Jak wygodnie i bezpiecznie transportować rowery?

Wiele osób ma prawdziwy problem z przetransportowaniem roweru za pomocą własnego samochodu. Dzieje się tak dlatego, że nawet w dużym samochodzie typu SUV ciężko jest znaleźć miejsce, które pozwoliłoby na zapakowanie do środka roweru. Co dopiero marzyć o przewiezieniu roweru autem kompaktowym albo miejskim mikrusem klasy A. Na szczęście istnieje sposób na wygodne i bezpieczne transportowanie roweru autem, bez konieczności rozkładania roweru na części.

rower

Tym sposobem jest specjalny bagażnik na rower, jaki pozwoli na bezpieczne transportowanie roweru na zewnątrz samochodu. Istnieją dwa rodzaje tego sprzętu. Bagażnik należy dobrać odpowiednio do rodzaju samochodu, jego wielkości, kształtu i możliwości. Dzięki bagażnikom można przewieźć nie jeden, ale nawet cztery rowery za jednym razem, a przy tym nie zabiera się nawet centymetra powierzchni w środku pojazdu.

Pierwszy rodzaj bagażników, przeznaczonych do bezpiecznego transportowania rowerów, pozwala na przewożenie rowerów na dachy samochodu. Bagażnik jest płaski, przylega do dachu a koła rowerów wprowadza się w specjalne prowadnice. Urządzenie posiada często także specjalne ramię, do którego przymocowuje się ramę roweru. Odpowiednio zamocowany rower nie ma prawa się poruszyć nawet przy szybkiej jeździe. Co najwyżej, trzeba liczyć się z większymi oporami powietrza oraz z hałasem, jaki będą wywoływać przewożone jednoślady (chodzi o szum powietrza, jaki będzie generowany w czasie szybszej jazdy). Jeśli auto jest bardzo wysokie (terenówka, SUV, duży VAN) i przewozimy nim rowery na dachu, trzeba uważać na niskie mosty, aby nie zawadzić rowerami o dolną część mostu. Drugi rodzaj bagażników pozwala na przewożenie jednośladów z tyłu samochodu, za tylną klapą. W ten sposób rower nie powoduje hałasu i nie robi dodatkowego oporu, ale z kolei nie można przewieźć zbyt wielu pojazdów. W zupełności to jednak wystarczy dla jednej lub dwóch osób, które chcą korzystać z rowerów poza miastem. Kupując bagażniki, warto jeszcze zaopatrzyć się w dodatki, które zabezpieczają jednoślady przed kradzieżą (specjalne nakrętki, blokady itd.).

Dzięki bagażnikom, przeznaczonym do przewozu rowerów, każdy, nawet posiadacz niewielkiego auta, może swobodnie wyruszać na wycieczki za miasto, aby tam cieszyć się z możliwości jazdy na swoim rowerze.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  19 kwietnia 2015 14:44

  Takie transportowanie na dachu samochodu już widziałam natomiast mi akurat nie jest niezbędny ponieważ na co dzień jeżdżę dużo rowerem to na urlop już go nie myuszę brać ze sobą tylko korzystam z innych atrakcjii

  Odpowiedz
  • ewalub  26 maja 2017 08:08

   My właśnie myślimy o kupnie bagażnika rowerowego, ale wolimy taki na tył samochodu, a nie na dach, żebym sama mogła rower ściągnąć.

   Odpowiedz
 2. lilkawodna  20 kwietnia 2015 14:46

  Ja bardzo lubię jeździć rowerem. Dobrze, ze w miastach wypoczynkowych są wypożyczalnie i nie trzeba wozić ze sobą rowerów.

  Odpowiedz
 3. Kmakolagwa  21 kwietnia 2015 17:29

  Nie wyobrażam sobie wiosny i lata bez możliwości jazdy na rowerze. Fajną opcją jest to, że w coraz większej ilości miast można takowy rower wypożyczyć, bez konieczności zabierania swojego co jest bardzo kłopotliwe.

  Odpowiedz
 4. Patriszia  22 kwietnia 2015 11:24

  niestety nie jeżdżę na rowerze 🙁 Muszę to koniecznie zmienić.

  Odpowiedz
 5. Anita  29 kwietnia 2015 11:38

  ja nie bardzo lubię rower hihi 😀

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany