe, to tylko pozory. Wyjście na finansową prostą wymaga odwagi, determinacji i śmiałych działań. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto podjąć wysiłek, aby odzyskać finansową płynność, pewność siebie i spokojny sen.
Opracowano na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.