Jak wydać mniej na prezenty świąteczne – 10 sposobów, by nie ulec przedświątecznej gorączce zakupów

Wybór odpowiedniego prezentu pod choinkę to często duże wyzwanie. Jednak znacznie większym jest zachowanie odpowiedniej kontroli. Okazuje się bowiem, że ulegamy przedświątecznej gorączce i kupujemy za dużo i zbyt drogo, przekraczając znacznie budżet, a do tego jeszcze się zapożyczając. Jak tego uniknąć?

Święta to nie tylko czas, kiedy we wspólnym gronie cieszymy się z narodzin Jezusa, ale również okres, który pochłania mnóstwo naszej energii. Topnieje także nasz domowy budżet, a bywa i tak, że sięgamy po oszczędności lub zapożyczamy się, biorąc tak zwane chwilówki. Wszystko po to, żeby zorganizować idealne święta z zapierającymi dech prezentami. Tanie zakupy wydają się niemożliwością co najmniej  jak zdobycie Mount Everest! Jak wydać mniej na prezenty świąteczne, by nie ulec przedświątecznej gorączce i nie wyzerować swojego konta? Podpowiadamy!

Jak wydać mniej na prezenty

Źródło: www.pixabay.com

Jak wydać mniej na prezenty świąteczne – 10 sposobów, by nie ulec przedświątecznej gorączce zakupów

1. Skorzystaj z promocji

Zdecydowanie warto śledzić wszelkiego rodzaju oferty promocyjne i kupić dany prezent w korzystniejszej cenie. Przed świętami będzie ku temu niejedna okazja – dużymi krokami zbliża się Black Friday (już 29 listopada), a zaraz po nim Cyber Monday (2 grudnia). Czarny Piątek przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, w których cieszy się ogromną popularnością. Tego dnia kupisz produkty takich marek, jak na przykład Decathlon, Reserved, Sephora, Media Markt, Empik czy Smyk. Natomiast w Cybernetyczny Poniedziałek wyprzedaż obejmie sklepy internetowe, zatem zakupy będziemy mogli zrobić nie wychodząc z domu.

Jak wydać mniej na prezenty

Źródło: www.pixabay.com

 

2. Podziel się kosztami wysyłki ze znajomymi

Jeśli masz zamiar skorzystać z promocyjnych cen w Cyber Monday, możesz zaproponować wspólne zakupy swoim znajomym. Podzielicie wtedy między sobą koszty wysyłki, oszczędzając w ten sposób niekiedy kilkunastu złotych. W niektórych sklepach internetowych możliwa jest darmowa dostawa po przekroczeniu danej kwoty zamówienia – łatwiej ją osiągnąć w kilka osób.

 

3. Skorzystaj z Dnia Darmowej Dostawy

W tym roku Dzień Darmowej Dostawy wypada 10 grudnia, dlatego warto przejrzeć wcześniej ofertę 450 sklepów, które już zgłosiły się do akcji. Są to między innymi: EtnoBazar, 5.10.15, Domowe Tekstylia czy Clochee. Ta liczba jeszcze się zmieni, ponieważ sklepy mają czas do 6 grudnia na wysłanie formularza zgłoszeniowego.

Jak wydać mniej na prezenty

Źródło: www.pixabay.com

4. Korzystaj z porównywarek cen

Ten sam produkt, ale inna cena – czasem nawet o kilkadziesiąt złotych. Warto zatem skorzystać z porównywarek cenowych, które jak na dłoni pokażą nam, gdzie bardziej opłaca się zamówić prezent. Najbardziej znane strony internetowe, na których porównasz ceny to: www.skąpiec.pl, www.nokaut.pl czy www.ceneo.pl.

 

5. Zaplanuj dokładnie ile wydasz

Święta wypadają co roku o tej samej porze, łatwo więc znacznie wcześniej określić koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Określ pułap, którego nie zamierzasz przekraczać. Dokładnie zaplanuj ile zamierzasz przeznaczyć na jedzenie, a ile na upominki. I trzymaj się tego planu bezwzględnie! Pomóc Ci mogą różnego rodzaju aplikacje, na przykład Szybki Budżet – Menadżer Wydatków.

Jak wydać mniej na prezenty

Źródło: giphy.com

 

6. Przeglądaj gazetki promocyjne

Przeglądając gazetki promocyjne możesz upolować ciekawy prezent w atrakcyjnej cenie. Takie oferty możesz przeglądać również online, na przykład za pomocą specjalnych aplikacji. Jeśli jeszcze nie masz ich na swoim telefonie proponujemy zainstalowanie na przykład Moja Gazetka – gazetki promocyjne, promocje, sklepy lub Qpony Promocje Rabaty Zniżki Wyprzedaże.

 

7. Unikaj kupowania w sklepach stacjonarnych

Kupując w sklepach internetowych oszczędzisz pieniądze, które wydałabyś na paliwo lub bilety komunikacji miejskiej. Zaoszczędzisz również czas,  a także unikniesz spontanicznych zakupów. A do tego ominie Cię shoppingowa gorączka, która nasila się w przedświątecznym okresie.

Jak wydawać mniej

Źródło: Photo by Heidi Sandstrom. on Unsplash

 

8. Umów się z rodziną, że każdy dorosły dostaje po jednym prezencie

Zamiast obdarowywać każdego z osobna, umówcie się, że każdy kupuje prezent dla jednej osoby. Możecie to ustalić na zasadzie losowania albo po prostu się dogadać. W rezultacie kupujesz jeden, ale konkretny prezent zamiast wielu, tańszych i często kupowanych w pośpiechu, spontanicznie i bez pomysłu.

9. Umówcie się, że prezenty dostają tylko dzieci

Możecie się też umówić, że tylko dzieci dostają prezenty. Może to kontrowersyjny pomysł, ale bywają sytuacje, w których taka decyzja jest po prostu niezbędna.

Prezent

Źródło: Photo by freestocks.org on Unsplash

10. Ustal w rodzinie kwotę, jaką przeznaczycie na pojedynczy prezent

W ten sposób możecie ustalić próg finansowy, który będzie przystępny dla każdej osoby z rodziny (kwota musi być adekwatna do możliwości finansowych najuboższego członka familii). Unikniesz zakupowego szaleństwa, dostosowując się do ustalonego limitu.

 

A czy Wy macie jakieś swoje sposoby na uniknięcie zakupowego szaleństwa? 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...