Jak wyjść z długów komorniczych?

Zadłużenie Polaków jest liczone w miliardach złotych. Wiele zaległości jest początkowo niepozornych. Jeden kredyt, może pożyczka, której nie możemy spłacić. Przychodzi moment, kiedy odsetki rosną do tego stopnia, że w ogóle nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. A później przychodzi pismo od komornika…

jak wyjść z długów komorniczych

Egzekucja komornicza w każdym budzi negatywne emocje. Często nawet nie jest to związane z tym, że trzeba spłacić swoje zobowiązania. Każdy z nas wie, że komornik ma duże uprawnienia, a my możemy stracić wszystko, co posiadamy. Co możemy zrobić?

 

Zanim zaczniemy spłacać

Zanim zadamy sobie pytanie, jak wyjść z długów komorniczych, musimy wziąć się w garść. Najczęściej pismo lub bezpośrednia wizyta komornika wiąże się z dużymi emocjami, a te nie są dobrym doradcą. Musimy przeanalizować swoją sytuację i dochody, biorąc pod uwagę, że przynajmniej część pójdzie na spłatę. Kiedy mamy świadomość, jakie kwoty byłyby dla nas względnie mało bolesne, możemy rozpocząć negocjacje.

W pierwszej kolejności warto rozmawiać z wierzycielem. Wykażemy chęć spłaty i udowodnijmy, że dzięki temu, że komornik nie zajmie naszych dóbr, wierzyciel szybciej odzyska pieniądze. Możemy próbować też negocjacji z komornikiem. Nie zawsze jest to proste, ale też nie niemożliwe. Jest to lepsze niż unikanie odpowiedzialności.

 

Plan spłaty

Wiemy już, co mamy do spłaty i na jakich warunkach. Pora na samą spłatę – jak wyjść z długów komorniczych? Musimy mieć plan. Kiedy już przychodzi pismo w trakcie egzekucji komorniczej, to jako dłużnik, nie mamy zbyt wiele czasu na reakcję. Jeśli uda nam się wynegocjować raty, to przede wszystkim musimy się ich trzymać. To, że doszło do egzekucji, wynika z tego, że nie było z naszej strony spłaty zobowiązań. Teraz nie możemy sobie już na to pozwolić. W przeciwnym razie komornik może zająć nasze konto i dobra majątkowe.

Musimy dobrze nasz budżet przemyśleć, by zawsze było na spłatę. Być może warto zainteresować się też pracą dodatkową, która szybciej pozwoli zorganizować fundusze? Wizyty komornika nie są komfortowe, ale jeśli będziemy systematycznie wywiązywać się z umowy, to stopniowo wyprostujemy swoją sytuację. Wiele osób musiało się z tym zmierzyć, więc nie jesteśmy sami.

 

Co może komornik?

Jeśli już jesteśmy na etapie egzekucji komorniczej, to powinniśmy myśleć nie tylko o tym, jak wyjść z długów komorniczych, ale też o tym, jakie uprawnienia ma komornik. Bez wyraźnej współpracy z naszej strony komornik może wejść do mieszkania i to nawet pod naszą nieobecność. W razie konieczności może wezwać do pomocy ślusarza, czy policję. Może zająć mienie, które jest nasze, przejąć samochód, łódkę i inne wielkogabarytowe przedmioty. Oprócz tego przejmuje nasze konto bankowe w tym wynagrodzenie i konto oszczędnościowe.

Musi natomiast zostawić pensję w wysokości najniższej pensji krajowej. Nie może także ruszyć alimentów, bez względu na to, w jakiej są wysokości. Jeżeli w trakcie egzekucji komornik złamie prawo, powinniśmy złożyć oficjalną skargę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (51 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...